top of page

Harry Potter'da Hızır Otobüs Nasıl Çalışıyor?

Harry Potter'ın Büyücülük Dünyasında cadılar ve büyücüler Hızır Otobüs'ü nasıl kullanıyor?  • Hızır Otobüs, mahsur kalan cadılar ve büyücüler için mükemmel bir ulaşım aracı olan üç katlı mor bir otobüstür.

  • Otobüs, sadece bir asanın kaldırılmasıyla herhangi bir yerde birdenbire ortaya çıkabilir ve inanılmaz hızlarda seyahat edebilir.

  • Hızır Otobüs, gecelik yolculuklar için yataklar sunuyor ve sıcak çikolata gibi ekstralar satın alma seçeneğiyle birlikte yedi Sickle'a mal oluyor.


Harry Potter'daki Büyücülük Dünyası'nda , bazıları diğerlerinden daha tehlikeli olan çeşitli ulaşım araçları vardır. Buna süpürgeler, Anahtarlar ve hatta Hayalet dahildir. Ancak pek çok büyücünün bilmediği özel bir ulaşım şekli var: Hızır Otobüs. Harry, Hızır Otobüs'le ilk kez Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda, Vernon'un kız kardeşi Marge'ı havaya uçurduktan sonra teyzesi ve amcasının evinden kaçarken karşılaşır. Harry, Dursley'lerin evinden Çatlak Kazan'a gitmek için Hızır Otobüs'ü kullanır; burada Harry o yıl yazın geri kalanında kalır.


Ancak çeşitli nedenlerden ötürü pek çok büyücü Hızır Otobüs'ü bilmiyor ve kullanmıyor. 17 yaşın üzerindeki cadılar ve büyücüler Cisimlenme lisansı alabilir ve bunu en hızlı ve muhtemelen en iyi ulaşım yöntemi olarak kullanabilirler. Bununla birlikte, birçok yetişkin cadı ve büyücü Cisimlenmekte zorlanır veya bu duygudan hoşlanmaz. Hayaletlenme de oldukça tehlikelidir ve kayma gibi acı verici kazalara neden olabilir. Bu nedenlerden ötürü, birçok cadı ve büyücü, Büyücülük Dünyasında mevcut olan diğer ulaşım araçlarından bazılarını tercih ediyor. Süpürgelerin yanı sıra en popüler olanlardan bazıları Portkey'ler ve Floo Network'tür. Anahtar veya Uçuç Ağı gibi bunlardan bazılarını kullanmak için herhangi bir cadı veya büyücünün Sihir Bakanlığı'ndan gerekli izni alması gerekir. Bu, Hızır Otobüs'ü büyülü topluluğa sunulan en kolay ve bazı durumlarda en hızlı ulaşım modlarından biri haline getiriyor. Peki Hızır Otobüs tam olarak nedir ve Hızır Otobüs nasıl çalışır?


Harry Potter'daki Hızır Otobüs Nedir?  • Stan Shunpike, Harry otobüsü ilk kez kullandığında Hızır Otobüs'ün kondüktörüdür.

  • Harry, Çatlak Kazan'a giden otobüse bindiğinde, Hızır Otobüs'ün sürücüsü Ernie Prang'tır.

  • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabında Harry, Stan'e adının Neville Longbottom olduğunu söyler.


Hızır Otobüs, mahsur kalan herhangi bir cadı veya büyücüyü taşıyan, üç katlı mor bir otobüstür . Süpürge gibi diğer ulaşım araçlarına göre nispeten moderndir. Birleşik Krallık gibi yerlerde kullanılan Muggle çift katlı otobüslerinden ilham alan Hızır Otobüs, yalnızca büyülü topluluğa yönelik birkaç toplu taşıma aracından biridir. Gece boyunca Hızır Otobüs'te cadı veya büyücünün yolculuk sırasında uyuyabileceği birkaç yatak bulunur. Ancak Hızır Otobüs inanılmaz bir hızla hareket ettiğinden, uzun mesafeleri sıradan bir otobüsün veya bir süpürgenin kat edebileceğinden çok daha kısa bir sürede kat edebilir. Ve Nimbus 2000 veya Firebolt gibi bir süpürgeye sahip olmak oldukça pahalı olabileceğinden Hızır Otobüs, Cisimlenme tehlikesi olmadan uzun mesafe yolculuk yapmak isteyen herkes için mükemmel bir seçenektir.


Harry Potter, Hızır Otobüs'ü ilk olarak Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda 4 Privet Drive'dan ayrıldıktan sonra kullandı . Ve Harry, Hızır Otobüs'ün kazara kendisine gelmesini sağlasa da, yine de onun için son derece yararlıydı. Teyzesi ve amcasının evini terk ettikten sonra Harry, yanlışlıkla Vernon Dursley'nin kız kardeşi Marge'ı havaya uçurduktan sonra Hogwarts'tan atılacağından korkmuştu. Bu nedenle Harry kaçıp Sihir Bakanlığı'ndan saklanmaya çalıştı ve Hızır Otobüs yardımına koşarak Harry'yi Çatlak Kazan'a götürdü. Ancak o zamanın Sihir Bakanı Cornelius Fudge zaten Harry'yi orada bekliyordu. Yine de, Harry'nin Hızır Otobüs'e ilk binişi önemli ve oldukça unutulmazdı; Harry, Sirius Black'i, Azkaban'dan kaçışını ve Sirius'un iddia edilen suçlarını ilk kez öğreniyordu.


Peki Hızır Otobüs Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?  • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında Nagini'nin Bay Weasley'e saldırmasının ardından Hermione, Noel için Grimmauld Meydanı 12 numaradaki herkese katılmak için Hızır Otobüs'ü kullandı .

  • Aynı kitapta Harry, Ron ve Hermione, Noel Tatili'nden sonra Lupin ve Tonks'la birlikte Hızır Otobüsle Hogwarts'a dönüyor.

  • Hagrid , Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda Sihir Bakanlığı'ndaki duruşmaya giderken bir kez Şahgaga ile birlikte Hızır Otobüs'ü kullanmıştı .


Hızır Otobüs, mahsur kalan herhangi bir cadı veya büyücü için en iyi ve en kolay ulaşım şeklidir. Muggle'ların sokakta bir taksiyi durdurduğu gibi, herkes sadece asa elini havaya kaldırarak Hızır Otobüs'ü durdurabilir. Ancak Hızır Otobüs için önceden bilet satın almak da mümkün. Sızdıran Kazan, Hızır Otobüs için bilet satın alma seçeneğini bile sunuyor. Gün boyunca Hızır Otobüs'ün pirinç karyolaları yoktur ve bunun yerine otobüse hiçbir şekilde sabitlenmemiş, uyumsuz sandalyelerle doludur. Bu, Hızır Otobüs aniden durduğunda veya sert bir şekilde yön değiştirdiğinde cadıların ve büyücülerin yere düşmesine neden olabilir.


Hızır Otobüs , mesafe ne olursa olsun yedi Sickle'a mal oluyor . Cadılar ve büyücüler ayrıca bir fincan sıcak çikolata veya bir sıcak su şişesi ve diş fırçası için biraz fazladan ödeme yapabilirler. Ancak, Hızır Otobüs son derece hızlı manevralar yaptığında bazı büyücülerin düşebileceği gibi, sıcak çikolata da yere düşebilir. Muggle'lar Hızır Otobüs'ü fark etmiyor gibi görünüyor ve Hızır Otobüs'te Muggle'ların onu görmesini engellemek veya otobüsün sokaktaki engellere çarpmasını önlemek için özel bir büyünün kullanıldığı söylenmiyor. Harry Potter kitaplarındaki nesneler otobüsten uzaklaşıyor gibi göründüğü için Hızır Otobüs'te bir tür Soğukkanlılık Büyüsü kullanılmış olması mümkündür . Ancak filmlerde Hızır Otobüs ihtiyaca göre küçülür veya uzar.


Hızır Otobüs, büyücü topluluğu için en çok yönlü ve kullanışlı ulaşım araçlarından biridir. Bir cadı ya da büyücü Cisimlenebilsin ya da olmasın ya da bir süpürge için parası olsun ya da Uçuç Ağı'na bağlanma yetkisi olsun , herkes Hızır Otobüs'e binebilir. Mahsur kalan veya tehlikede olan herhangi bir cadı veya büyücü için mükemmel bir ulaşım şeklidir, çünkü otobüs nerede olursa olsun, sadece cadı veya büyücünün asa ellerini havada tutmasıyla birdenbire ortaya çıkabilir. Hızır Otobüs inanılmaz ve bazen tehlikeli bir hızla hareket ettiğinden, orada ulaşım için en güvenli seçenek olmayabilir. Ancak Stan Shunpike'ın Harry'yi ilk kez selamlarken söylediği gibi, bu herhangi bir cadı veya büyücü için acil ulaşımdır ve bu anlamda Büyücülük Dünyasındaki en iyi ulaşım yöntemlerinden biridir.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page