top of page

Granblue Fantasy İncelemesi - Gösteri Bu Fantezide Kraldır

Bu şimdiye kadar yaşadığımız en büyük macera değil ama en yenilerinden biri.Granblue Fantasy: Relink'i oynarken , derinlerime gömülmüş olan kemiren bir nostalji duygusunu tatmin ettiğini hissettim, ki bu tuhaf, çünkü hayatımda Aksiyon RPG'leri eksik değildi. Ancak oynadıkça bu his daha da güçlendi. O zamandan beri onu yerleştirmeyi başardım; Relink, geliştiricilerin her zaman denemeler yaptığı daha önceki bir döneme ait bir oyun gibi geliyor. Oyunların genellikle kenarlarda biraz kaba olduğu ancak aynı zamanda daha belirgin olduğu zamanlar. Granblue Fantasy: Relink'in PS2 döneminin ruhuna sahip bir Aksiyon RPG'si olduğunu anladım.


Relink, birden fazla oyuncunun gelip gidebilmesini desteklemek için tasarlandı. Bunu kolaylaştırmak için NPC'lerle konuşabileceğiniz, silahlarınızı geliştirebileceğiniz, yan görevler alabileceğiniz veya bir sonraki bölüme ilerleyebileceğiniz merkezler bulunur. Monster Hunter tarzını düşünün , doğru yoldasınız. Ancak misyonların kendileri hiçbir benzerlik taşımıyor. Sizi doğrudan karışımın içine soktukları ve sürüklenmedikleri için hızlı bir aksiyon noktası için harika olan, savaş ağırlıklı zaman denemeleri biçimini alırlar.Ana içerik, biraz platform oluşturma, orta patronların cömert yardımları ve bölümün büyük kötü adamıyla her şeyi cilalamak için devasa, heyecan verici bir savaşla birlikte daha zayıf düşmanlara doğru doğrusal bir yürüyüştür. Doğrusal olsa da Final Fantasy 13'ün yeniden başlamasını beklemeyin: bu aşamalar, onları keşfetmek isteyenler için alternatif rotalar ve gizli hazineler içerir. Daha da ilginci, oyunun neredeyse her bölümünde bir tür yenilik yer alıyor. Düşman hava gemilerini vurmaktan antik bir tapınağın kalıntıları arasında kaymaya kadar her zaman görülecek ve yapılacak yeni bir şeyler vardır. Yoğun bir gösteri desteğiyle, ana kampanya 15 saatlik çalışma süresi boyunca hiçbir zaman tekdüzeliğe düşmüyor.


Yenilikten bahsetmişken, Relink'in grafik stili oldukça benzersizdir. Kasıtlı olsun ya da olmasın, estetiğinde neredeyse karma medya yaklaşımını benimsiyor; saç ve deri gibi bazı unsurlar plastiğe benzer bir görünüme sahipken, kumaş ve metal gibi diğer unsurlar elle çizilmiş gibi görünüyor. İllüzyonu satmak için akıllıca çapraz tarama ve çizgi çalışmaları bile uyguluyorlar. Çoğu zaman harika görünüyor; ancak hatalı biçimlendirilmiş ejderha arkadaşınız, grafik stilinin genel olarak işe yaramadığını sık sık hatırlatıyor.


Tartışmalar olsa da, savaş hızlı ve akıcıdır. Sıçrama garip bir şekilde dikeydir ve havaya on metre kadar sıçramanıza ama sadece bir adım ileri gitmenize neden olur. Bu genellikle çok önemli bir şey değil, ancak bu atlama, platform bölümleri için pek uygun değil. Daha korkunç olan sorun, büyük bir salınım ve ıskalama olan kilitlenmedir; buna uygun olarak, onu kullanırsanız oldukça sık sallanacak ve ıskalayacaksınız. Bir düşmana kilitlendiğinizde, sağ çubuk kamerayı kontrol etmeyi bırakır ve bunun yerine kilidi başka bir düşmana açar. Bu felakettir, çünkü çevrenizi asla değerlendiremeyeceğiniz anlamına gelir. Her karşılaşma kötülerle dolu olduğunda bu gerçek bir sorundur.Neyse ki Relink'in dövüşünde sevilecek çok şey var. Aynı şekilde hasarı ortadan kaldırmak için zamanlanabilen bir savuşturmanın yanında doğru zamanlama yaparsanız, size yenilmezlik kazandıran bir-iki vuruşlu kaçmayı elde edersiniz . Her ikisi de faydalıdır ve farklı amaçlara hizmet eder. Dodge, düşmanlar size ateş ederken onlara yaklaşmanıza yardımcı olur ve savuşturma, bir düşman sizi uzaklaştırmaya çalıştığında yerinizde durmanıza yardımcı olur. Bu mekaniklere güvenmenize gerek yok, ancak bunlar keyifli bir savaş motoruna teknik bir dokunuş katan güçlü bir yardımcıdır.


Ayrıca Relink'in bazı nefis oyun öğelerine yönelmesini de seviyorum. Örnek olarak, yalnızca bir dizi kristal toplandıktan sonra zamanlayıcı dolmadan açılabilen sandıklar var. Sanki Crash Bandicoot oyunundan kopmuş bir şeymiş gibi geliyor. Kaçış sahneleri durdurulamaz bir güçten kaçmanızı sağlayacak ve bu kovalamacalar sırasında hazinelerle dolu alternatif rotalar bulacaksınız. Relink bir video oyunu olmaktan korkmuyor.Bunların hepsi mükemmel patron karşılaşmalarıyla sonuçlanır. Her bir boss savaşı birden fazla aşamadan oluşur. Kaçınmaya odaklanmanız gereken (Final Fantasy 14'ün dövüş tarzını hatırlatan) bölümler olacak, bossların birden fazla sinematik saldırısı olacak ve saldırı kalıpları sık sık değişecek. Bunlar şimdiye kadar karşılaştığım en yoğun boss savaşlarından bazıları.


Her an yeni bir şey görebileceğiniz hissine kapılıyorsunuz. Bir boss karşılaşmasının sonuna yaklaştığınızı düşünebilirsiniz, ancak karşılaşma aniden doğrudan yeni bir forma yol açan bir kovalamaca dizisine dönüşür. Bu tür şeyler her büyük boss savaşında olur. Düzenli olarak üzerinizde yükselen devasa patronlarla savaşacaksınız. Shadow of the Colossus'taki devasa heykelleri utandıracak kadar büyük bir patron var ama sizin için sürprizi bozmayacağım.Ne yazık ki, Granblue Fantasy: Relink'i oynamak tartışmasız eğlenceli olsa da, iyi bir hikaye anlatacak kadar yetenekli değil. Elde ettiğiniz şey rakamlarla etkileyici bir şekilde ortaya çıkıyor. Zihin kontrol tasmaları, işe yaramaz bir kilise, dizginsiz genç kızlar... burası JRPG 101 . Onu bir dereceye kadar kurtaran şey, çeşitli karizmatik karakterlerin olması ve oyunun sizi uzun ara sahnelere katlanmaya zorlamamasıdır. Sizi oldukça verimli bir şekilde bir sonraki göreve aktarır ki bu bir lütuftur.


Granblue Fantasy: Relink, her bölümde yenilik sunan dinamik bir oyundur. Savaş, sağlam ve ilginç mekaniklerle dolu ve gözleri yormuyor. Bir takım can sıkıcı sorunlar olsa da, raydan çıkmaktan korkmayan oyunlar çağındaki eski tarz büyünün bir kısmını yakalamayı başarıyor. Relink yaptığı her şeyi mükemmel bir şekilde yerine getirmiyor, ancak pek çok şeyi başarılı bir şekilde yapıyor. Hayran bir izleyici kitlesi bulmasını bekliyorum ve kesinlikle co-op özelliği ona izleyicileri arasında daha uzun bir yaşam sağlayacak. Hikaye için gelmeyin.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page