top of page

Bir Sonraki Tomb Raider Oyununda Olması Gereken 5 Hayatta Kalma Mekaniği

Tomb Raider "Survivor Trilogy", Survival oyun mekanikleriyle uğraştı, ancak serinin bir sonraki oyunu Survival türünü daha da fazla kucaklayacak.

2013'teki Tomb Raider'ın yeniden başlatılması, öncekilerle karşılaştırıldığında seriye farklı bir yön kattı. Önceki yinelemeler çoğunlukla bulmaca çözmeyi aksiyon sahneleriyle karıştıran doğrusal oyunlardı. 2013 oyunu her ikisini de korudu, ancak oyuncuların keşfetmesi için biraz daha fazla alan sağladı ve ayrıca bazı yeni temaları da oynattı. Lara her zaman hayatta kalan biri olarak üne sahipti, ancak şimdi bu yeni serinin ana teması haline geldi ; her oyun onun etrafında yoğunlaşıyor ve sonunda izole bir ortamda sona eriyor ve kendine özgü ikili tabancalarının değiştirildiği noktaya kadar uyum sağlamak zorunda kalıyor. bir yay için. Bu, devam filmleriyle devam etti ve Tomb Raider'ın bu yinelemesinin "Survivor Üçlemesi" olarak bilinmesine olanak sağladı.

İlginçtir ki, hayatta kalma olay örgüsünde büyük bir tema olsa da, genellikle oyunun bir parçası değildir. Hayatta kalma oyunlarının çevreyi kullanabilme, toplama, becerileri geliştirme, yırtıcı hayvanlarla başa çıkma ve daha iyi ekipman üretme gibi yönleri vardır, ancak bunlar gerçekte "hayatta kalma" oyunları değildir . Rise of the Tomb Raider'daki Dayanıklılık Modu dışında hala daha çok aksiyon-maceraya odaklanıyorlar. Bu oyunlar şu ana kadar harika olsa da, "hayatta kalma" yönünü tam anlamıyla benimsemek için yapabilecekleri çok şey var.


5 Hayvan Davranışları


Bir Yırtıcıyla Her Karşılaşma Şiddetle Sonuçlanmak Zorunda Değil

"Survivor" oyunlarının üçünde de oyun içi dünyada koşan hayvanlar yer alıyor. Bundan önce, hayvanlar genellikle küçük düşmanlar olarak görev yapıyordu, ancak 2013'ün Tomb Raider'ı avlanma mekaniğine ve onlarla birlikte karşılaşılacak daha fazla yaban hayatı çeşitliliğine eklendi, ancak hala yapılabilecek daha çok şey var. Hem Rise hem de Shadow of the Tomb Raider'da Lara'nın avcılara karşı savaşmak zorunda olduğu bölümler var ancak doğrudan yüzleşmenin dışında başka seçeneklere sahip olmak da mantıklı olabilir .

Bir yaklaşım, davranışlarını gözlemleyerek onlardan kaçmanın yollarına izin vermek olabilir. Örneğin yırtıcı hayvanların uyuması gerekiyor ve bu anlarda oyuncular onları uyandırmamak için sessizce hareket etmeye odaklanıyor. Başka bir olasılık da koku kamuflajı veya tuzakları kullanmak olabilir. Her zaman aktif olarak Lara'yı doğrudan hedef almadıkları daha gerçekçi bir sistem de yardımcı olabilir.


4 Gündüz/Gece Döngüsü


Günün Farklı Saatleri Oyunun Kurallarını Değiştirebilir

Rise ve Shadow of the Tomb Raider'ın açık dünya sınırına yaklaşmasıyla birlikte , bir sonraki mantıklı adım uygun bir gündüz/gece döngüsü olacaktır. Bu, birçok açık dünya oyununda ortak bir özelliktir ve Tomb Raider'ın bundan yararlanma fırsatı olacaktır. Önceki oyunlarda gündüz ve gece olarak belirlenmiş belirli bölümler vardı ancak ikisi arasında gerçek bir esneklik yoktu. Oyunun ikisi arasında geçiş yapmasına izin vermek (birinin veya diğerinin gerekli olduğu bölümlerin dışında) muhtemelen Lara'nın vahşi doğadaki deneyimini etkileyecektir.

Gün boyunca avı bulmak daha kolay olabilir ve ışık yön bulmayı kolaylaştırır. Gece, gizlilik açısından daha iyi olurdu ancak daha aktif yırtıcıların sınırlı görünürlükle birleşmesi riskiyle karşı karşıyadır. Farklı görevler için Lara'nın mevcut hedefi için günün hangi saatinin daha iyi olduğunu değerlendirmesi gerekebilir.


3 Açlık/Susuzluk


Lara Hayatta Kalacaksa Yemek Yemeli

Her ne kadar avlanma ve yiyecek arama mekanikleri daha yeni oyunlarda büyük bir rol oynamış olsa da, bunlar anında hayatta kalmaktan çok XP elde etmek ve kaynak üretmek için kullanılan görevler olmuştur. Görünüşe göre Lara yalnızca hikayeyle doğrudan ilgili olduğunda, genellikle bir eğitim amacıyla yemeğe ihtiyaç duyuyor. Aksi halde gayet iyi görünüyor. Tomb Raider hayatta kalma temalarını benimsemeye devam ederken , yiyecek veya su için bir tamirci eklemek bu yönde ilerlemenin iyi bir yolu olabilir.

Rise of the Tomb Raider, Dayanıklılık Modunda bu konuda zaten bir miktar başarı elde etti . Yiyecek muhtemelen diğer kaynaklar gibi avcılık ve toplayıcılık yoluyla elde edilebilir, ancak kamp ateşleri zaten bir şeydir, bu nedenle yemek pişirme de dahil edilebilir. Ortama bağlı olarak, bazı hayvanların zehirli olması nedeniyle sınırlamalar eklenebilir. Kabul ediyorum, bazı gerçek mezar baskınları sırasında bu özelliği devre dışı bırakmak mantıklı olabilir, ancak genel keşif için harika bir katkı olacaktır.


2 Dinlenmek


Lara Güçlendikçe Çok Daha Fazlasına Dayanabilir

Yemek gibi Lara'nın da yalnızca konu ile alakalı olduğunda uykuya ihtiyacı var gibi görünüyor. Tomb Raider olmak çok yorucu ve oyunlar da bunun bir kısmını göstermeye çalışıyor; çoğunlukla ara sahneler aracılığıyla. Bunlar hikaye anlatımı açısından harika olabilir, çünkü Lara'nın daha savunmasız yanını göstererek daha insani hissetmesini sağlarlar , ancak genellikle rollerinin kapsamı budur. Bir bitkinlik mekaniği ve uyku yeteneği eklemek tematik olarak kesinlikle uygun olacaktır.

Hayatta kalma yönüne katkıda bulunmanın yanı sıra, düşmanlar Lara'yı yorarak onu yenmeye çalışabileceğinden, savaş karşılaşmalarını biraz daha zorlu hale getirecektir. Daha fazla zorluk için Lara'nın dinlenecek güvenli yerler bulması gerekebilir. Oyunlar zaten kamp alanlarını aksiyona ara vermek için kullanıyor, dolayısıyla buraya eklenmesi de düşünülebilir. Elbette bunun zamanla iyileştirilebilecek bir şey olması gerekir, bu da Lara'nın ilerledikçe çok daha fazla dayanabileceği anlamına gelir.


1 Hava durumu


Faaliyetleri Tahmine Göre Planlayın

"Survivor Trilogy", Lara'yı bazen aşırı hava koşullarıyla uğraşmak anlamına gelen uzak yerlere atmaktan keyif alıyordu. Ancak bu genellikle yalnızca hikayenin gerektirdiği şekilde uygulandı ve çoğunlukla atmosferik bir amaca hizmet etti.

Bir hava durumu döngüsünün eklenmesi , daha çeşitli bir deneyim yaratacak ve Lara'nın farklı durumlarla başa çıkma yeteneğini etkileyecektir. Aynı zamanda güçlü ve zayıf yönleri de beraberinde getirebilir. Örneğin Rise of the Tomb Raider'daki gibi soğuk bir ortamda kar fırtınası görünürlüğü azaltabilir ancak daha uygun gizlilik koşulları yaratabilir.

0 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page