top of page

Death Note'un Yaratıcıları, Kutuplaştırıcı Netflix Filmi Hakkında Ne Düşündü?

Netflix'in Death Note uyarlaması bazı karışık eleştirilerle karşılandı ancak dizinin yaratıcıları bu konuda ne düşünüyor?  • Death Note'un Amerikan canlı aksiyon uyarlaması, ilerleme hızı, karakter gelişimi ve ton farklılıkları nedeniyle eleştirilerle birlikte karışık eleştiriler aldı.

  • Uyarlama, hikaye ve karakterlerde önemli değişikliklerin yanı sıra ortamın Japonya'dan Amerika'ya taşınması nedeniyle kültürel farklılıklar nedeniyle tepkiyle karşılaştı.

  • Death Note'un yaratıcıları aslında Netflix filmini beğendiler ve yönetmenin vizyonunu ve filmin daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşma yeteneğini takdir ettiler.


Canlı aksiyon anime uyarlamaları sandığınız kadar nadir değil. Her ne kadar Hollywood ara sıra bu yapımlarla uğraşsa da birçok uluslararası stüdyo canlı aksiyon anime uyarlamaları yapmak için elinden geleni yaptı. Bu nedenle Netflix'in, Death Note'un Oscar adayı aktör William DaFoe'nun yer aldığı Amerika uyarlamasını yapacağı açıklandığında heyecan hızla yükseldi.


Uyarlama iyi olur mu? Film başarılı olsaydı anime filmleri daha ciddiye alınır mıydı? Film vizyona girdiğinde pek çok insanın umduğu gibi bir karşılama olmadı. Peki ya Death Note'u yaratan insanlar? Netflix'in işleriyle ilgili yaptıklarına ilişkin görüşleri nelerdi?


Death Note NedirDeath Note, Tsugumi Ohba tarafından yazılan ve Takeshi Obata (daha önce çok farklı olan Hikaru no Go'da işbirliği yapan kişi ) tarafından resimlenen bir Japon manga serisidir. Aralık 2003'ten Mayıs 2006'ya kadar Weekly Shōnen Jump adlı manga dergisinde tefrika edildi ve Amerika'da Viz Media tarafından yayınlandı.


Hikaye, Light Yagami adlı bir lise öğrencisinin "Ölüm Notu" adlı gizemli bir not defteri bulmasının etrafında dönüyor. Ölüm Defteri, yazar yazarken kişinin yüzünü (aynı zamanda kişinin gerçek adını) göz önünde bulundurduğu sürece, içinde adı yazılan herkesi öldürebilecek doğaüstü bir güce sahiptir. Light, dünyayı suçlulardan kurtarmak ve "Kira" olarak bilinen tanrı benzeri bir figür olarak hüküm sürdüğü ütopik bir toplum yaratmak için Ölüm Defteri'ni kullanmaya karar verir.


Ancak Light'ın eylemleri, aralarında yalnızca "L." olarak bilinen zeki ve esrarengiz bir dedektifin de bulunduğu dünya çapındaki kolluk kuvvetlerinin dikkatini çekiyor. Light ve L, birbirlerinin kimliklerini ortaya çıkarmak ve birbirlerine üstünlük sağlamak için zeka savaşına girerken, riskli bir kedi-fare oyunu ortaya çıkıyor. Mutlak gücün sonuçlarını ve bu gücü adaleti dağıtmak için kullanmanın etiğini araştıran karmaşık ahlaki ve felsefi temalarıyla tanınan Death Note , karmaşık olay örgüsü, psikolojik gerilimi ve iyi gelişmiş karakterleriyle ünlüdür.


Dizi önemli bir takipçi kitlesi topladı ve manga ve anime dünyasında oldukça saygın bir eser olmaya devam ediyor. Mülk o kadar popüler oldu ki daha sonra bir anime dizisine, çeşitli canlı aksiyon filmlerine, video oyunlarına ve (eğer inanabiliyorsanız) bir sahne müzikaline uyarlandı. Film uyarlamalarından biri, yayın devi Netflix ve beğenilen yönetmen Adam Wingard tarafından yapıldı. İki güç merkezi göz önüne alındığında yeni bir klasik bekleniyordu. Bunun yerine, film son derece bölücü oldu.


Yaratıcıların Diğer Çalışmaları


İster inanın ister inanmayın, arkasındaki yaratıcılar için en büyük başarı Death Note değildi. Başka neler yaptıklarını öğrenmek istiyorsanız işte diğer dizilerinden bazıları:


  1. Bakuman (2008-2012): Ohba ve Obata, manga yaratımının perde arkası dünyasını inceleyen bu manga serisi için yeniden bir araya geldi. Bakuman, endüstrinin zorluklarıyla mücadele eden iki hevesli manga sanatçısını takip ediyor.

  2. Hikaru no Go (1998-2003): Hikaru no Go , Death Note'tan önce gelse, Ohba ve Obata arasındaki bir başka dikkate değer işbirliğidir. Bu manga serisi, genç bir çocuğun perili bir Go tahtası keşfetmesini ve Heian döneminden kalma bir ruhla karışmasını konu alan, reşit olma unsurlarını doğaüstü temalarla birleştiriyor.


Platinum End (2015-2021): Ohba ve Obata,yaşam, ölüm ve tanrısallık arayışı temalarını araştıran bir manga serisi olan Platinum End için yeniden bir araya geldi. Doğaüstü güçler kazanan ve kendini ölümcül bir rekabetin içinde bulan bir lise öğrencisini konu alıyor. Bu yazıda bahsettiğimiz diğer oyunlardan farklı olarak Platinum End'in çoğunlukla olumsuz eleştirilerle karşılandığınıbelirtmek isteriz


Netflix Filminin KarşılanmasıAmerikan canlı aksiyon uyarlaması hem eleştirmenlerden hem de hayranlardan karışık ve olumsuz eleştiriler aldı. Film, Ağustos 2017'de Netflix'te gösterime girdi. Bu yazının yazıldığı an itibariyle filmin Rotten Tomatoes'daki eleştirmenlerden %3 puanı var (izleyici puanı %25 ile daha kötü). Pek çok eleştirmen, orijinal manga ve animeden hız, karakter gelişimi ve ton farklılıklarıyla ilgili sorunları öne sürerek uyarlamada hata buldu.


Hayranlar filmle ilgili benzer görüşleri paylaştı; bazıları hikayede ve karakterlerde yapılan önemli değişikliklerden hayal kırıklığına uğradı, diğer hayranlar ise bu farklılıkları takdir ediyor gibi görünüyordu. Özel eleştiri, hikayeyi Japonya'dan Amerika'ya taşımayı amaçlıyordu, bu da bazı izleyicilerin sarsıcı ve asılsız bulduğu kültürel farklılıklara yol açtı.


Bu aynı zamanda ana karakterlerin, özellikle Light Turner (Nat Wolff) ve L'nin (nihai Akademi Ödülü adayı Lakeith Stanfield) karakterizasyonlarının bu karakterlerin Amerikanlaştırılmış versiyonları olmasına yol açtı ve bu nedenle Japon benzerlerinden önemli ölçüde farklılaştılar. Netflix uyarlaması ayrıca orijinaline kıyasla daha karanlık ve daha korku odaklı bir tona sahipti ve daha çok psikolojik gerilime yöneldi.


Genel olarak, Death Note'un Netflix uyarlaması, onu olduğu gibi beğenen hayranlardan nasibini almış olsa da, çeşitli şekillerde kaynak materyalden ayrıldığı için çok daha fazla eleştiriyle karşı karşıya kalmış gibi görünüyordu. Hayranlar ve eleştirmenler buna karşı çıkarken, filmle ilgili görüşleri söylemde boğulmuş görünen iki kişi vardı: Death Note'un yaratıcıları .


Yaratıcılar Ne Düşündü?Yaratıcıların çalışmalarının uyarlamaları konusunda ne kadar katkıya sahip olması gerektiği konusunda bazı tartışmalar olsa da, bu durum çoğu kişinin bazı uyarlamalar hakkındaki görüşlerini paylaşmasını engellemiyor. Stephen King, Stanley Kubrick'in The Shinning adlı kitabının film uyarlamasından nefret ederken Harper Lee, To Kill A Mockingbird'ün film versiyonunun kendi kitabından gelebilecek en iyi uyarlama olduğunu iddia etmişti. Death Note mangası çizgi roman çevrelerinde bir edebiyat klasiği olarak kabul edildiğinden , yazarın görüşleri kesinlikle okuyucuların ilgisini çekecektir.


İllüstratör Takeshi Obata film hakkında şunları söyledi:


Güzel görüntüleri ve Adam Wingard'ın heyecan verici yönetmenliği sayesinde film muhteşem, birinci sınıf bir gerilim başyapıtıdır. Karakterlerin hepsi arzularını tatmin etmeye sadıktır. Ben de hep böyle bir Ölüm Defteri yazmak istemiştim. Netflix aracılığıyla küresel bir izleyici kitlesine ulaşacak, bu yüzden dünyanın her yerinde Death Note'u bilmeyen insanların onu keşfetme ve keyif alma şansına sahip olacağını umuyorum.

Death Note'un yazarına gelince , şunları söyledi:


Beklentilerimi aştı. Yüksek düzeyde kalite, incelik ve her ayrıntıya dikkat vardı. Bir Hollywood Death Note filmi böyle olmalı. Şahsen ben sona hayran kaldım! İyi bir bakıma orijinal çalışmayı hem takip etti hem de ondan uzaklaştı, böylece film elbette sadece hayranlar tarafından değil, aynı zamanda çok daha geniş ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından da izlenebilir.

İşte anladınız: Death Note'un yaratıcıları Netflix filmini gerçekten beğendiler ve Adam Wingard'ın yapmaya çalıştığı şeyi takdir ettiler. Film hakkında görüşlerini kamuoyuna yayınlanmadan önce verdiklerini de belirtelim. Bu nedenle hayranların filmi olduğu gibi takdir edebilecekleri yönündeki yorumları biraz erken olabilir ama günün sonunda filmi beğendiler. Bu, bazı hayranlar için acı bir hap olabilir, ancak günün sonunda herkesin bir eleştirmen olduğunu gösteriyor .


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires