top of page

Bir Fortnite Tarih Kitabı İstiyorum

Fortnite'ın tarihi büyüleyici ama bunların tek bir yerde toplanmasına ihtiyacımız var.Oyunlar hakkında ilk yazmaya başladığımda Fortnite dünyanın en büyük oyunuydu. Hala öyle. Ancak serbest çalışan biri olarak buna şu anda ihtiyacım olmayan bir şekilde dikkat etmem gerektiğini hissettim. Oyunlar hakkında yazmanız için size para ödemeye mümkün olduğu kadar çok medya kuruluşunu ikna etmeye çalıştığınızda, bilgi güçtür. Ve dünyanın en büyük oyunu hakkında bilgi sahibi olmak özellikle işe yarıyor.


Fortnite oynamaktan keyif alsam da, adaya düşme sürecinden ziyade her zaman onun zaman içinde nasıl geliştiği ve değiştiğiyle ilgilenmişimdir. Bu evrim, onu yalnızca popüler kılmakla kalmadı, aynı zamanda eğer bu aracı önemsiyorsanız, bir düzeyde anlaşılması gerçekten önemli hale getirdi. Oyunların nereye gittiğiyle ilgileniyorsanız Fortnite, oyunların yapım ve oynanma şeklini şekillendirecek bir düzine kadar şey yapıyor. Ancak bunları takip etmek zor olabilir çünkü oyun, son altı yılda bir düzine kez inşa edilen ve yeniden inşa edilen Theseus'un Gemisi'dir. Bu kadar uzun süren tüm canlı oyunlar da öyle.


Bu yüzden eksiksiz bir Fortnite tarih kitabına ihtiyacımız var. Oyun doğası gereği geçicidir. Epic harika bir şey yaratıyor, bir sezon sürüyor, sonra havaya uçuruyor ve tek kanıt eski YouTube videoları ve arşivlenmiş Twitch yayınları. Bir hizmet olarak oyunların doğası budur. Şu anda Destiny 2'ye girmek istiyorsanız , ilk olarak bu isimle gelen oyunu tam anlamıyla oynayamazsınız. Sadece 2017'den bu yana değiştiğini ve geliştiğini kastetmiyorum; Demek istediğim, Disney'in eski filmlerini saklaması gibi, Bungie de orijinal kampanyayı "sakladı". Bu hikayeye artık yalnızca oyun içinde bir dizi ara sahne ve belge olarak erişebilirsiniz . Tüm genişletmeleri erişilebilir tutan World of Warcraft gibi oyunlar bile zaman içinde grafiksel revizyonlar ve mekanik yenilemelerle o kadar çok değişiyor ki, orijinal oyunu oynayamazsınız… yani geliştirici onu kendi modu olarak döndürmediği sürece Blizzard yaptı .


Bütün bunlar Fortnite gibi bir oyunu incelemeyi, oyunun kurallarını değiştiren şeyleri ve Epic'in yol boyunca yaptığı hataları öğrenmeyi zorlaştırıyor. Orijinal Dünyayı Kurtar modu omuz silkerek başlatıldığında, daha sonra PUBG'nin ödevini kopyalayıp konsollara aktardığında ve stratosferik başarıya yükseldiğinde beklenmedik başlangıçları anlatmak kolaydır. Ve şu anda neler olduğunu anlamak yeterince kolaydır; oyunu yükleyin ve çeşitli modların her birinde birkaç tur oynayın, mevcut durumu hakkında iyi bir fikir edineceksiniz.


Bunların çoğunu olup bitenleri inanılmaz derecede havalı bulmama rağmen, özetlemesi daha zor olan, arada kalan her şey. Epic'in nesneleri oyundan nasıl kaldırdığını ve ardından bunların gerçek dünyadaki konumlarda görünmeye başladığını hatırlıyor musunuz ? Star Wars: The Rise of Skywalker'ın hikayesinin çok önemli bir kısmının filmde değil, Geoff Keighley'nin ev sahipliği yaptığı bir oyun içi etkinlik aracılığıyla nasıl ortaya çıktığını hatırlıyor musunuz ? Epic'in ikinci bölümün başlamasından önce oyunu kısa bir süreliğine kaldırması sırasında herkesin saatlerce bir kara deliği nasıl izlediğini hatırlıyor musunuz ?


Bunları hatırlıyorum çünkü bu benim işim ama olay olduğunda sen orada olmasaydın nereden bileceksin? Bu anlar eski makalelerde ve videolarda yaşıyor ama nereye bakacağınızı bilmiyorsanız onu nasıl ararsınız? Fortnite hakkında çok sayıda kitap vardı ve hatta Epic'in 2019'da yayınlamaya başladığı, benim anlattığım gibi görünen FORTNITE: The Chronicle adlı bir serisi bile var. Ancak birkaç sorun var. Bu kitapların her biri yalnızca 72 sayfa uzunluğundadır ve çocuklara yöneliktir. Büyük, kapsamlı bir kitaptan bahsediyorum; gerçekten bir "cilt kitap" olarak adlandırmanız gerektiğini düşündüğünüz türden. İyice araştırılmış, kapsamlı ve hatta belki binlerce sayfa uzunluğunda. Bu, sistemlerin birleşiminden ziyade bir dizi olay olarak anlaşılması gereken, çağı tanımlayan bir video oyunudur. Birisi bunu yazmalı. Ben değilim. Ama birisi bunu yapmalı.


0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page