top of page

Craftingin, Üretimin Anahtar Olduğu 7 Hayatta Kalma Oyunu

Zanaatkarlık birçok oyunun hayati bir parçasıdır, ancak aşağıdaki hayatta kalma oyunlarında iyi bir ustalık yapmazlarsa oyuncuların hayatta kalma umudu kalmayacaktır.  • Hayatta kalma oyunlarındaki ustalık mekaniği, oyunculara çeşitli bir oyun deneyimi ve yüksek tekrar oynanabilirlik değeri sunar.

  • Smalland: Survive The Wilds, Stranded Deep, Subnautica, The Long Dark, Valheim, Grounded ve Green Hell, karmaşık işçilik unsurları içeren dikkate değer hayatta kalma oyunlarıdır.

  • Bu oyunlar, oyuncuları zorlu ortamlara karşı savaşmaya, aletler ve yapılar üretmeye ve hayatta kalmak ve gelişmek için çeşitli tehditlerin üstesinden gelmeye zorlar.


Hayatta kalma türü, oyuncular ve geliştiriciler kendi oyunlarında yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya çalıştıkça, işçilik mekaniğinin giderek daha karmaşık hale gelmesiyle, kendisini oyun dünyasının en popüler türlerinden biri olarak kabul ettirdi. İster fütüristik ve fantastik senaryolarda ister acımasız gerçekçiliğe dayalı olsun, hayatta kalma deneyimi için her ortamın uygun olduğu görülüyor ve bu da çok daha fazla AAA stüdyosunun bu mekaniğin versiyonlarını oyunlarına uygulamasına yol açıyor.


İster haritada bulunan hurdalardan derme çatma silahlar yaratmak ister bir oyun motoru içinde ustaca mimari harikalar yaratmak olsun, bu mekaniklerin oyunculara sağladığı özgürlük, çeşitli bir oyun deneyimine yol açabilir ve diğer türlerde bulunmayan bir tekrar oynanabilirlik değeri sunabilir . Çoğu zaman zor olsa da, bu oyunlar, işçilik özelliklerinde tam olarak ustalaşıldığında aynı derecede ödüllendirici olabilir.


1

Smalland: Vahşi Doğada Hayatta Kal

Oyuncuların Böcekler ve Elementlerle Savaştığı Fantastik OyunMerge Games'in Smalland: Survive The Wilds, Mart 2023'teki erken erişim sürümünden bu yana, oyunun hayatta kalma mekaniğinde işçiliğin merkezi bir rol oynamasıyla büyük umut vaat etti . Küçük, peri benzeri bir yaratık olan oyuncular, oyun dünyasındaki karakterlerin kendilerine verdiği çeşitli görevleri tamamlamaya çalışırken böceklere ve sert unsurlara karşı savaşmak zorunda kalacaklar.


Oyuncular silah ve aletler üretebilmenin yanı sıra böceklere binebilir ve haritada uçmak için kanatlı zırhlar yaratabilirler ki bu da oyunun en büyük özelliklerinden biri olabilir. Oyuncular ayrıca düzgün bir şekilde dinlenmek ve ara sıra "Küçükler Ülkesi"ni kasıp kavuran fırtınalarda hayatta kalabilmek için üsler inşa etmek zorunda kalacaklar.


2

Stranded Deep

Oyuncular Issız Bir Adada Mahsur Kalırken Hayatta Kalmak İçin Ustalık YapmalıStranded Deep , oyuncuların hem su üstünde hem de su altında çeşitli tehditlere karşı hayatta kalmaya çalışırken çeşitli aletler, silahlar ve ekipmanlar üretmek için ellerindeki sınırlı kaynakları kullanmaları gereken uzak bir adada geçen bir hayatta kalma oyunudur.


Bir uçak kazasından sağ kurtulan oyuncular, yengeç yakalarken, köpek balıklarıyla savaşırken ve sallar inşa ederken oyunun ayrıntılı ortamına kendilerini kaptıracak . Ayrıca oyuncuların kendi özel ortamlarını oluşturup oynamalarına olanak tanıyan ek bir düzenleme modu da bulunmaktadır.


3

Subnautica

Merkezi Tamirci Olarak İşçilik ile Sualtında Fütürist Bir Macera SetiAğırlıklı olarak suda hayatta kalmaya odaklanan bir diğer oyun da Unknown Worlds Entertainment'ın Subnautica serisidir. Uzak bir gelecekte geçen oyuncular, bir su gezegenine çarparak enkazı temizlemeli ve hayatta kalma ekipmanı ve üsler üretmek için çevreyi kullanmalı, bu arada kazaya neyin sebep olduğu ve kazada başka neler olabileceğine dair daha fazla gizemi ortaya çıkarmalıdır. gezegenin kendisi.


Oyuncular , oksijen, yiyecek ve su tüketimini yönetmenin yanı sıra, derin sularda sinsice dolaşan korkunç Leviathan'lar da dahil olmak üzere çok sayıda tuhaf ve dehşet verici deniz canlısıyla karşılaştıklarında sinirlerini korumaları gerekecek .


4

Long Dark

Zorlu Hayatta Kalma Unsurlarıyla Türün İlk ÖncüsüThe Long Dark, hayatta kalmanın son derece zor olduğu, ilgi çekici bir hayatta kalma-macera oyunudur. Sürükleyici bir hikayenin yanı sıra, oyun, oyuncular dışarıdaki şiddetli soğuktan yiyecek ve barınak ararken derinlemesine hayatta kalma mekaniği sunuyor.


İlk olarak 2017'de piyasaya sürülen oyun, hayatta kalma türünde büyük bir öncü olarak kabul ediliyor ve daha sonra türün güçlü özellikleri haline gelen birçok mekaniği tanıttı. Burada aşılması gereken asıl engel, düşman dalgalarıyla yüzleşmek yerine basit insanın kırılganlığıdır. Oyuncular Kanada'nın vahşi doğasında hayatta kalmak istiyorlarsa, alet yapmak ve elementleri savuşturmak için ustalık şarttır.


5

Valheim

Kapsamlı Üretim Seçenekleriyle İskandinav Esintili Mitolojik Açık Dünya OyunuTeknik olarak henüz Erken Erişim aşamasında olmasına rağmen popüler Viking temalı zanaat ve macera oyunu Valheim , türün en çok oynanan oyunlarından biri olup oyunculara mistik ve görkemli bir oyun dünyasında sonsuz çeşitlilikte içerik sunuyor.

Zanaatkarlık, hayatta kalma araçlarından büyük yapılara ve hatta tüm kasabalara kadar her şeyin oyuncu tarafından üretilebildiği oyunun çok büyük bir unsurudur.


Bazı oyuncular bu mekaniği etkileyici boyutlara taşıyarak oyun içerisinde, oyunu daha önce hiç oynamamış olanları bile etkileyebilecek olağanüstü sanat eserleri inşa ettiler.


6

Grounded

Sürükleyici Bir Dünya ile Eşsiz ve Hafif Yürekli Hayatta Kalma OyunuYanlış giden bir bilim deneyinde küçülmüş bir okul çocuğu olarak Grounded'daki oyuncular, ilginç yaratıklar ve gizemlerle dolu son derece hareketli bir bahçe ortamında hayatta kalmayı umuyorlarsa, zanaat yapmak ve yağmalamak zorunda kalacaklar.


Aynı zamanda The Outer Worlds gibi oyunlardan da sorumlu olan geliştirici Obsidian Entertainment, oyunu sürekli olarak yeni içerikle güncellemek için çalışıyor ve oyun içindeki çeşitli araç ve öğeler, konu düşmanlarla mücadele ve zanaatkarlık olduğunda tamamen farklı oyun tarzlarına olanak tanıyor. Oyuncuların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu aletler.


7

Green Hell

Amazon Ormanında Geçen Son Derece Gerçekçi Hayatta Kalma OyunuGreen Hell'den daha acımasız bir hayatta kalma deneyimi sunan çok az oyun var . Amazon yağmur ormanlarının derinliklerinde yer alan oyuncular, verimli kalabilmek ve ellerindeki enerjinin her zerresinden faydalanabilmek için her saniyeyi kullanmalıdır.


Avlanmanın, içme suyu toplamanın ve ayahuasca'nın yanı sıra oyuncular aynı zamanda delilikle de mücadele etmeli ve bu tür zorlu koşullarda hayatta kalmaya çalışırken gerekli olacak alet ve yapıları yapmak için çevredeki ortamı kullanmalıdır.

11 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page