top of page

Ebeveynler Neden Çocuklarıyla FRP Oynamalı?

D&D, sürekli bir öğrenme deneyimidir ve masadaki oyuncular arasında sıklıkla kurulan bağlar göz önüne alındığında, aileler için mükemmel bir aktivitedir.


Dungeons & Dragons hiçbir zaman bir aile oyunu olarak görülmedi, ancak bu fikir değişmeye başladı. Bir zamanlar gerçek bir masanın etrafında toplanan oyuncuların çoğu, COVID-19 salgını sırasında uzaktan oynamaya uyum sağlamak zorunda kaldı ve bazı oyunlar Zoom ve Roll20 gibi kaynaklar sayesinde gelişirken , diğerleri D&D'ye yeni bir nesli tanıtma fırsatını yakaladı.


Çocuklara D&D' yi öğretmek , gençlerin hayal güçlerini geliştirmenin ve onları kendilerine bağlı kalacak bir fantezi dünyasına sokmanın harika bir yoludur - ve bu, aile olarak oynamanın birçok yararından yalnızca biridir. D&D , eğlenceli bir bağ kurma etkinliği olmasının yanı sıra çocukları müzakere, diplomasi, problem çözme, iletişim ve tabii ki matematikle tanıştıracak.


Yaratıcılığı Teşvik Edin


Genç beyinler, çevrelerindeki hemen hemen her şeyin içinde sırılsıklam oldukları için inanılmaz derecede etkilenebilirler. Çocuklar, çoğu yetişkinin nasıl olunacağını unuttukları şekillerde zaten yaratıcıdırlar, her gün saatlerce oyun oynarken eğlenceli senaryolar ve tuhaf maceralar hayal ederek geçirirler. Bu onları mükemmel, hazır maceracılar yapar - ve yetişkin oyuncuların yapabileceklerini keşfetmeye gelince tereddüt etmezler.


Bu tür oyunları düzenli olarak teşvik etmek ve onlarla birlikte olmak, bir ömür boyu sürecek yaratıcı hayal gücüne ve düşünceye ilham verir. Bir yetişkin olarak hala hayal kurmanın ve oynamanın sorun olmadığını göstermek, onlara bağlı kalacaktır. Ek olarak, D&D için gerekli olan yaratıcı düşünce türü , uzun vadede değerli olan önemli problem çözme becerilerini öğrenmelerine yardımcı olacak uzun bir yol kat edecektir.


Merhamet, Kapsayıcılık Ve Ahlak


Dungeons & Dragons tipik olarak farklı türde insanlarla dolu çeşitli bir dünyada geçer ve genellikle bunun etrafında çatışmalar ortaya çıkar. Çocuklara, ırkları, mirasları veya geçmişleri nedeniyle insanların ezildiği veya sömürüldüğü bir durum sunmak ve onlara bununla mücadele etmenin bir yolunu vermek, kapsayıcılığı ve şefkatin önemini teşvik etmenin harika bir yoludur. Bu tür bir zulmün ne kadar yıkıcı olabileceğini, ilgilileri nasıl etkilediğini ve inandıkları şey için nasıl ayağa kalkacaklarını ilk elden görme fırsatı sunuyor.


Ahlaki değerler genellikle örnek olarak belirlenir. Çocuklar, ebeveynlerinin nasıl davrandığını dikkatle izler ve büyüdükçe benzer davranışlar sergilemeye devam eder. D&D' nin ahlak sistemi , çocukların ahlaktaki ince bir değişimin bile bir kişinin karakterini nasıl daha iyi veya daha kötü yönde değiştirebileceğini ilk elden görmelerini sağlar.Ekip Çalışması Ve Paylaşım


Çocuklar sahiplik kavramını öğrendikleri andan itibaren, ebeveynler paylaşmanın değerini aşılamak için çok çalışırlar. Her görevde birlikte çalışan bir maceracı grubu, genellikle en çılgın hayallerinin ötesinde hazinelerle ödüllendirilir. Hazineyi bölmek, özellikle herkes o hazineyi elde etmek için çaba sarf ettiğinden, paylaşmanın önemini pekiştirir.


Ayrıca, grup olarak geriye dönüp yaptıklarına baktıklarında, her parti üyesinin değerli becerileri olmadan başarılı olamayacakları konusunda güçlü bir olasılık olduğu ortaya çıkacaktır. Bu fikir günlük yaşamlarına devam edecek, onlara yardım için arkadaşlarına güvenmenin sorun olmadığını ve hedefe ulaşıldığında zaferin katılan herkesin olmadığını öğretecek.


Eğitici


Eğitici oyunlar, eğlenceli olsa da, çocuklara genellikle kendilerini tam olarak oldukları gibi sunarlar: öğrenme. Bu oyunları oynamak hala eğlenceli olabilir, ancak D&D daha az belirgin bir şekilde eğiticidir. Her şeyden önce, okuryazarlığı teşvik eder. Kuralları öğrenmek ve anlamak, nasıl okunacağını bilmek anlamına gelir ve maceraya atılırken, bir veya daha fazla oyuncunun daha sonra başvurabilecekleri bir günlükte olayları takip etmesi genellikle önemlidir.


Temel matematik becerileri de bir zorunluluktur çünkü oyuncuların HP'lerini takip etmeleri ve düşmanlarının savaşta aldığı hasarı toplamaları gerekecek. Bunu olasılık temelleri ile birleştirirseniz çocuklarınıza riske karşı ödül oranlarını hesaplamayı öğretmiş olursunuz. Hayatları boyunca kendilerine fayda sağlayacak matematik becerileri öğrendiklerinin farkında bile olmayacaklar.

8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page