top of page

Dragon Ball Serisinin Tamamı Ne Kadar Sürüyor?

Akira Toriyama'nın Dragon Ball'u eskimeyen bir seri, ancak daha büyük serideki her girişin farklı bölüm, manga ve film dökümü var.  • Orijinal Dragon Ball 194 manga bölümü, 153 bölüm ve dört filmden oluşurken Dragon Ball Z bunu 325 bölüm, 291 bölüm, 15 film ve bir dizi özel bölüm ve OVA ile genişletiyor.

  • Dragon Ball GT'nin 64 bölümü ve bir TV programı var ancak bir mangadan uyarlanmaması açısından benzersizdir.

  • Dragon Ball Super'in devam eden mangasında 131 bölüm, iki uzun metrajlı film ve 101 bölüm yer alıyor. Bu, Dragon Ball'un tamamı için toplu olarak 806 bölüm ( DBZ Kai dahil), 620 manga bölümü, 21 film ve yedi özel bölümle sonuçlanır .


Bazı animeler yalnızca birkaç düzine bölüm yayınlanır, ancak yine de sektörde kalıcı izler bırakırken, diğerleri yüzlerce hatta binlerce taksit tahakkuk ettirir. Akira Toriyama'nın Dragon Ball'u ikinci kategoriye giriyor ve 1984'teki manga çıkışından bu yana ana akım bir hit oldu. Dragon Ball , ister anime, ister manga, ister video oyunu olsun, her zaman belli bir kapasitede ortalıkta dolaştı. genişleyen franchise. Dragon Ball dizilerin en karmaşıkı değil ve izleyiciler herhangi bir noktada göreceli olarak olaya müdahale edip neler olup bittiğini anlayabiliyor. Bununla birlikte, farklı dizi ve zaman çizelgesi yerleşimlerinin sayısı, dışarıdan bakanlar için bunaltıcı görünebilir ve yalnızca her şeyi deneyimlemenin ne kadar büyük bir kararlılık olduğunu vurgular.


Goku ve kahraman arkadaşlarının tüm hikayesini öğrenmek isteyen Dragon Ball hayranları, her Dragon Ball serisini izlemeyi ve okumayı kendilerine borçludur. Ancak her seri kendi başına ayrılıp izlendiğinde bu hedef çok daha kolay yönetilebilir hale gelir. Yaklaşan Dragon Ball Daima, 2024'te serinin statükoyu yeniden yazmaya hazırlanıyor; bu da, her bir büyük Dragon Ball serisinin ne kadar süreceğini ayrı ayrı ve toplu olarak tazelemek için mükemmel bir zaman haline getiriyor.


Orijinal Dragon Ball Şaka Komedisi ve Güçlü Aksiyon'u BirleştiriyorSerinin devamı olan Dragon Ball Z , Toriyama'nın shonen serisinin tartışmasız en popüler olanıdır ve birçok uluslararası izleyicinin ilk kez deneyimlediği seridir. Ancak Dragon Ball Z'nin başarılarının hiçbirinin Dragon Ball'un etkileyici temeli ve gidişatı olmadan mümkün olamayacağını söylemeye gerek yok. Orijinal Dragon Ball, Goku'nun 12 yaşında Bulma ile ilk tanışmasından ve dilekleri gerçekleştiren Dragon Ball'ları avlamaya başlamasından sonraki ilk maceralarını anlatıyor. Goku, dövüş sanatlarının temellerinde ustalaşıyor ve en eski arkadaşlarının çoğuyla Dragon Ball'da tanışıyor; bu, Dragon Ball Z'de yetişkinlere yönelik maceralarını ilk kez izleyen herkes için tatmin edici bir ön bölüm dizisi işlevi görüyor .


Orijinal Dragon Ball, ne çok hantal ne de kısa olan mükemmel uzunluğu buluyor ; bu da Toriyama'nın suları test etmesi ve izleyicilerin bu abartılı dünya hakkında ne düşündüğünü görmesi açısından uygun. Dragon Ball , bir manga olarak 16 cilt halinde derlenen 194 bölümden oluşuyordu. Bu, başlangıç ​​shonen serisi için dikkate değer bir uzunluk. Alternatif olarak Dragon Ball'un anime uyarlaması 153 bölümden oluşuyor ve kaynak materyalden çok da uzaklaşmıyor. Bir avuç dolusu bölüm var, ancak Dragon Ball animesi mangasına oldukça sadık ve herhangi bir çılgın sapmaya izin vermiyor.


Dragon Ball serisi aynı zamanda Toriyama'nın mangasında sıklıkla bulunmayan yeni hikayeler anlatan filmlere de eğilimlidir. Orijinal Dragon Ball, yayınlandığı süre boyunca üç film yayınladı - Curse of the Blood Rubies, Sleeping Princess in Devil's Castle ve Mystical Adventure - bunların hepsi animedeki olayları yeni bir kat boyayla da olsa yeniden uyarladı. Dragon Ball daha sonra serinin onuncu yıldönümünü kutlamak için 1996 yılında Red Ribbon Saga'yı kapsayan ve öncekilerle aynı yaklaşımı benimseyen dördüncü bir film olan The Path to Power'ı yayınladı.


Dragon Ball Z, Goku'nun Aşırı ve Güçlü Saiyan Mücadelelerine BaşlıyorBaşlangıçta Toriyama'nın mangasında Dragon Ball ve Dragon Ball Z arasında resmi bir ayrım yoktu . Bölüm 196 , artık bir ailesi ve küçük bir çocuğu olan Goku'nun yetişkin maceralarına öncülük eden beş yıllık bir zaman atlamasıyla başladı . Dragon Ball pek çok başarı elde etti ancak Dragon Ball Z, aksiyona, ki tabanlı dövüşe ve güçlü dönüşümlere daha fazla vurgu yaparak bu şöhreti yeni boyutlara taşıdı. Dragon Ball Z, selefinden önemli ölçüde daha uzundur ve Dragon Ball serisinin çoğunluğunu oluşturur . Manga, 26 ciltte 325 bölümden oluşuyordu, bu da onu ve orijinal Dragon Ball'u toplam 519 bölümlük bir materyal haline getiriyor. Dragon Ball Z'nin animesi de kısalık gerektiren bir anime değil ve orijinal serinin bölüm sayısı olan 291'i neredeyse iki katına çıkarıyor. Dragon Ball Z, mangasındaki hikayelerden hiçbirini çıkarmıyor ancak dolgu malzemesi konusunda daha hoşgörülü oluyor, özellikle de kavgaların uzaması söz konusu.


Dragon Ball Z ayrıca uzun metrajlı film maceralarıyla orijinal Dragon Ball'dan çok daha fazlasını yapıyor. Anime, yayınlandığı süre boyunca 13 film yayınladı (ve yirmi yıl sonra , Dragon Ball Z ile Dragon Ball Super arasındaki boşluğu dolduran, özellikle Cooler, Broly, Bojack ve Super Android 13 gibi şiddetli kötü adamlara odaklanan yirmi film daha). aksiyonun etkileyici bir damıtılmış hali haline geliyor ve filme özel bu kadar çok karakterin neden birçok Dragon Ball video oyununda popüler eklemeler haline geldiğini anlamak kolay . 15 film, keşfedilecek çok sayıda ek içerik anlamına geliyor ancak Dragon Ball Z, TV özel programları ve OVA taksitleri söz konusu olduğunda da bir adım daha ileri gidiyor. Bunun altı temel örneği vardır: Bardock - Goku'nun Babası , Sandıkların Tarihi , Saiyanları Ortadan Kaldırma Planı , Son Goku'nun Dönüşü ve Arkadaşları! , Bardock Bölümü ve One Piece ile Toriko geçiş etkinliği, Dream 9 Toriko ve One Piece ve Dragon Ball Z Süper İşbirliği Özel. Bu eğlenceli hikayeler keşfedilecek daha fazla Dragon Ball içeriği ekliyor.


Aslında, piyasada o kadar çok Dragon Ball Z anime materyali var ki, serinin yoğunlaştırılmış bir versiyonu olan Dragon Ball Z Kai, 2009'da ilk kez sahneye çıktı . Dragon Ball Z Kai'nin amacı Toriyama'nın orijinal mangasına daha yakın olmak ve animeye özel dolgu ve yabancı materyalleri ortadan kaldırmaktı. Sonuçta Dragon Ball Z'nin 167 bölümlük (veya Japonya'da 159) versiyonu ortaya çıktı ve anlaşılması orijinalinden çok daha kolay oldu. Hem Dragon Ball Z'yi hem de Dragon Ball Z Kai'yi izlemek kesinlikle gerekli değil , ancak hangi malzemenin kaldırıldığı ve sonuçta seriyi geliştirip geliştirmeyeceği açısından büyüleyici bir deney haline geliyor.


Dragon Ball GT, Farklı Bir Şekilde de olsa Goku'ya Juvenil Hijinks'e Geri DönüyorAkira Toriyama'nın Dragon Ball mangası 519 bölümden sonra sona erdi ancak Toei Animation , Dragon Ball'un hikayesini mümkün olduğu kadar uzatmak istiyordu . Buna göre Dragon Ball Z'nin son bölümü, yeni Dragon Ball dizisi Dragon Ball GT'nin önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacağının ortaya çıkmasıyla melankolinin önüne geçti . Dragon Ball GT, Dragon Ball Z'nin sona ermesinden beş yıl sonra geçiyor , ancak doğaüstü koşullar Goku'yu tekrar bir çocuğa dönüştürüyor. Dragon Ball GT , mevcut bir mangayı uyarlamayan orijinal bir anime yapımıdır ancak Toriyama yine de bazı önemli karakter tasarımlarına yardımcı olmuştur. Dragon Ball GT, serinin yüz karası haline geldi ve orijinal Dragon Ball'a mı yoksa daha aksiyon dolu devam oyununa mı benzeyeceğinden emin olmadığı bir kimlik krizine giriyor . Artan bu sancılar yapım tarafından da hissediliyor ve Dragon Ball GT şaşırtıcı bir şekilde sadece 64 bölüm boyunca yayınlandı, bu da şimdiye kadarki en kısa ve en heyecan verici Dragon Ball serisi.


Dragon Ball GT kutuplaştırıcı bir üne sahip olmasına rağmen yine de 100 yıl gelecekte geçecek bir TV özel programını yayınlamayı başardı. Dragon Ball GT'nin A Hero's Legacy'si, taze ve tanıdık bir hikayede Pan'ın torunu Goku Jr.'ı konu alıyor . Gelecekteki bu yeni zaman çizelgesinde başka bir Dragon Ball serisinin anlatılması zor olmazdı , ancak A Hero's Legacy, Dragon Ball GT'ye uygun bir veda oluyor . Ne olursa olsun resmi bir Dragon Ball GT mangası yok . Ancak animenin popülaritesi, Dragon Ball GT'nin Shadow Dragon Saga'sından başlayarak 2013 yılında Shueisha'nın Saikyo Jump'ında yayınlanan üç ciltlik bir "anime çizgi romanının" yayınlanmasına yol açtı .


Dragon Ball Super, Goku ve Arkadaşlarının Tanrısal Yeni Doruklara Yolculuğuna ÇıkıyorDragon Ball Super , Dragon Ball'un en yeni kanonik girişidir ve yeni içerik üretmeye ve Dragon Ball'un daha büyük bilgisine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Dragon Ball Super, Dragon Ball GT'yi göz ardı eden Dragon Ball Z'nin alternatif devam serisi olarak geliştirildi . Ancak Dragon Ball Super, merakla Kid Buu'nun yenilgisinden hemen sonra geçiyor . Bu, tüm serinin Dragon Ball Z'nin 28. Dünya Dövüş Sanatları Turnuvası'nda geçen sonsözü için saati on yıl ileri alan Peaceful World Saga'nın sona ermesinden önce gerçekleştiği anlamına geliyor . Dragon Ball Super, bir kısmı inanmamanın sınırlarını zorlasa da, bu on yıllık süreye muazzam bir miktar sığdırdı. Dragon Ball Super, Güç Turnuvası'nın kapanışı sırasındaki nispeten ani finalinden önce 131 bölüm üretti.


Bununla birlikte Akira Toriyama ve Toyotarou'nun yardımcı mangası hala güçlü olmaya devam ediyor ve animenin son noktasını çok aştı. Bu, şu anda Dragon Ball Super üzerine inşa edilen bir anime uyarlaması için resmi bir planı olmayan, en güncel materyalin mangasından çıktığı Dragon Ball için benzersiz bir senaryodur . Dragon Ball Super'in devam eden mangasında şu anda 101 bölüm veya 22 cilt var . Manganın ne zaman sona ereceğine dair bir gösterge de yok. Bu, Dragon Ball Super'in mangasının en az Dragon Ball'un mangası kadar sürebileceği anlamına geliyor ancak yine de Dragon Ball Z'nin uzunluğuna ulaşması biraz zaman alacak .

Dragon Ball Super ile ilgili bir diğer merak uyandırıcı detay ise, uzun metrajlı film öykülerini, animenin çalışması sırasında yayınlanan bağımsız girişler yerine, animeyi kanonik olarak devam ettirmenin bir yolu olarak kullanmaya karar verilmiş olmasıdır.


Bu, Dragon Ball için yeni bir yaklaşımdır ve Dragon Ball Super: Broly ve Super Hero'nun muazzam başarısı, bunun kazanan bir strateji olduğunu kanıtlamaktadır. Hatta serinin standart olmayan filmlere yönelik tutumu, Dragon Ball Super: Super Hero'nun serinin mangasına tam bir uyarlama almasıyla tam bir döngüye girdi. Super'in devam eden mangasının yanı sıra önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla Dragon Ball Super filminin çıkmaması gerçek bir şok olurdu . Bu, elbette, daha önce her Dragon Ball serisinin tonsal bir karışımı gibi görünen yaklaşan Dragon Ball Daima'yı bırakıyor . Animenin uzunluğu hakkında resmi bir onay yok ancak 20 bölüm süreceği yönünde spekülasyonlar var. Bu arada Dragon Ball hayranları ve meraklı yeni gelenlerin, kolektif serinin 806 bölümünü, 620 manga bölümünü, 21 filmini ve yedi özel bölümünü tazelemek için hala bir yılı var.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page