top of page

Bir Gecede Bitirebileceğiniz En İyi 17 D&D Macerası

D&D kampanyaları çok eğlenceli olabilir, ancak bazen bir parti sadece bir macera dolu akşamda bütün bir hikayeyi kendi kemerlerinin altına almak ister.Pek çok Dungeons & Dragons grubu, birbirine bağlı maceralardan ve devam eden hikayelerden oluşan uzun kampanyaları varsayılan olarak oynamayı tercih eder. Bu, D&D oynamanın harika bir yolu olabilir , ancak tek yol olmaktan çok uzaktır. Bazı grupların dönüşümlü üyeleri vardır veya yalnızca ara sıra toplanırlar, bu da epizodik yapıyı daha optimal hale getirir.


Neyse ki, yayınlanmış yüzlerce D&D macerası bu oyun tarzına uyum sağlıyor. Bu maceralar, hikayenin sonunda tamamlandığı için oyunculara tek bir oturuşta eksiksiz bir deneyim sunuyor. Tekrar birlikte oynaması gerekmeyen gruplar için veya bazı oyuncuların eksik olduğu bir geceyi doldurmak için tek seferlik olarak harika çalışıyorlar.


30 Ocak 2024'te Louis Kemner tarafından güncellendi: D&D, önemli bir zaman kaybı olmasıyla ünlüdür. İster acemi ister deneyimli olsun bazı gruplar, herhangi bir taahhütte bulunmadan hızlı bir şekilde yapabilecekleri bir şeyi tercih edebilir. Bu liste, Candlekeep Mysteries ve diğer kaynaklardan bazıları da dahil olmak üzere, tek bir oturumda tamamlanabilecek daha fazla Dungeons & Dragons macerasıyla güncellendi.


17
Kobold Hall, İkonik Canavarların Başrolünde Olduğu Basit, Giriş Seviyeli Bir Maceradır

Ayar

Herhangi

Bölge

Herhangi

Seviyeler

1

Yaratıcı

Sihirbazlar RPG Ekibi

Yayın tarihi

6 Haziran 2008

Dördüncü Baskı Zindan Ustası Kılavuzu'ndaki giriş macerası kısa ve tatlıdır ve iyi bir zindanın olması gereken her şeyi sunar. Karakterler, eski bir malikanenin kalıntılarındaki sığınaklarını araştırarak bir dizi kobold baskınını durdurmalı. Koboldlar, karakterleri uzakta tutmak için evcil ejderlerinin yanı sıra kayalar ve dart gibi klasik tuzakları da kullanıyor.


Bu D&D macerasının öne çıkan özelliklerinden biri, koboldların oynadığı, karakterleri tavandan ağır bir ağırlıkla bir balçık çukuruna düşürmeye çalışmayı içeren iptopu benzeri bir oyundur. "Kobold Hall", genç beyaz bir ejderhaya karşı verilen savaşla sona eriyor ve oyunculara oyunun en ikonik canavarlarından birinin tadına varma fırsatı sunuyor.


16
Ölüm Evi Barovia'ya Kısa Ama Acımasız Bir Ziyarettir

Ayar

Ravenloft

Bölge

Barovya

Seviyeler

1-3

Yaratıcı

Chris Perkins

Yayın tarihi

2016

"Ölüm Evi" Curse of Strahd için isteğe bağlı bir giriş macerasıdır . Kitabın ana gövdesi yerine ekte yer almaktadır ve kampanyayla hiçbir bağlantısı olmadan bağımsız olarak oynanabilir. PC'lerin, içindeki dehşete karşı savaşırken, adı Ölüm Evi'nden kaçmaya çalışmasını konu alıyor.

"Ölüm Evi" zorluğuyla kötü bir üne sahiptir. Oyuncuların tek bir yanlış adım atması durumunda ölümcül olabilecek birçok karşılaşmayı içerir. Ancak çok hızlı bir şekilde oynanabilmektedir. Oyuncu karakterleri birkaç saat içinde zafer kazanıp kaçabilirler. Alternatif olarak, gece bitmeden korkunç bir sonla karşılaşacaklar.


15

Yaban Koyunu Takibi Şakacı, Kaygısız, Bağımsız Bir MaceradırAyar

Herhangi

Bölge

Herhangi

Seviyeler

4-5

Yaratıcı

Sahil Büyücüleri

Yayın tarihi

2016


" Yaban Koyunlarının Takibi " tek bir D&D oturumunda tamamlanacak şekilde tasarlandı . Oyuncular pes etseler bile içeriğinin tamamlanmasının altı saatten az süreceği tahmin ediliyor. Düşük riskli hikayesi ve tarafsız ortamı, onu daha büyük bir kampanyada bağımsız bir oturum için mükemmel kılıyor.


"Yaban Koyunu Takibi" sadece kısa değil. Aynı zamanda kullanışlıdır. Macera, bir DM'nin bunu minimum düzeyde hazırlıkla yürütebilmesini sağlar. Zindan Ustasının bunun için oyunculardan daha fazla zaman alması gerekmeyecek. "The Wild Sheep Chase" tarafından kazanılan olumlu eleştiriler, bunun kısa sürede koşulsuz D&D oynamanın eğlenceli ve heyecan verici bir yolu olduğunu vurguluyor.


14

Goblin Arrows, Zindanlar ve Ejderhaların Acemi Dostu Bir KeşfidirAyar

Unutulmuş Diyarlar

Bölge

Phandalin bölgesi

Seviyeler

1

Yaratıcı

Sihirbazlar RPG Ekibi

Yayın tarihi

15 Temmuz 2014

"Goblin Arrows" daha büyük Beşinci Baskı macerası The Lost Mines of Phandelver'ın yalnızca ilk bölümü olmasına rağmen , kendi başına harika bir maceradır. Maceranın tamamında, bir goblin baskın ekibi onları pusuya düşürdüğünde, patronları Gundren Rockseeker adına Phandalin'e giden bir sevkiyata eşlik eden karakterler var.


Macerayı bir gecede bitirmek için Zindan Ustası, Gundren'in onu daha sonra bulmasına gerek kalmadan goblin mağarasında olmasını sağlayabilir. Bu küçük zindan şaşırtıcı derecede yoğundur. Tuzaklar, arazi ve düşmanlar, bunu tek bir oturum için zor ama başarılabilir bir mücadele haline getiriyor. Başlangıç ​​seviyesindeki oyuncular için, acemilerin oyun ve onun birçok eğlenceli mücadelesi hakkında fikir edinmelerine yardımcı olabilecek harika, giriş seviyesi bir zindan taramasıdır .


13

The Crucible Harika Bir Prison Break MacerasıdırAyar

Astral düzlem

Bölge

Pota

Seviyeler

5-9

Yaratıcı

Alan Nash

Yayın tarihi

2016

Jailbreak'ler klasik D&D macera yemidir. Tek seferlik macera " The Crucible ", olayları düzlem dışı bir githyanki hapishanesinde düzenleyerek işleri başka bir seviyeye taşıyor. Beşinci ve dokuzuncu seviye arasındaki maceracılar için tasarlanmış olup, oyuncuları meşgul edecek iyi bir dövüş, problem çözme ve daha fazlasının karışımıyla tasarlanmıştır.


"The Crucible" oyuncuları sadece adı geçen Githyanki hapishanesi ve gardiyanlarıyla karşı karşıya getirmiyor. Ayrıca diğer sakinlerinden bazılarıyla da uğraşmak zorundalar. Mücadelenin boyutuna rağmen oyuncular bir akşam içinde Astral Plane'dan kaçabilmeli. "The Crucible" bir dizi maceranın başlangıcı olabilir, ancak kendi başına iyi bir tek-ve-bitmiş olarak işe yarar.


12

Kurtarma Operasyonu Tamamıyla Açık Denizlerde DüzenlendiAyar

Boz Şahin

Bölge

Okyanus

Seviyeler

1-12

Yaratıcı

Sihirbazlar RPG Ekibi

Yayın tarihi

2005 (orijinal), 21 Mayıs 2019 (güncel)

"Kurtarma Operasyonu" Ghosts of Saltmarsh'tan alışılmadık bir zindan taramasıdır . Kitaptaki her macera tek seferlik olarak oynanabilecek, önceden var olan bir kampanyaya dahil edilebilecek veya tek bir anlatıda bir araya getirilebilecek şekilde tasarlandı. "Kurtarma Operasyonu" kitaptaki en kısa maceralardan biri ama aynı zamanda en iyilerinden biri.


Bilgisayarlar, büyülü bir kilitli kutu bulmak için terkedilmiş gemi İmparatoru Dalgalar'a gider . Onu bulmak için geminin yeni sakinlerine karşı savaşmaları gerekiyor. Onu ele geçirdikten sonra, dev bir ahtapot onu batırmadan önce gemiden kaçmak için çılgınca bir hamle yapmaları gerekiyor. "Kurtarma Operasyonu" rol oynamaya hafif gelebilir. Bununla birlikte, sonunda destansı bir sahne bulunan mükemmel, kısa bir zindan taraması.


11

En Güçlü Bira, Basit Bir Mücadele Arayan Yeni Oyuncular İçin İyidirAyar

Herhangi

Bölge

Herhangi

Seviyeler

1

Yaratıcı

Richard Jansen-Parkes

Yayın tarihi

19 Şubat 2023


Kısa, tek oturumluk bir macera, yeni oyuncuları Dungeons & Dragons ile tanıştırmanın harika bir yoludur . Uzun vadeli hiçbir şeye bağlı kalmadan oyunun eğlencesini deneyimlemelerini sağlar. " En Güçlü Bira " açıkça bu amaç için tasarlandı. Yazar Richard Jansen-Parkes'in ve yayıncı Winghorn Press'in DM'sGuild sayfalarından edinilebilir.


Oyuncular bazı fareleri yok etmeye gidiyorlar, ancak bir büyücünün kulesinin kalıntılarına doğru yürüyorlar. "En Güçlü Bira" , işleri fazla derinlemesine veya zorlayıcı hale getirmeden, D&D' nin tuhaf, fantastik eğlencesinden bazılarını sunuyor . Yalnızca D&D Temel Kuralları ile bir akşam boyunca kolaylıkla oynanabilir .


10

Harried In Hillsfar, Bir Elf Kasabasının Yakınında GeçiyorAyar

Unutulmuş Diyarlar

Bölge

Tepelerfar

Seviyeler

1-2

Yaratıcı

Shawn Merwin

Yayın tarihi

30 Temmuz 2015

"Harried In Hillsfar", çok yeni karakterler için tasarlanmış bir Maceracılar Ligi mini macera serisidir. Hillsfar kasabası yakınlarında, her biri D&D'nin kötü niyetli şeytanlarıyla ilgili olan bir dizi tuhaf olayı ele alıyor.


"Harried in Hillsfar"ı tek seanslar için mükemmel kılan şeylerden biri de tamamen esnekliğidir. Bir grubun tamamlaması yaklaşık bir saat sürecek beş mini maceradan oluşuyor. DM, oyunculara tek bir oturumda istedikleri kadar verebilir. Beşini de yönetemezlerse yine de biraz tamamlanmış bir notla bitecek.


9

En İyi Soğuk Servis Edilen Yemek Buz Devlerini İçerirAyar

Unutulmuş Diyarlar

Bölge

Stagwick

Seviyeler

5-10

Yaratıcı

James Introcaso

Yayın tarihi

4 Ekim 2016

Storm King's Thunder kampanyasının kolay bir parçası olarak işlev gören "Soğuk Servis Edilen En İyi Yemek" durumu tersine çeviriyor ve karakterlerin bir kasaba ile buz devi komşuları arasında barışı sağlamak için çalışmasını sağlıyor. Blood Riders adlı bir grup canavar avcısı, genç bir buz devini kaçırarak devlerle Stagwick köyü arasındaki uzun süreli anlaşmayı tehlikeye atar.


Macera herhangi bir yöne çok fazla eğilmiyor. Keşif, rol yapma ve dövüş unsurları içerir. Buna rağmen "Soğuk Servis Edilen Bir Yemek" çok sıkı bir şekilde dokunmuştur. Oyuncular kısa ve kontrollü bir oturumda Dungeons & Dragons'un her bölümünün keyfini çıkarabilirler .


8

Volo'nun Uyanışında Phandalin'de Hızlı Bir MaceraAyar

Unutulmuş Diyarlar

Bölge

Phandalin bölgesi

Seviyeler

1-4

Yaratıcı

Shawn Merwin, Zengin Lescouflair, Monica Valentinelli

Yayın tarihi

2016

Maceracılar Ligi'nin Volo'nun Canavarlar Rehberi'nin yayınlanmasına öncülük eden bir parçası olan "In Volo's Wake" altı mini maceradan oluşuyor. Büyücü Volo'nun Phandalin'den geçmesinden sonra gerçekleşir. Son kitabı için araştırma yaparken şehirde dolaşır ve arkasında karmaşık bir durum bırakır.


Kitabın başarısı Phandalin'e bir turizm dalgası ve bir sürü sorun getirir. Bu benzersiz öncül, "In Volo's Wake"i unutulmaz bir maceraya dönüştürüyor. Bu maceranın modüler doğası, grubun ihtiyaç duyduğu kadar az veya uzun süre oynamayı kolaylaştırır.


7

The Curse Of Dread Pirate Zarr, Zombi Korsanlarıyla Eğlenceli Bir MaceradırAyar

Herhangi

Bölge

Tuzlu su

Seviyeler

Gelenek

Yaratıcı

Zeshio İllüstrasyon

Yayın tarihi

1 Kasım 2019

" Dehşet Korsanı Zarr'ın Laneti ", karakterlerin ölümsüz korsan kaptanı Zarr'ı araştırdığı deniz temalı bir maceradır. Donanma onu idam ettikten sonra kasabadan intikam almaya çalışıyor, ya da hikaye böyle devam ediyor. Dehşet Korsanı'nın ortaya çıkarılması oldukça karmaşık bir geçmişi var ve olaylarda donanmanın anlattığından daha fazlasının olduğu hızla ortaya çıkıyor.


Macera bir akıllı telefonda kolayca okunabilir. Gezinmeyi kolaylaştırmak için paha biçilmez ve sezgisel dahili bağlantılar içerir. Çok fazla hazırlık gerektirmeden koşmak kolaydır. "Dehşet Korsanı Zarr'ın Laneti" itch.io'da mevcut.


6

Fiend Of Hollow Mine, Lanetlerle İlgili Güçlü Bir MaceradırAyar

Ruhani Düzlem

Bölge

San Citlan

Seviyeler

1-14

Yaratıcı

Sihirbazlar RPG Ekibi

Yayın tarihi

19 Temmuz 2022


Radiant Citadel'de Yolculuklar, diğer birçok D&D hazır antoloji kampanyasından daha kısa maceralar içeriyor. Maceraları, Batılı olmayan kültürlerden temaları, folkloru ve yaratıkları kullanarak oyuncuları Batılı olmayan fantezilerle tanıştırıyor. "Fiend of Hollow Mine" kitapta orta uzunlukta bir macera ama bir gecede bitirilebiliyor.


Oyuncular, sereno olarak bilinen ölümcül bir laneti geri almalıdır. Bunu yapabilmek için tlacatecolo adı verilen bir şeytanın üstesinden gelmeleri gerekiyor. Maceranın sosyal etkileşimi, keşfi ve adil bir savaş payı var. Hepsini tek bir seansa sığdırmak biraz zor olabilir, ancak idare edilebilir olmaktan da ötedir.


5

1-6 Karanlıktaki Sızıntılar Mağara Keşifini ve Kötü Sızıntıları İçerirAyar

Unutulmuş Diyarlar

Bölge

Karanlıkaltı

Seviyeler

2

Yaratıcı

Sahil Büyücüleri, Steve Wright

Yayın tarihi

27 Mayıs 2020

Adından da anlaşılacağı gibi, D&D 5e altıgen taraması olan " 1-6 Oozes in the Dark " ta Sızıntılar merkezde yer alıyor . Karakterler hazine aramak için bir dizi mağaraya doğru yola çıkarlar ve onları ve ekipmanlarını yok etmeye niyetli bir gri sızıntı kolonisiyle karşılaşırlar. Karanlıkta 1-6 Sızıntı, gergin bir hayatta kalma deneyimi yaratır. Ancak aynı zamanda PC'leri de harekete geçirerek macerayı hızlı bir şekilde bitirmelerini sağlar.


Modül ayrıca mağara girişleri arasındaki yolculuğu zorlaştıran küçük bir rastgele karşılaşma tablosu ile hazinelerin ve önemli yerlilerin bir listesini içerir. Deus Ex Minima tarafından yayınlanan itch.io'da güzel bir yazdır ve oynat sürümü bulunabilir.


4

Zamanın Sonuna Kadar Üst Düzey Bir Mücadele Arayan Oyuncular İçindirAyar

Gelenek

Bölge

Zaman Kulesi alanı

Seviyeler

20

Yaratıcı

Richard Jansen-Parkes

Yayın tarihi

2016

" Zamanın Sonuna Kadar - Destansı Tek Atış " nadir bir Zindanlar ve Ejderhalar fırsatı sunuyor. Oyuncular sıradan D&D 5e oyununda nadiren destansı seviyelere ulaşır . Bu seviyeye ulaşmak önemli bir zaman yatırımı gerektirir ve oyun çökmeye başlar. Ayrıca D&D 5e'nin en yüksek seviyelerine ilişkin basılı materyal neredeyse yok .


"Zamanın Sonuna Kadar", oyuncuları ölüm döşeğindeki destansı maceracılar olarak canlandırıyor. Onlara dünyayı bir kez daha korkunç bir tehditten kurtarma fırsatı veriliyor. Destansı seviyedeki D&D' nin özgürlüğü nedeniyle , oyuncuların maceranın öncüllerini ve hedeflerini benimsemeleri gerekiyor. Ancak bunu yaparlarsa, bu, Dungeons & Dragons'ın en yüksek güç seviyelerinin iyi yapılmış ve dengeli bir dilimidir .


3

Bakto'nun Korkunç Mutfağı Yemekle İlgili Aptalca Bir MaceradırAyar

Gelenek

Bölge

Gelenek

Seviyeler

Gelenek

Yaratıcı

Rulo 4 Tarrask

Yayın tarihi

1. Çeyrek 2024

" Bakto'nun Korkunç Mutfağı " komedi, yemek temalı bir mini maceradır. Karakterler, iblis Bakto'yu kesin bir ölümden kurtarmak için memnun edecek orijinal bir yemek yaratmalıdır. Alternatif olarak Bakto'nun gizli alerjisini ortaya çıkarıp onu zehirlemeye çalışabilirler.


"Bakto'nun Korkunç Mutfağı" çoğunlukla sistemden bağımsız olacak şekilde yazıldığından, D&D 5e ile kullanmak için bazı küçük ayarlamalar yapılması gerekecektir . Macera sadece iki sayfa uzunluğunda. Ancak 14 odalı bir zindanın yanı sıra birkaç rastgele karşılaşma içerir. Bir restoran menüsü gibi katlanacak şekilde tasarlanan yazdırılabilir maceraya Roll 4 Tarrasque'in itch.io sayfasından ulaşılabilir.


2

Derin ve Sürünen Karanlık, Oyuncuları Ürpertici Bir Maden Kasabasına Gönderiyor


Ayar

Unutulan Diyarlar

Bölge

Gelenek

Seviyeler

4

Yaratıcı

Sihirbazlar RPG Ekibi

Yayın tarihi

16 Mart 2021

"Derin ve Sürünen Karanlık", Candlekeep Mysteries antoloji kitabında bulunan 17 maceradan biridir ve bu yayındaki diğer tüm maceralar gibi, "Derin ve Sürünen Karanlık" da partinin incelemek üzere belirli bir kitabı almasıyla başlar. Parti kendilerini bazı dağların yakınında, terk edilmiş bir madenin bulunduğu uzak bir bölgede bulacak.


Küçük bir kasabadaki yerel NPC'lerle sohbet ettikten sonra ekip, ürkütücü maden ve ona bağlı kasaba hakkında daha fazla bilgi edinecek ve ardından araştırmaya gidecek. Orada parti, belediye başkanının lüks ama boş evi de dahil olmak üzere terk edilmiş bir yerleşim yerinin tüyler ürpertici görüntüsüyle karşılaşacak. Parti tüm zaman boyunca izleniyormuş gibi hissedecek ve elbette o kadar da yalnız değiller. Meenlocks adı verilen küçük, şeytani peri yaratıklar, maden kasabasının tüm sıkıntılarının sorumlusudur ve parti er ya da geç onlarla yüzleşmek zorundadır.


1

Güzelliğin Bedeli, Oyuncuları Pek Masum Olmayan Bir Hamam'a Davet Ediyor


Ayar

Unutulan Diyarlar

Bölge

Gelenek

Seviyeler

5

Yaratıcı

Sihirbazlar RPG Ekibi

Yayın tarihi

16 Mart 2021

"Güzelliğin Bedeli", Candlekeep Gizemleri'nde bulunan başka bir maceradır ve tıpkı "Derin ve Sürünen Karanlık" gibi, kötü adamlar olarak perileri öne çıkarıyor, ancak bu sefer sadece meenlock'ları değil. Parti, Huzurlu Zambak Tapınağı adı verilen, üç güzel elf tarafından yönetilen gözlerden uzak, büyüleyici bir hamam evine varacak - ya da en azından sahipleri böyle görünüyor. Gerçekte onlar, müşterilerini mağdur etmekten çekinmeyen bir cadı topluluğudur.


Hatta asalarında gizli bir kambion bile var, bu da buranın uğursuz entrikalarına şeytanların karıştığı anlamına geliyor . Parti isterlerse hamamda dinlenebilir ve rahatlayabilir, ancak aynı zamanda mekanı keşfedebilir ve orada bir şeylerin korkunç derecede yanlış olduğunu fark edebilirler. Parti, Tapınağın asıl sahibi olan ve burada hapsedilen bir su naiadıyla bile tanışacak ve parti aynı zamanda Tapınağın patronları yeni resimlerle ölümsüzleştirildiğinde ne olacağına dair karanlık gerçeği de öğrenecek.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page