top of page

Game of Thrones Basilisks'in Açıklaması

Hayranlar ejderhalar hakkında her şeyi biliyor ancak bu ölümcül yaratıklar, klasik fantastik canavarın yeni bir versiyonu.Game of Thrones birçok yeni hayran için fantastik türe açılan bir kapıdır. Bu, George RR Martin'in çalışmalarına bir iltifat ve diğer çoğu fantastik kurguya hakarettir. Dizi, Yüzüklerin Efendisi'nin haleflerinden daha sağlam, cesur ve yetişkinlere yönelik . Sonuç olarak, diğer girişlerdeki yüksek fantastik unsurların çoğundan kaçınır. Game of Thrones, Basilisk'i antik efsaneden ödünç alıyor ve onu daha gerçekçi bir şeye dönüştürüyor.


Ejderhalar Game of Thrones'un kritik bir unsurudur . Küresel çatışmaların galibini belirlediler ve Westeros'u tek taht altında birleştirdiler. Yıllar süren yokluğun ardından ortaya çıkmaları, güç dengesini anında yeniden düzenler. Ejderhalar kanonik olarak büyülüdür; bazı karakterler, geri döndüklerinde mistik güçlerin güçlendiğini fark eder. Onlar serideki en ikonik canavarlar ama tek canavarlar değiller.


Basilisk nedir?Basiliskler gaddarlıkları ve çabuk öfkelenmeleriyle bilinen tehlikeli, zehirli sürüngenlerdir. Boyutları farklılık göstermektedir. Türün en büyüğünün aslanın iki katı büyüklüğünde olduğu belirtiliyor. Basilisks, adını Avrupa efsanesindeki mitolojik bir yaratıktan almıştır. Efsanevi Basilisk, zehiriyle ünlü, yılan benzeri bir sürüngendir. Yılanların kralı olarak kabul edilirler. Bir tavuğun yılan yumurtasından çıkmasıyla Basilisk doğar. O kadar öldürücü oldukları düşünülüyor ki, kayarken arkalarında toksin izi bırakıyorlar. Game of Thrones'un Basilisk'leri gibi , efsanevi canavarın boyutları da bir hikayeden diğerine değişiyordu. Bazıları bunların uzunluğunun 30 cm'den kısa olduğunu söylerken bazıları da onları ejderha büyüklüğünde çiziyor. Game of Thrones, Basilisk'in fiziksel görünümü hakkında bilgi saklıyor. Bazı sanatçılar onları bacaklarıyla tasvir ederken, bazıları da devasa bir yılan hayal ediyor. Her iki durumda da onları görenler tarafından çirkin olarak tanımlanıyorlar. İnsanlara ve diğer hayvanlara karşı şiddet uyguladıkları biliniyor. Farklı bir etki yaratsa da kanları da ısırıkları kadar zehirlidir.


Basiliskler nerede yaşıyor?Basiliskler Westeros'a özgü değildir. Basilisk'e Westerosluların cevabı, Boğaz'ın bataklıklarında yaşayan Kertenkele-aslan adı verilen bir timsahtır . Çoğunlukla kayıp kıta Sothoryos'ta yaşıyorlar. Çok az kişi Sothoryos'u keşfedebildi ve hatta daha azı onun ihtişamını anlatacak kadar hayatta kaldı. Kıta kalın ormanlara gömüldü ve tehlikeli hayvanlarla boğuldu. Basiliskler isimlerini kuzey kıyısındaki bir yarımada olan Basilisk Point'e bağışlar. O bölge ölümcül sürüngenlerle kaynıyor. Kıyılarına adım atmaya cesaret eden herkes sayısız Basiliskle ters düşme riskiyle karşı karşıya kalır. Basilisk Noktası adını zehirli canavarlarından alıyor ancak bölgedeki tek tehlike onlar değil. Yarımadaya yerleşmeyi deneyenler, Basiliskler kamp yerlerine ulaşamadan onları muhtemelen yok edecek hastalıklarla karşı karşıya kalıyor.


Basilisklerin diğer önemli yoğunlukları Essos'tadır. Yi Ti ormanları Gölge Topraklar'ın batı ucunda bulunabilir . Bu altın imparatorluğun sınırları, birçok gizli Şahmeran'ın bulunduğu vahşi, evcilleştirilmemiş bitki örtüsüne kadar uzanıyor. Yeşim Denizi'ndeki bazı tropik adalarda, Yi Ti'den kısa bir yüzme mesafesinde yaşıyorlar. Fazla insan yaşamının olmadığı herhangi bir ılıman orman bölgesi Basilisklerin evi olabilir.


İnsanlar Basiliskleri nasıl kullanıyor?Pek çok insan Şahmeranlardan uzak durmayı düşünür, ancak bazıları doğal öldürücülüklerinin kullanım alanlarını bulur. Basiliskler düzenli olarak dövüş çukurlarında ortaya çıkar. Kumarbazlar, sonuç üzerine bahse girmek için onları büyük köpeklere, aslanlara ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı ayarlar. Daenerys Targaryen, Qarth limanına vardıktan kısa bir süre sonra bir Basilisk'in bir köpeği parçaladığını görür. Essos'un her yerinde ve Köle Körfezi'nin her yerinde kana susamış izleyicileri eğlendiriyorlar. Birçoğu Basilisk zehirini zehir olarak kullanır. Suikastçılar ve bilim adamları başkalarını öldürmek için tükürüklerini ve kanlarını toplarlar. Zehirleri diğer geleneksel zehirlere çok benzer, ancak Basilisk'in kanının daha benzersiz etkileri vardır. Bir damla Basilisk kanı, kurbanında şiddetli bir öfke uyandırır. Yüzü Olmayan Adamlar, Basilisk'in kanından bir macun yaratır. Ete uygulandığında iştah açıcı bir koku yayar. Jaqen H'ghar bu macunu Arya'nın isteği üzerine Weese adlı kötü niyetli bir gardiyana suikast düzenlemek için kullandı. Jaqen, Weese'in Basilisk'in kanıyla karıştırılmış köpek etini besler ve sevilen evcil hayvan, sahibinin boğazını parçalamaya başlar. Zehir uzmanı Oberyn Martell, zehirin etkisini şöyle özetliyor:


Şahmeran kanı. Pişmiş ete lezzetli bir koku verecektir. Ama yenildiğinde, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da şiddetli bir deliliğe neden olur. Fare, fesleğen kanını tattıktan sonra aslana saldıracaktır. Ama yüreğini bilen bir adam için tutku bir çeşit delilik değil midir?

Basiliskler Game of Thrones'un ormanlarında saklanan korkunç canavarlardır . Her ne kadar dizi onların kudretini hiç tasvir etmese de kitaplar ara sıra onlardan bahsediyor. Bazıları Basiliskleri ağaçların arasında kayan bir anakonda olarak hayal ediyor. Diğerleri bir Gila canavarı veya Komodo ejderini resmediyor. Basilisk, Westeros'tan ayrılmaya cesaret eden her kaşifin başına gelebilecek bir kabustur.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page