top of page

Dead Space'in Birinci Şahıs Modu, Yeni Bir Bakış Açısının Bir Oyunu Canlandırabileceğini Kanıtlıyor

Birkaç temel oynanış öğesi, derinden daha derine inen yeni bir korku duygusuyla oyunu canlandıran ciddi değişiklikler gördü.Muhteşem yeniden uyarlamasıyla alt edilmeyen orijinal Dead Space , hayranlarından hala bolca sevgi görüyor. Son zamanlarda, mod yapımcısı Reverse Engineering Gamer, onu birinci şahıs nişancıya dönüştüren bir mod ile oyunculara 2008 korku klasiğine geri dönmeleri için bir neden daha verdi. Perspektifteki bu değişiklikle, oyuncular klostrofobik USG Ishimura'nın her köşesinde pusuda bekleyen canavarlarla göz göze geldiğinden oyunu deneyimlemenin yepyeni bir yolu geliyor.

Perspektif değiştiren trend yeni değil. Birkaç Resident Evil oyunu, Capcom'dan VR bağlantı noktaları aldı ve mod yapımcıları yıllardır oyunlarda kamera açılarıyla oynuyorlar. Bakış açısının değişmesiyle, bu eski oyunları deneyimlemenin tamamen yeni bir yolu geliyor ve oyuncuların zaten defalarca keyif almış olabilecekleri bir deneyime yeni bir soluk getiriyor. Dead Space'in birinci şahıs modu söz konusu olduğunda, oyuncuların ciddi değişiklikler görmeye alıştığı birkaç temel oyun öğesi, oyunu yüzeyselden daha derin olan yeni bir korku duygusuyla canlandırıyor.


Dead Space'in Bakış Açısını Değiştirmek, Eski Bir Oyuna Yeni Bir Bakış Açısı Sağlıyor


Orijinal Dead Space, klostrofobik ve baskıcı ortamının yanı sıra gergin ve incelikli dövüşüyle ​​müjdelendi, ancak bu, eski bir formülü geliştirmenin yeni bir yolu olmadığı anlamına gelmez . Birinci şahıs modundaki büyük bir değişiklik, oyuncunun düşmanları nasıl gördüğüdür. Açıkçası, kelimenin tam anlamıyla, düşmanlar birinci şahıs olarak görülüyor, ancak şimdi oyuncular düşmanlara tepeden bakmak yerine kafa kafaya bakıyor olacak. Omuz üstü üçüncü şahıs kamerayla, kamera oyuncunun başının biraz üzerinde yüzdüğü için oyuncular düşmanlarına yukarıdan bakar, bu da oyuncunun kendisini düşmanlarından daha büyük hissedeceği anlamına gelir.

Birinci şahıs modunda, havalandırma deliklerinden koşarak geçen nekromorflar, mühendis Isaac Clarke'a saldırdıklarında göz hizasında olacak. Bu, oyuncunun titreyen paslı koridorlarda sızıp darmadağın olan canavarların boyutunu ve hızını daha iyi kavramasını sağlar. Ayrıca oyuncuyu nekromorfların eriyen içi boşaltılmış bedenlerine dalmaya zorlar çünkü onların varlığı artık tüm ekranı kaplayabilir. Genel olarak, canavarları bir oyuncunun onları 15 yıl önce ilk gördüğü zamanki kadar heybetli hissettiriyor, ancak oyunun nasıl sunulduğu tek değişiklik değil.


Birinci Şahıs Modu, Dead Space'in Nasıl İşlediğini Yeniliyor


Gerçek bir seviyede Dead Space, perspektif değişikliği nedeniyle farklı şekilde ele alınırken, oyuncunun dünyayla etkileşime girme ve tepki verme şekli de bu değişiklik sayesinde çılgınca farklı. En bariz örnek, oyuncunun Isaac'in sağlık çubuğuyla nasıl etkileşime gireceğidir - çünkü bunu yapamayacaklardır. Isaac'in sağlığı uzay giysisinin sırtında gösterilir, böylece oyuncu Isaac'in ne kadar sağlığı kaldığını bilmez. Bu onları daha dikkatli oynamaya zorlayacak çünkü bir sonraki vuruşun son vuruşu olup olmayacağını bilemeyecekler. Ayrıca, oyuncu bu sınırlı kaynaktan ne kadar fayda elde edeceğini bilemeyeceğinden, bir sağlık kiti kullanıp kullanmamaya karar vermeyi daha yüksek riskli bir seçim haline getirir.

Uyarı göstergesindeki değişikliğin ötesinde, oyuncuların üçüncü şahıs kamerada pusuya yatmış bir düşman görmek yerine arkalarına bakmak için tam 180 kat yapmaları gerekecek. Bu, oyuncuların azalan görüşlerini telafi etmek için farklı ses işaretleri kullanmaları gerektiğinden, sesi çok daha önemli hale getirir. Korku oyunlarının habersiz kahramanı ses olduğundan , oyuncunun etrafında takırdayan ve çarpan şeylere daha fazla vurgu yapmak, kavgalar biraz daha tahmin edilemez hale geldikçe ve oyuncular takip eden korkuları dinlemek zorunda kaldıkça genel yoğunluğun artmasına yardımcı olur.


Diğer Oyunlar Bunun Başarı İçin Bir Formül Olduğunu Kanıtlıyor


Bu Dead Space modu, bir perspektif değişikliği sayesinde elden geçirilen bir oyunun ilk örneğinden çok uzak. Resident Evil 4'ün orijinalin dışında oynamanın iki farklı yolu vardır. İlk olarak, 2021'in Resident Evil 4 VR'si var . Oyuncular artık sırtlarını duvara dayamış düşman sürülerini savuştururken manuel olarak yeniden yüklemek için el yordamıyla uğraşmak zorunda kaldıklarından, VR'ye geçiş yoğunluğu artırıyor. Aynı zamanda savaş için yeni yollar açar. VR'de oyuncular, kapılardaki boşluklardan, pencerelerdeki yarıklardan daha kolay ateş edebilir ve hatta bir düşmanın elinde sabırla duran bir dinamit çubuğuna hassas bir atış yapabilir. VR'ye geçiş, artan yoğunluğu telafi etmeye yardımcı olmak için daha fazla aracın uygulanması yoluyla daha fazla oyuncu ifadesi sağlar.

Perspektifteki basit bir değişiklik, eski bir deneyimi yeniden keşfetmeye yardımcı olabilecek bir araç olarak hafife alınamaz. Resident Evil 4 ayrıca , tank kontrollerine yapılan vurgu ve farklı bir bakış açısıyla orijinal Resident Evil oyunlarının hissini yeniden yaratan hayran yapımı bir sabit kamera modu da aldı . Bu mod, daha geleneksel bir deneyim isteyen hayatta kalma korkusu saflarına hitap ediyor, yani RE4'ü nasıl deneyimleyeceğiniz söz konusu olduğunda kapsanan üç farklı demografi var .

Dead Space , bunun en son yüksek profilli örneğidir ve hayranların neden moda akın etmesi şaşırtıcı değildir. İster birinci, ister ikinci, hatta onuncu oyun sırasında olsun, yeni ve eski oyunculara türdeki bir klasiği yeni bir şekilde ele almak için bir bahane sağlar. Perspektifte bir değişiklik her oyunda işe yaramasa da, kamera açısını değiştirmek gerçekten eski bir oyuna hayat vermeye yardımcı olabilir.
8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page