top of page

GTA San Andreas Uçak Kazasının Gizemi Çözüldü

Grand Theft Auto: San Andreas'ta sıklıkla karşılaşılan uçak kazalarının ardındaki gizem, 20 yıl sonra nihayet çözüldü.

Grand Theft Auto: San Andreas'ta yaygın olarak karşılaşılan uçak kazaları, kısmen oyunun orijinal hedef donanımının teknik sınırlamalarından kaynaklanan, hatalı ve kusurlu bazı sorunlu kodlardan kaynaklanmaktadır. Eski bir Rockstar geliştiricisi tarafından paylaşılan bu bilgi, sonunda yaklaşık yirmi yıldır GTA: San Andreas oyuncularının kafasını karıştıran bir gizeme çözüm sunuyor. Grand Theft Auto serisindeki pek çok tuhaf karşılaşmadan biri de gizemli düşen uçak vakasıdır. Her ne kadar GTA: San Andreas'a özel olmasa da , özellikle 2004 oyununda yaygındır; o kadar ki, oyunu göreceli olarak tamamlayan birçok kişi, özellikle Las Venturas bölgesinde, birçok kez bu oyunla karşılaşacaktır.


GTA: San Andreas Uçak Kazaları Kısmen 2004 Donanım Sınırlamalarının Bir Sonucudur

Eski Rockstar geliştiricisi Obbe Vermeij, yakın zamanda yaptığı bir sosyal medya güncellemesinde nihayet bu meraka biraz ışık tuttu. GTA: San Andreas'ta teknik direktör olarak çalışan geliştirici , uçak kazalarının kasıtlı bir özellik olmadığını ancak basit bir hata olarak da sınıflandırılamayacaklarını doğruladı. Bunun yerine, bu fenomeni, oyuncunun yakınında uçuş gerçekleştirmek için uçakların üretilmesinden sorumlu bazı kusurlu kodların bir sonucu olarak nitelendirdi.


2004 donanımının teknik kısıtlamaları nedeniyle mantığın kendisi gelişmemiş durumdaydı. Spesifik olarak, kod, uçağın ortaya çıkmasından önce yolunda herhangi bir engel bulunmadığından emin olmayı amaçlasa da, bu tür kontroller o kadar maliyetliydi ki Vermeij "mutlak minimum"u kullanmayı tercih etti; çarpışarak çökmesine neden olabilir. Oyun aynı zamanda ara sıra yüksekliğini korumak için yeterli başlangıç ​​momentumuna sahip olmayan bir uçak ortaya çıkarıyor, bu da uçağın önceden hesaplanan uçuş yolunun altına düşmesine, bir engele çarpmasına ve aşağı inmesine neden oluyordu.

GTA'nın 4 Nedeni: San Andreas Uçak Kazaları

  1. Temel uçuş yolu doğrulaması ince engelleri hesaba katmada başarısız olur.

  2. Bir uçak, irtifayı korumak ve önceden hesaplanmış güvenli yolunda kalmak için yeterli ivme olmadan ortaya çıkar.

  3. Harita modelleri ve bunların çarpışma tespiti uçağın kendisinden sonra yüklenir.

  4. Uçuş yolu doğrulamasındaki bir hata, yanlış pozitifle sonuçlanır.

Harita modellerinin ve çarpışma tespitlerinin uçaktan sonra yüklendiği senaryolarda da aynı sonuca yol açacak ayrı bir sorun oluştu. Twitter kullanıcısı @__silent_, oyunun yakın zamanda sızdırılan kodunda yanlış pozitiflere yol açacak bir hata bile buldu; Vermeij daha sonra bunu, 20 yıl önce farkında bile olmadığı uçak kazalarının dördüncü potansiyel nedeni olarak kabul etti.

GTA: San Andreas'ın eleştirel bir bakış açısıyla ele alınan Definitive Edition'ından çevrimiçi olarak erişilebilen çok sayıda oynanış görüntüsü, bu sorunların 2021 HD remaster'da da devam ettiğini doğruluyor. Vermeij, sorun nedeniyle orijinal oyunun geliştirilmesi sırasında yakın geçişleri tamamen kaldırmayı düşündüğünü ancak sonunda bundan vazgeçtiğini açıkladı. GTA 5 uçaklarının ara sıra düşebileceğini gösteren sosyal medya raporlarında bir eksiklik olmasa da , bu özel olayın çok daha nadir olduğu görülüyor ve kökeninin San Andreas'taki muadiline benzer olup olmadığı belirsiz .

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page