top of page

BioShock 4'ün Booker DeWitt Tasarımının Önemli Bir Parçasını Geri Dönüştürmesi Gerekiyor

Booker DeWitt, büyük ölçüde BioShock 4'ün yeniden kullanması gereken bir temel özellik sayesinde, BioShock serisinin en karmaşık kahramanıdır.  • BioShock Infinite, seslendirilen baş karakter Booker DeWitt'in düşünceleri hakkında fikir vermesiyle ön plana çıkıyor.

  • Gelecekteki BioShock oyunları, kahramanlara diğer karakterlerle ilişkilerini geliştirmeleri için ses vermeye devam etmelidir.

  • Sessiz kahramanlar oyuncuların kendilerini kaptırmasına izin verir, ancak BioShock Infinite'deki Booker gibi sesli kahramanlar oyun dünyasını zenginleştirir.


Her ne kadar BioShock serisinin geneli eleştirmenlerce beğenilmiş olsa da içindeki girişlerin kalitesi tartışmalıdır. En ünlü girişlerden biri, Booker ve Elizabeth'in maceralarını konu alan üçüncüsü BioShock Infinite'dir . Hikaye, din ve ırkçılık da dahil olmak üzere oyun dünyasında nadiren ele alınan temaları derinlemesine inceliyor.


BioShock Infinite'in bu kadar akılda kalıcı bir oyun olmasının nedenlerinden biri , baş kahraman Booker DeWitt de dahil olmak üzere karmaşık karakterlerdir. Bir stok kahraman olmaktan çok uzak, derinliği ve bir sürü utanç verici sırrı olan bir adam. Dahası, oyuncular etrafındaki dünya ve karakteri hakkında daha fazla şey öğrenebiliyorlar çünkü serideki önceki kahramanların aksine seslendiriliyor ve kendi düşüncelerini ifade etmesine ve etrafındaki olaylar hakkında yorum yapmasına olanak tanıyor. Bu, bir sonraki BioShock oyununun üzerine inşa edilmesi gereken bir şey çünkü dünya inşasına büyük katkı sağlıyor.


BioShock Infinite'in KarakterleriBioShock Infinite, temaları ve oynanışı da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı ikonik bir oyundur. Ana karakterlerin derinliğine gösterilen çabayla da dikkat çekiyor. Bu, karmaşık bir karakter olan ana kahraman Booker DeWitt için de geçerlidir ve hikaye ilerledikçe oyuncuların ona karşı hisleri muhtemelen değişecektir. Bunun nedeni büyük ölçüde önceki BioShock oyunlarının sessiz kahramanlarından farklı olarak (Troy Baker tarafından) seslendirilmesi ve oyunculara zihnine ve duygularına bir pencere açmasıdır .


Başlangıçta Elizabeth'i kurtaran tipik bir kahraman gibi görünüyor. Ancak onunla daha fazla zaman geçirildikçe, eski bir Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansı ajanı olarak karanlık bir geçmişi olduğu ve Yerli Amerikalılara karşı zulüm işlediği ortaya çıkıyor. BioShock'tan Elizabeth'le olan ilişkisi de karmaşık. Arzuları zaman zaman kesişse de, onun karanlık geçmişinden dolayı dehşete düşmektedir ve büyük bir suçluluk duymaktadır. Bağışlama ve tövbe etme düşüncesiyle boğuşur, geçmiş eylemleriyle ilgili kendi içinde bir çözüm bulmaya çabalar.


Aralık 2019'da yeni bir BioShock oyununun geliştirilmekte olduğu duyurulmuştu . Ancak, bizi neyin beklediğine dair hiçbir şey açıklanmadı ve 2K'nın oyunun birkaç yıl boyunca geliştirilme aşamasında olacağını belirtmesi nedeniyle uzun bir bekleyişin olduğu görülüyor.


Bir Sonraki BioShock'un Başka Bir İlgi Çekici Kahramana İhtiyacı VarBioShock Infinite, BioShock 1 ve 2'den çok daha iyi bir şekilde tipik gelenekleri bozan bir kahramana sahip ; Booker'ın sesini duyurmadan bu mümkün olmazdı. Bir sonraki BioShock oyununun sessiz bir kahramana geri dönmesi bir geri adım olurdu , çünkü oyuncular kahramanın düşüncelerine ve iç dünyasına dair içgörülerini kaybedeceklerdi ki bu da Booker'ı sadece kendi serisinde değil, aynı zamanda FPS oyunları arasında da öne çıkaran bir şey. bir bütün.


Booker'a ses vermek aynı zamanda oyun dünyasının en unutulmaz kadın karakterlerinden biri olan Elizabeth ile çok daha karmaşık bir ilişki kurmasına da olanak tanıyor . Hiçbir zaman Elizabeth ve diğer karakterler sadece Booker'la konuşuyormuş gibi gelmiyor . Bunun yerine, Booker'ın söylediği ve yaptığı şeylere yanıt olarak ilişkilerin biçimini değiştirmesine izin veren bir değişim yaşanıyor.


Sessiz Bir Kahramanın Değeri Var mı?


Sessiz kahramanlar tamamen işe yaramaz değiller. Oyuncuların kendilerini yeni bir dünyaya sokmalarına ve bu dünyaya kaptırmalarına olanak sağlama konusunda oldukça etkili olabilirler. Ancak bu, dezavantajları da beraberinde getiriyor. Çok fazla gizem kalıyor ve oyuncular kahramanın iç dünyasından mahrum kalıyor. Bu, yeterince güçlü bir hikaye olmadığında akılsız nişancı oyunlarına dönüşme eğiliminde olan anlatısal FPS oyunlarında zararlı olabilir.


BioShock Infinite kesinlikle karmaşık karakterlerin yer aldığı tek oyun değil, ancak Columbia'nın unutulmaz arka planında yer alan ilgi çekici bir hikaye ile daha fazlasını istememek zor. Umarız bir sonraki BioShock oyunu selefinin ulaştığı seviyeyi aşabilir.

2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page