top of page

Dune: Caladan, Açıklandı

Atreides Hanesi, Arrakis'in acımasız çöllerine göç etmeden önce, Caladan'ın güzel dünyasında 10.000 yıl geçirdi.Dune'un çoğu , kurgusal tarihin en düşmanca bilim kurgu mekanlarından biri olan Arrakis'te veya çevresinde geçiyor. İntihar nedeniyle Arrakis sınırlarında yaşamayı seçmek. Az miktardaki suyu aramanın ve geri kazanmanın stresi çoğu kişiyi deliliğe sürükler. Dünya ile Arrakis arasındaki deneyimsel fark çok acımasız, ancak onlarca yıl sonra orada muhteşem bir doğal cennette yaşadığınızı hayal edin. Caladan'dan Arrakis'e taşınan Paul Atreides'in hayatı böyleydi.


Atreides Hanesi'nin büyüleyici bir geçmişi var . Teknik olarak Antik Yunan'a kadar uzanırlar, ancak geçmişleri binlerce yılı atlar. Dük Leto Atreides I'in babasının bir boğa güreşi olayında ölmesiyle daha dikkat çekici bir döneme ulaştı, ancak galaksideki yerlerini nesiller öncesinden oluşturmuşlardı.


Caladan nedir?Caladan, Delta Pavonis adlı bir yıldızın yörüngesinde dönen muhteşem, tropik bir gezegendir. Dünya, yüzey sularının çoğunu tıkayan aralıksız yağışlarla karşılaşıyor. Dağlar deniz seviyesini delerek kayalık uçurumlar ve bol nehirler arasında insan yerleşimlerine olanak tanır. Sık yağışları ve çeşitli ekosistemi Caladan'ı tarımsal bir güç merkezi haline getiriyor. Nispeten endüstriden bağımsızdır ve taze meyve, pirinç, şarap ve balık ticareti yaparak galaktik pazarda bir yer edinir. Balıkçılık Caladan vatandaşları arasında en yaygın uğraştır. Bu sürekli ihtiyaç, balık ağları dokumak ve tekne inşa etmek gibi başka işler de yaratıyor. Gezegen görsel olarak muhteşem. Canlı masmavi denizi ve görkemli dağları, sonsuz doğa harikalarını barındırır. Caladan'ın 2021 versiyonu, Batı Norveç kıyısındaki neredeyse ıssız Kinn Adası'nda filme aktarılıyor. Atreides Hanesi Arrakis'e doğru yola çıkmaya hazırlanırken ilk perdede kısaca görülüyor .


Caladan'ı kim yönetiyor?Caladan, 10.000 yılı aşkın bir süredir Atreides Hanesi'nin iktidar merkezi olmuştur . Paul ve Dük Leto Atreides, Imperium'a bağlı bir dükalık ve "siridar tımarı" olan Caladan Kalesi'nde doğdular. Atreides Hanesi, askeri üstünlük ve mali hakimiyet yoluyla gezegene hakim oldu. En karlı meyve bahçelerinin çoğu Atreides ailesinin elinde bulunuyordu. Atreides Hanesi, Caladan'ı müttefik gezegenler listesine ekledi. Vorian Atreides, Butlerian Cihadı sırasında yüzeyinde bir askeri üs kurduğunda tüzel kişiliği yoktu. Vorian, Atreides Hanesi'nin ilk resmi üyesidir. Caladan Kalesi'ni o inşa etmedi ama ailesinin gezegendeki hakimiyetini kurdu. Vorian yerel bir kadın olan Leronica Tergiet ile tanıştı ve hamile kaldı. Estes ve Kagin Atreides'i doğurdu. Atreides Hanesi'nin sonraki dört nesli Caladan'da doğacak, yaşayacak ve ölecekti. Vorian'ın büyük-büyük-büyük torunu Willem Atreides, Lansraad Birliği'nin altında bir Büyük Hane olarak Atreides Hanesi'ni kurdu . Caladan, Hane Binbaşısı olarak kabul edilmelerinden önce, kabul edilmeleri sırasında ve sonrasında onların eviydi.


Atreides Hanesi , Padişah İmparatoru Shaddam Corrino IV'ün emriyle 10.191 yılında Caladan'dan ayrıldı . Evlerini İmparator'un ellerine bırakarak Caladan'dan Arrakis'e doğru yola çıktılar. Kont Hasimir Fenring'i Caladan'da Siridar Absentia olarak görevlendirmek üzere atadı. Fenring imparatorluktaki en yetenekli suikastçılardan biriydi. Yetenekli bir siyasi taktikçiydi ve Kwisatz Haderach'ın başarısız bir adayıydı. Fenring, İmparator Shaddam'ın en yakın arkadaşıydı. Caladan'a nadiren adım attı, bunun yerine İmparator Shaddam'ın Atreides Hanesi'ne ihanet etmesinden sonra zamanının çoğunu şüphe uyandırmamak için politikacılara rüşvet vererek geçirdi. İki yıl sonra emekli oldu ve hayatının son 32 yılını Salusa Secundus'ta geçirdi. Paul Atreides İmparatoru koltuğundan indirdikten sonra Caladan'ın kontrolünü geri alır ve derebeyliği Gurney Halleck'e devreder.


Atreides Hanesi'nin Caladan'daki yaşamı, Arrakis'teki yeni varoluşlarını etkiler. Hikaye, güzel tropik dünyayı Dune'un sert çölleriyle yan yana getiriyor. Paul ve annesi Jessica , hayatlarının ilk dönemlerinde hiç bitmeyen yağmura maruz kaldıkları için suyu hafife aldılar. Bu onların Arrakis'i idare etme konusunda yetersiz donanıma sahip olmasına neden oluyor. Paul'un hayatta kalan bir Fremen olma yolculuğu, Caladan'ın konforuna olan ihtiyacının üstesinden gelmesiyle başlar. Bu deneyimler aynı zamanda yeni insanlarını etkilemesine ve şaşırtmasına da olanak tanıyor. Paul ve Jessica, suyun gökyüzünden özgürce aktığı uzak bir diyarın hikayeleriyle Fremenleri şaşırtıyor. Evlerini şöyle özetliyorlar:


Yaşam biçimimiz için cennet bir dünya olan Caladan'dan geldik. Caladan'da fiziksel bir cennet ya da zihinsel bir cennet inşa etmeye gerek yoktu; etrafımızdaki gerçekliği görebiliyorduk. Ve ödediğimiz bedel, erkeklerin bu hayatta cennete ulaşmak için her zaman ödediği bedeldi; yumuşadık, üstünlüğümüzü kaybettik.


Dune evreninde yaşam genellikle acımasızdır. Ortalama bir insan fakirdir, baskı altındadır ve muhtemelen baharat karışımına bağımlıdır. Arrakis'teki Fremenler suyun her damlası için mücadele ediyor. Caladan'da yaşam çok daha az zor. Caladan, Arrakis'in tam tersidir ve Paul Atreides'in yolculuğunun coğrafi bir göstergesini sağlar . Atreides Hanesi'nin güzel evi, Paul'ün evden ayrıldığı günkü kadar görkemli olmaya devam ediyor. Hayranlar Dune: İkinci Bölüm'de bunun bir anını tekrar görebilirler .

16 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page