top of page

Bu İki Zindan ve Ejderha Becerisi Neden Herhangi Bir Karakter İçin En Önemlisidir?

Dungeons & Dragons'ta seçilebilecek pek çok beceri olmasına rağmen, Gizlilik ve Algı, partinin en somut faydalarından bazılarına sahiptir.Dungeons & Dragons'daki sayısız beceri arasında iki tanesi, herhangi bir maceracı grubun başarısı için gerekli olarak öne çıkıyor: Gizlilik ve Algı. Bir grubun kazanabileceği taktiksel avantajlar söz konusu olduğunda, düşmanları uzaktan tespit edebilmenin ve onlara görünmeden ve duymadan yaklaşabilmenin önemi abartılamaz ve bu beceriler aynı zamanda oyunculara başka türlü öğrenemeyecekleri daha fazla bilgi edinmenin bir yolunu verir. sadece doğru zamanda doğru yerde olmakla onlar için erişilebilir değil.


Her iki beceri de kendi başına son derece etkilidir ve genellikle birlikte çalışabilir, oyuncuların tehditleri uzaktan tespit etmelerine ve onlara sessizce yaklaşmalarına izin vererek, onlara hazırlanma ve savaş avantajlarını en üst düzeye çıkarma ve hareketlerini maksimum hasar verecek şekilde planlama fırsatı verir . sessiz konuşmaları dinlemek için düşmanlarına saldırın veya boşluklara gizlice girin.


Gizlilik ve Algı, Dövüşü ve Anlatıyı Temelden Değiştirebilir

D&D' deki Gizlilik becerisi, bir karakterin savaştan rol oynamaya ve anlatı ilerlemesine kadar çok çeşitli hedefleri gerçekleştirmesine izin verebilir. Potansiyel çatışma karşılaşmalarına uygulandığında, başarılı Gizli kontroller, düşmanları şaşırtarak onları ilk hareket, hareket ve tepkilerinden sıyırabilir - maceracı bir partiye, rakiplerine herhangi bir saldırı tehdidi olmaksızın maksimum hasar vermeleri için tam bir dönüş sağlar. bir sonraki dönüşe kadar misilleme. Bu kesinlikle bir koşul olarak kabul edilmese de , şaşırtıcı düşmanlar genellikle kavramı basitleştirmek için bu şekilde tanımlanır. Bir karakterin sınıfına bağlı olarak, Stealth ayrıca savaşta Gizlenme yeteneklerini artırabilir, bu da onları vurmayı çok daha zorlaştırarak ve kendi saldırılarında Avantaj sağlayarak büyük kazançlar sağlar.


Ek olarak, karakterler, konuşmalara kulak misafiri olmak veya maceralarının gidişatını tamamen değiştirebilecek bilgileri sağlayabilecek işlemleri görmek için özel alanlara girebilirler.


Bununla birlikte, Stealth, büyük ölçüde ağır zırhın dezavantajları nedeniyle, bir miktar düzenli olarak geçiştirilen bir beceridir. Yarım plakadan daha fazla bir şey giyerken bir Stealth beceri kontrolü yapmaya çalışan herhangi biri, bunu dezavantajlı bir şekilde yuvarlar, bu da olasılıkların zaten onlara karşı yığılmış olduğu anlamına gelir. Bu tür bir zırh giyen çoğu karakterin genellikle bunu düşük bir El Becerisi puanını telafi etmek için yapması ve bir oyuncunun Gizlilik becerisinin karakterine sağladığı büyük avantajı anında kaybetmesi gerçeğiyle birlikte.


Kampanya Seviyesi Ne Kadar Yüksekse, Bu Beceriler O Kadar Önemli Hale Gelir

Düşmanlarının kendi taraflarını şaşırtmasını engellemeyi uman herhangi bir oyuncu, "çevrenin genel farkındalığını ve duyuların keskinliğini ölçmek" olarak tanımlanan Algı becerilerine vurgu yapmalıdır. Yüksek bir Algı becerisi, bir karaktere çok sayıda büyük ölçüde faydalı avantajlar sağlar. Partiyi, düşmanlarını şaşırtırken yol açabilecekleri aynı dezavantajların tuzağına düşmekten kurtarabilir, onlara, gelen meydan okumaları veya karşılaşmaları uzaktan görme ve bazı durumlarda kaçınma fırsatı verir ve karakterlerin izin vermesini sağlayabilir. konuşmalara kulak misafiri olmak veya ortamlarında bir oturumun veya hatta bir kampanyanın planlanan ilerlemesini tamamen değiştirebilecek şeyleri fark etmek.


Algı ayrıca karakterin yakındaki gizli (ve hatta bazı durumlarda görünmez) düşmanları tespit etmesine olanak tanır ve bir karakterin Bilgelik değiştiricisini kullanan bir beceri olarak, iş toplamaya geldiğinde oyundaki diğer en önemli becerilerden biriyle de örtüşecektir. bir NPC'nin davranışındaki küçük ayrıntılara kadar. Son olarak, yüksek bir Algı, aynı zamanda yüksek bir Pasif Algı anlamına da gelir; bu, becerinin her zaman tam olarak benimsenmeyen, ancak tarafı gizli ve hatta görünmez düşmanlar tarafından gizlenmesine karşı koruyabilen bir yönüdür - zar atmaya gerek yoktur.


Bu becerilere öncelik vermeyen bir taraf, ister kötülerin onları yakalamayı başarması, ister gürültülü varlıkları nedeniyle dikkatlerinden kaçan önemli bilgiler olsun, kampanyalarının kilit noktalarında mücadele ederken bulacaktır. Özellikle, bir kampanya ilerledikçe ve düşmanlar daha ölümcül hale geldikçe ve sırlar daha da önemli hale geldikçe, oyuncular kendilerini bu çok faydalı becerileri görmezden geldikleri güne mahkûm edecekler.


10 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page