top of page

Bir D&D'den Önce Oynamanız Gereken Bir 5e Dungeons & Dragons Oyunu Daha Var

One D&D'nin yakında piyasaya sürülmesine rağmen, masaüstü RPG hayranlarının mevcut kurallara odaklanması gerekiyor. Şimdi destansı seviyede bir harekata başlamanın en iyi zamanı.  • Üst düzey bir 5e DnD harekatı başlatmak artık oyuncuların tüm karakter seçeneklerini ve heyecan verici karakter yapılarını deneyimlemelerine olanak tanıyor.

  • Üst düzey Zindanlar ve Ejderhalar kampanyaları daha fazla çeşitlilik sunar ve güçlü ve ilginç canavarların ve büyülerin kullanılmasına olanak tanır.

  • Yeni DnD kuralları yayınlanmadan önce üst düzey bir kampanya yürütmek, oyuncuların mevcut sistemin tadını en iyi şekilde çıkarmasına ve gerçekten destansı hikayeler anlatmasına olanak tanıyor.


Wizards of the Coast, Dungeons & Dragons için bir kural revizyonunun yolda olduğunu doğruladığından beri , birçok oyuncu odak noktasını DnD'nin geleceğine kaydırdı , ancak One D&D sisteminin lansmanından önce , şimdi nihayet bir başlangıç ​​yapmak için mükemmel bir zaman. yüksek seviye 5e DnD kampanyası. Geliştiriciler mevcut 5e Dungeons & Dragons maceralarıyla tam uyumluluk vaat ettiğinden, yeni kural kitaplarının kesin niteliği bazıları için hala belirsiz, ancak şu ana kadar önizlenen kurallar oyuncu karakterleri için temel değişiklikleri içeriyor. 5e DnD kurallarına sahip son destansı bir maceranın birçok avantajı vardır.


Artık oyuncuların kullanabileceği, 5e DnD'nin ilk piyasaya sürüldüğü zamana göre çok daha fazla seçenek var . DnD 5e'ye Tasha's Cauldron of Everything'in eklenmesiyle tüm ortamlar için temel sınıf haline gelen Eberron harekât ortamının Artificer'ı gibi yeni temel sınıfların yanı sıra yeni ırklar ve alt sınıflar da tanıtıldı . Mevcut seçeneklerle birlikte heyecan verici karakter yapıları mevcut, ancak bazı oyuncular için yüksek seviyeli bir karakterin birden fazla Becerinin birlikte çalıştığı sinerjisi tamamen teorik kalıyor çünkü birçok grup 5e DnD'nin en yüksek seviyelerini araştıran bir kampanyayı hiç deneyimlemedi. .


Yüksek Düzey D&D, Düşük Düzey 5e'den Daha Az MonotondurBazı gruplar karmaşıklık, dengesizlik ve Zindan Ustası için zorluklarla ilgili endişelerden dolayı herhangi bir DnD sisteminin üst seviyelerini keşfetmekte tereddüt ediyor . Ne yazık ki çok fazla kampanya, sistemin en kötü durumda olduğu 1 ile 10 arasındaki düzeylerde kalıyor. Karakter seçenekleri son derece sınırlıdır, dövüş söz konusu olduğunda bir monotonluk hissi yaratır ve DM, daha güçlü ve ilginç canavarların çoğunu rakip olarak makul bir şekilde kullanamaz. Baldur's Gate 3, DnD'nin 5e'deki denge sorunlarını vurguluyor ancak yüksek seviyeli oyun, birçok açıdan düşük seviyeli harekâtlardan daha az sorunlu .


Eski sürümlerin emektarları, 2e ve 3e DnD'deki yüksek seviyeli oyunların kusurlarını hatırlıyor . Özellikle 3e'deki sorunlar hâlâ grupları yüksek seviyeli oyunlardan uzaklaştırıyor; çünkü takviyelerin ve sihirli öğelerin istiflenmesi, vurulacak temel sayıların hesaplanmasını son derece karmaşık hale getirebilir ve tek bir dövüş turunun çözülmesi bir saat sürebilir . bazı durumlar. Birleşik sistemi sayesinde 4e bu durumu ortadan kaldırdı ve oyun, 1'den 20'ye kadar olan seviyelerde olduğu gibi 21'den 30'a kadar olan seviyelerde de sorunsuz oynandı. 5e DnD , 3e'ye daha yakın eğilir ancak daha az karmaşıktır.

D&D: Planescape'in Rogue Dergisi Sigil Sokaklarının Stilini Ortaya Çıkarıyor


Zindan Ustalarının yasaklaması gereken belirli DnD istismarlarının dışında , uzun dinlenmeleri önleyen Warlock ve Sorcerer çoklu sınıf yapıları gibi, 5e bir karakterin günde yapabileceği büyü sayısına, özellikle de seviye 8 ve 9 büyülerine makul sınırlar sağlar. Dövüşçüler 20. seviyede tur başına çok sayıda saldırı yapabilirler, ancak 3e'den farklı olarak, bu saldırıların her biri genellikle vuruş sayısı ve hasar hesaplaması için aynısını kullanır, bu da saldırı rutinlerinin yüksek seviyelerde bile geçilmesini nispeten hızlı hale getirir. 5e DnD için destansı seviyedeki harekâtların pek çok avantajı, kolaylıkla dezavantajlarından daha ağır basmaktadır.


DM'ler Son Bir Epik 5e D&D Kampanyası YürütebilirYeni kurallar yayınlandıktan sonra, ister 5.5 revizyonu ister tam yeni sürüme yakın olsun, birçok oyuncu mevcut temel 5e sistemine olan ilgisini kaybedebilir çünkü yeni sistem muhtemelen D& D Beyond ve Wizards gibi web sitelerinden daha fazla destek alacaktır. Sahilin organize ettiği oyun programı. Masaüstü RPG hayranları için bir sürümden en iyi halini görmeden çıkmak önemli bir kayıp olacaktır , bu nedenle 15'ten 20'ye kadar olan seviyeleri kapsamayı hedefleyen bir oyuna şimdi başlamak cazip bir ihtimal. Bir fantastik destan, bir başlangıç ​​macerasından daha fazlasını sunar.


One D&D yayınlandığında yüksek seviyeli bir oyun devam ediyorsa , yüksek seviyeli yapılardan keyif alan oyuncuların enerjisi ve sonunda gerçekten destansı bir hikaye anlatabilen DM'nin enerjisi, muhtemelen 5.5 revizyonun sunduğu yeniliğin çekiciliğini gölgede bırakacaktır. DM'nin, Oturum Sıfır'da uygun beklentiler belirlemesi ve her macera dolu günde destansı bir partiye gerektiği gibi meydan okumaya yetecek kadar karşılaşma olması için her bölümü kesinlikle riskleri ve aciliyeti içerecek şekilde hazırlaması gerekecek. Epic Boons sayesinde oyun, 5e Dungeons & Dragons'ın güçlü yönlerinin tam anlamıyla takdir edilebileceği 20. seviyeyi geçtikten sonra bile devam edebilir.7 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page