top of page

Daha Fazla Intel Ay Gölü Detayı Çevrimiçi Sızdı

Bir teknoloji uzmanı, yıl sonunda piyasaya sürülmesi beklenen Intel Lunar Lake CPU'ları hakkında daha fazla yeni ayrıntı ortaya koyuyor.

aygın bir teknoloji uzmanı, önceki nesil Meteor Lake mobil işlemcilere göre %50'lik dikkate değer bir performans artışı da dahil olmak üzere, yaklaşan Intel Lunar Lake CPU serisi hakkında daha fazla ayrıntıyı açıkladı . Sızıntılar ve spekülasyonlar, Intel'in yeni Lunar Lake CPU'larının Arrow Lake ile birlikte 2024'ün sonunda piyasaya çıkacağını gösteriyor.

Intel Lunar Lake örneğinin teknik özellikleri Şubat ayında sızdırıldı ve yeni MX platformu için 8 çekirdek ve 8 iş parçacığı konfigürasyonu doğrulandı. Çekirdeklerden dördü Lion Cove mikro mimarisini temel alan performans çekirdekleri, diğer dördü ise Skymont mikro mimarisini temel alan verimlilik çekirdekleridir. Yeni Lunar Lake MX işlemcilerin Battlemage Xe2-LPG GPU çekirdeklerine sahip olması bekleniyor ve bu da yeni elde taşınır oyun cihazları ve düşük güçlü dizüstü bilgisayarlarda performansta büyük bir artış fırsatı sunuyor.


Teknoloji uzmanı Bionic_Squash tarafından Twitter ve Videocardz.com'da bildirilen Intel Lunar Lake, yeni çipler için genel çekirdek sayısının 12'den 8'e düşmesine rağmen Meteor Lake'e kıyasla %50 performans artışı sağlayacak. Bionic_Squash, Lunar Lake çiplerinin bu performans artışını, Meteor Lake'in 15W CPU'larından iki watt daha yüksek olan 17W'de Cinebench 5.4.5 gibi çok iş parçacıklı uygulamalarda elde edebileceğini iddia ediyor . Lunar Lake için TDP'nin 30W'a kadar çıkması ve yeni Intel destekli dizüstü bilgisayarlarda Meteor Lake'e göre potansiyel tek çekirdek ve çok çekirdekli performans kazanımları sunması bekleniyor. Intel'in Lunar Lake planlarına ilişkin sızıntılar doğru çıkarsa Lunar Lake için de 8W fansız güç tasarımları üretilecek. Fansız tasarım muhtemelen internette gezinmek, okul işleri ve diğer hafif iş yükleri için ideal olan ultra ince dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak.


Intel Lunar Lake Leak, %50 Çok İş Parçalı Performans Artışı Öneriyor


Intel, Lunar Lake'in teknik özelliklerini ve resmi ayrıntılarını henüz resmi olarak onaylamadı ancak Bionic_Squash'ın iddiası, Intel'in yeni CPU'lara yönelik sızdırılan ön planlarını güçlendiriyor gibi görünüyor. Lunar Lake'teki performans artışı, düşük güçlü cihazlarda oyun oynamak için de umut verici. Ancak PC oyuncularının Lunar Lake'in oyun performansını daha net görebilmek için Intel'in Battlemage Xe2 GPU'larının düşük güçlü sürümleri hakkında daha fazla ayrıntı beklemesi gerekebilir .

Lunar Lake'in 2024'ün sonunda piyasaya sürülmesi ve hacimli üretimin 2025'te artması bekleniyor. Aynı mikro mimariye sahip Lunar Lake ile birlikte yeni Intel Arrow Lake CPU'ları da piyasaya sürülecek, ancak Arrow Lake orta sınıf ve üst düzey donanımları hedef alacak. oyun dizüstü bilgisayarları gibi. Arrow Lake, hareket halindeyken üretkenlik görevlerini tamamlayabilecek donanıma ihtiyaç duyan kullanıcılar için sağlam bir seçenek olabilir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments