top of page

Hades İncelemesi - Harika Bir Kaçış

Hades, Yunan mitolojisindeki Hades'in yeraltı dünyasından ve canavarlarından kaçmaya çalışan oğlunu konu alan hızlı tempolu bir aksiyon roguelike oyunudur.Hades , Erken Erişim'de neredeyse iki yıl geçirdikten sonra nihayet Nintendo Switch ve Steam'de çıktı. Hades , oyuncunun başka bir kaçış girişimi için Yeraltı Dünyası'na geri dönmeye yalvarmasını sağlayan mükemmel tempolu ilerleme ve güncelleme sistemi ile hem son derece zorlayıcı hem de umutsuzca bağımlılık yaratan hızlı tempolu bir aksiyon/roguelike oyunudur.


Hades'in hikayesi , Yunan mitolojisinden Hades'in oğlu Zagreus'u konu alıyor . Zagreus tüm hayatını Yeraltı Dünyasındaki ölüler arasında geçirmiştir ve babasının krallığından kurtulup Olympus'a yolculuk yapmak istemektedir. Hades, Yeraltı Dünyası'ndan kimsenin kaçamayacağına karar verdi, bu yüzden Zagreus'un kendi başına kurtulmaya çalışması gerekiyor. Yeraltı Dünyası, canavar ordularıyla, gerçek bir ölümsüzler ordusuyla dolu tehlikeli bir labirenttir ve bir yarı tanrının bile dikkatli adım atmak zorunda kalacağı kadar misafirperver olmayan bir ortamdır.


Hades'in oynanış döngüsü, Zagreus kaçmaya çalışırken Yeraltı Dünyası'ndaki zindanları oda oda keşfetmeyi içeriyor. Zagreus'un bir sonrakine geçmeden önce odadaki tüm düşmanları öldürmesi gerekiyor. Hades , özünde bir aksiyon oyunudur; Zagreus, düşman saldırılarından kaçabilen, yakın dövüş ve menzilli silahlarla savaşabilen ve düşmanları uzaktan patlatmak için büyüler kullanabilen çevik bir karakterdir. Hades'in oynanışı olağanüstüdür; bu, sıkı kontrol şeması ve etrafındaki düşmanlardan gelen tehdidin sürekli artmasıyla desteklenmektedir. Odanın içinde koşup düşman gruplarının arasından geçmek, odaya ışınlanan yeni yeteneklere sahip düşmanlara uyum sağlamak için anında taktik değiştirmek ve zafer üzerine güçler arasında seçim yapmak asla eskimez. Hades ayrıca, bir süredir kullanılmayan silahlarla yapılan bir koşuda kazanılan kaynaklarda önemli bir artış sunarak oyuncuya silahlarını değiştirmesi için teşvikler sunuyor. Bu destek, oyuncuları denemeye ikna edecek ve oyun boyunca her şeyi taze tutacak kadar önemli. Hades'teki oyun döngüsü bağımlılık yapıcıdır ve eğlenceli olmayı asla bırakmaz, bu da oyunun mükemmel yükseltme sisteminin yardımıyla gerçekleşir.Hades haydut olduğundan Zagreus birçok kez ölmeyi ve babasının salonlarında yeniden doğmayı bekleyebilir. Hades, oğluna karşı tam bir pisliktir ama Aşil ve Nyx gibi karakterler, Zagreus'un becerilerini geliştirmesine ve yeni ekipmanların kilidini açmasına yardımcı olmak için her zaman yanındadır. Hades'te zindan koşuları yoluyla kazanılan çok sayıda farklı para birimi ve öğe vardır ve bunların her biri, istatistikleri iyileştirmek, yeni silahların kilidini açmak ve yardımlarını almak için Yeraltı Dünyası sakinleriyle arkadaş olmak gibi farklı bonuslar satın alabilir. Başlangıçta sunulan seçeneklerin sayısı ilk başta biraz bunaltıcıdır ve Hades bunları oyuncuya açıklama konusunda kötü bir iş çıkarır, ancak her şeyin doğal olarak yerine oturması çok uzun sürmeyecektir.


Tekliflerdeki güncellemelerin çeşitliliği önemlidir çünkü bu, oyuncunun zindan koşusundan her zaman bir şeyler kazanacağı anlamına gelir. Yalnızca tek bir koşu için geçerli olan bazı avantajlar vardır ( Olympus tanrıları tarafından verilen ve oyuncunun yeteneklerini, istatistiklerini ve silahlarının çalışmasını büyük ölçüde değiştirebilen nimetler gibi), ancak oyundaki iyileştirmelerin büyük kısmı Zagreus'tan satın alınır. ' ana üs. Oyuncu bir koşuda her öldüğünde, kazandıkları eşyaları iyi bir şekilde kullanabilecek ve Zagreus'un yeteneklerini geliştirebilecek, bu da sonraki koşuların biraz daha kolay olacağı anlamına geliyor. Bu, oyuncunun her seferinde biraz daha ilerleyeceği anlamına gelir ve Zagreus'un Yeraltı Dünyasından kaçma hedefi, kendilerine daha önce sorun çıkaran kötü adamları parçalamaya ve sadece birkaçı aşılmaz görünen patronları alt etmeye başladıkça, kendilerinin hedefi haline gelir. saatler önce. Hades'teki oyun döngüsü olağanüstüdür ve oyuncuları saatlerce oyuna bağlı tutacak "sadece bir tur daha" kalitesine sahiptir.


Roguelike türündeki oyunlar, genellikle deneyimin odak noktası olmadığından karakterlere ve hikayeye eksik bakma eğilimindedir. Hades, Zagreus'un soyu ve Yeraltı Dünyası'nın tarihi hakkında ilgi çekici bir hikayeyle trendi karşılarken, Hades'in evinin sakinleri de bazı sevimli karakterler içeriyor. Achillies'le hikaye paylaşmak veya Cerberus'u sevişmek, Zagreus'un teçhizatını yükseltmekten önce gelen sıradan aktiviteler haline geldi; bu, düşmanları öldürmek ve ganimet kazanmakla ilgili bir oyun için büyük bir başarıdır.Hades'in görselleri , aynı anda hem renkli hem de kasvetli olmayı başaran bazı şaşırtıcı karakter ve ortam tasarımlarıyla muhteşem. Hades'le yaşadığımız bir sorun , oyunu büyük bir televizyonda oynamaktı; çünkü çok sayıda düşman ortaya çıktığında ekrandaki her şeyi takip etmek zor olabiliyordu; özellikle de düşman saldırılarından kaçmak için seğirme refleksleri gerekliydi. Bu, oyunu avuç içi modunda oynarken bir sorun değildi ve oyunu oyuncunun yüzüne yakın bir monitör/dizüstü bilgisayar ekranında oynarken muhtemelen bir sorun olmayacaktı, dolayısıyla bu bir anlaşma bozucu değil. Oyun görselleri için daha fazla seçenek kullanabilir ve bu durum (umarız) gelecekteki bir güncellemede ele alınabilir. Boss sırasındaki müzikler heyecan verici, ancak oyunun geri kalanındaki müziğin geri kalanı cansız, bu da utanç verici, çünkü oyuncuların en çok duyacağı şey bu.


Hades , çeşitli sistemlerini gerçekten özel bir şekilde bir araya getiren heyecan verici bir deneyimdir. Zagreus'un babasının krallığından kaçış yolculuğu, muhteşem anlarla dolu unutulmaz bir yolculuktur ve bu oyun, roguelike oyunları veya Dark Souls serisi gibi acımasız zorluklara sahip aksiyon oyunları hayranları için mutlaka sahip olunması gereken bir oyundur .İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page