top of page

Gandalf, Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Yer Alacak mı?

Yüzüklerin Efendisi dizisi için yayınlanan ilk kare, Gandalf karakterinin de yapımda yer alabileceğini gösterdi. Ancak ne yazık ki bu isim Ian McKellen olmayacak.


Gandalf, Yüzüklerin Efendisidizisi ile geri dönebilir. The Lord of the Rings için yayınlanan ilk kareden sonra Orta Dünya’nın favori büyücüsü, bir kez daha imdada koşabilir. Ancak görünen o ki bu ismin Ian McKellen olması oldukça zor.


Sean Astin’in sadık Samwise Gamgee’sinden Christopher Lee’nin uğursuz Saruman’ına, Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesi harika performanslarla dolu olduğunu kanıtlıyor. Fakat bu isimler arasında özellikle Ian McKellen’ın oynadığı Gandalf karakteri, Frodo’nun ve Kardeşlik’in en başından itibaren yüzüğü yok etme yolculuklarında önemli bir yer ediniyor. Başlangıçta Gri Gandalf olarak görünen karakter, Balrog ile olan savaşından sonra Ak Gandalf formunda Orta Dünya’ya geri dönüyor ve beşinci günün şafağında doğuya bakmamıza neden oluyor.


İlk üçlemeden yıllar sonra gelen Hobbit üçlemesi ile Ian McKellen, Gri Gandalf rolüne yeniden bürünmüştü. Oyuncu her ne kadar sevilen karakterle özdeşleşmiş olsa da, Amazon’un Eylül 2022’de ilk sezonu başlayacak olan dizisinde yer alması pek de olası görünmüyor.

1 milyar dolar gibi devasa bütçe ile prodüksiyonuna başlanan Yüzüklerin Efendisi dizisinin başlangıçta Güneşin İkinci Çağı’nda geçeceği açıklanmıştı. Amazon, hayranlarının bildiği ve sevdiği tanıdık yüzlerin de yapımda yer alacağının sözünü verdi. Yine de söz konusu tarih düşünüldüğünde Elrond, Galadriel ve Sauron dışında seçenekler sınırlı gözüküyor. Özellikle Hobbit’te ve The Lord of the Rings serisinde yer alan hobbitler ve birçok kardeşlik üyesi o tarihlerde doğmamıştı. Fakat Gandalf, bu konuda aralarında en tuhaf karakter.


Gandalf’ın dizinin zaman çizelgesi göz önüne alındığında yaşadığı ve var olduğu biliniyor. Ancak kendisi Üçüncü Çağ’ın 1000 yılına kadar Orta Dünya’da gelmiyor. Bu nedenle, Ian McKellen bir kez daha asasını eline almak ve sivri şapkayı yeniden takmak istediğini açıklamış olsa da, ne yazık ki Amazon dizisindeki varlığı pek olası gözükmüyor.


Fakat en azından bazı ihtimaller değişmiş olabilir. Dizi için geçenlerde yayınlanan ilk resmi kare ile, Gandalf’ın Yüzüklerin Efendisi dizisinde yer alma ihtimali çarpıcı biçimde değişti. Esrarengiz büyücüyü dizide görmek isteyen hayranlar için bu haber her ne kadar sevindirici olsa da, Ian McKellen’ın geri dönebileceğini umanlar için de aynı derecede üzücü gözüküyor.

Bilindiği gibi yayınlanan ilk görselde, ikiz ağaçlar Laurelin ve Telperion yer alıyor. Bu ağaçlar ile dizinin Birinci Çağ’da Valinor’da geçen sahneleri içereceği doğrulanmış oldu. Henüz flash-back tarzı sahneler mi olacağı yoksa başlangıcın Birinci Çağ ile yapılacağı henüz açıklanmasa da, o tarihlerde Gandalf’ın Ölümsüz Topraklar’da meleksi bir Maia ruhu olarak yaşadığı biliniyor. Bazen elfler arasına da karıştığı bilinen Gandalf’ın o zamanlar kendine taktığı isim ise Olórin’di. Şimdi de yayınlanan ilk karenin Valinor’u içermesi ile Gandalf’ın orijinal “Olórin” formunu görebilme ihtimalimiz de oldukça artırdı.

0 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page