top of page

Dungeons & Dragons Hangi Ruhban Alt Sınıfı En İyi Kanal İlahiyat Seçeneklerine Sahiptir?

Rahipler, İlahi Etki Alanlarına göre İlahi Vasfa Kanallık yaparken özel yetenekler kullanabilirler - ancak hangi alt sınıf en iyi seçeneklere sahiptir?

Dungeons & Dragons, 1974'teki konseptinden bu yana en popüler masa üstü RPG olarak hüküm sürüyor ve bunda şaşılacak bir şey yok. Oyun, özellikle devam eden Fifth Edition'da , karakter yaratma ve maceralar söz konusu olduğunda neredeyse sınırsız olasılıkları teşvik ediyor. Dungeons & Dragons'ın kendisini ortasında bulduğu son tartışmalara rağmen Ruhbanlar, oyuncuların aralarından seçim yapması gereken birçok ilginç sınıftan biridir ve içlerinde, homebrew içeriği olmasa bile birkaç özelleştirme seçeneği vardır. Her Ruhban, seçtikleri ilahla ilgili bir İlahi Etki Alanı seçmelidir ve bu alt sınıf, oyuncuların ek yetenekler kazanmak için Kanal Kutsallığını nasıl kullanabileceklerini belirler. D&D' nin Kutsal Etki Alanlarının tümü, ilginç Kanal Tanrısallığı seçeneklerine sahiptir, ancak bazıları kesinlikle diğerlerinden daha iyidir.


Life Domain Clerics'in Yalnızca Bir Kanal İlahiyat Seçeneği Vardır, Ama Bu Mükemmel Bir Uyumdur

Life Domain Cleric'in yalnızca bir Kanal Kutsallığı seçeneği vardır, ancak Cleric sınıfının büyük ölçüde bilindiği şey budur: Hayatı Koru. Bu yetenek, bir Ruhban'ın ikinci seviyeden başlayarak, 30 fit içindeki herhangi bir yaratığı, Ruhban seviyesinin beş katına kadar iyileştirmesine olanak tanır (örneğin, sekizinci seviye bir Ruhban, seçtikleri hedefler arasında 40'a kadar can puanı dağıtabilir). Bu Kanal İlahiyatının tek dezavantajı, parti üyeleri arasında kaç puanın paylaşılması gerektiğine ilişkin sınırdır (bu, birden fazla karakterin iyileştirilmesi gerekiyorsa yeteneklerin kullanışlılığını azaltabilir) ve maksimum HP'lerinin yarısını geçen oyuncuları iyileştirmek için kullanılamaz. Preserve Life, oyuncuları tehlikeden kurtarabilse de, uzun vadeli güvenliği garanti etmez.


War Domain Rahipleri Saldırılarının Vurulmasını Sağlayabilir

Daha ölümcül bir yapı isteyen oyuncular için, War Domain Cleric gitmenin yolu. Bu İlahi Etki Alanı, iki Kanal İlahiyat seçeneği sunar: Güdümlü Saldırı ve Savaş Tanrısının Kutsaması. Guided Strike, bir oyuncunun isabet oranını, seçtikleri zara +10 bonus ekleyerek artırır. Benzer şekilde, War God's Blessing, 30 fit içindeki herhangi bir yaratığa +10 bonus ekler. Bunlar muazzam bir yardım olma potansiyeline sahip olsa da oyuncular, bonusu eklemek için Kanal İlahiyatını kullanana kadar zarlarının başarılı olup olmadığını anlayamaz, bu nedenle her şey boşa gidebilir.


Hafif Etki Alanı Ruhbanları Büyük Miktarlarda Radyant Hasar Verebilir

Bilgi Alanı Ruhbanlarının iki Kanal Kutsallığı seçeneğine erişimi vardır: Çağların Bilgisi ve Düşünceleri Oku. Diğer Etki Alanlarından bazıları gösterişli, kendilerini ve gruplarını iyileştiren veya güçlendiren yeteneklere sahipken, Bilgi Alanının Kanal Kutsallığı, grup maceralarına atılırken tartışmasız en yararlı olanıdır. Ayrıca, oyunculara özellikle zorlu seferler ve bulmacalardan geçmeleri için gerekli araçları ve bilgileri vermek için de kullanılabilirler .


Çağların Bilgisi, oyuncuların bir eylem olarak herhangi bir beceri veya araçta yeterlilik kazanmalarını sağlar. Bu etki 10 dakika sürer ama birçok olasılığı barındırır. Örneğin, gruptaki hiç kimse yoluna çıkan korkutucu bir canavarı cezbetmek için yeterince yüksek bir Hayvan İşleme değiştiricisine sahip değilse, bir Bilgi Alanı Rahip'i kan dökülmesini önlemek için ihtiyaç duyduğu uzmanlığı geçici olarak kazanabilir.


Bilgi Ruhbanları ayrıca altıncı seviyede Düşünceleri Oku kazanırlar. Bu yetenek hem bir yaratığın zihnine göz atmak hem de ona hükmetmek için kullanılabilir. Yaratık bir Bilgelik kurtarma atışında başarısız olursa ve zihinleri bir dakikalığına Rahip'e açılırsa bu eylem başarılı olur. Bu süre boyunca, bir Rahip, bir büyü yuvası kullanmadan Öneri yapabilir ve "Hedef, büyüye karşı kurtarma atışında otomatik olarak başarısız olur." Bu, özellikle sorgulamaları yürütürken, özellikle zor NPC'lerle uğraşan taraflar için birçok yol açar. Öneri büyüsü, Rahip onlara yanlarında savaşmalarını başarıyla emrederse, potansiyel olarak gruba geçici bir oyuncu ekler.
İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page