top of page

Bethesda'nın Elder Scrolls'unun 'Çalıntı Sweetroll' Memesi Açıklandı

Çoğu Elder Scrolls oyuncusu Skyrim'deki 'çalıntı tatlı' şakasına aşinadır, ancak espri bazılarının düşündüğünden daha eskilere dayanmaktadır.  • Sweetroll'lar, Elder Scrolls ve Fallout gibi Bethesda RPG'lerinde sıklıkla hırsızlık ve çocukların yer aldığı yinelenen bir şakadır.

  • Skyrim'in unutulmaz tatlı referansları, NPC'ler ve pastacılıkla ilgili görevlerle şehir muhafızlarının ötesine geçiyor.

  • Sweetroll şakası 1994'teki Elder Scrolls: Arena'ya kadar uzanıyor ve Bethesda'nın oyun kültüründe uzun süredir devam eden bir meme haline geliyor.


Bethesda'nın temel serileri, özellikle The Elder Scrolls ve Fallout , çekicilik ve unutulmaz anlarla dolu. Bu seriler yıllar boyunca sayısız mem'e ilham kaynağı oldu; Skyrim belki de mem açısından en zengin olanıdır ve 2010'ların başlarında internetteki oyun kültürünün omurgasını oluşturmaya yardımcı olmuştur.


Elder Scrolls mem'leri genellikle NPC'ler tarafından konuşulan komik veya tuhaf diyaloglardan kaynaklanır; "Ben de senin gibi bir maceracıydım. Sonra dizime bir ok yedim" gibi klasikler en çok alıntı yapılanlar arasında yer alır. Pek çok Skyrim şehir muhafızının söylediği " Dur tahmin edeyim, biri tatlı şekerinizi mi çaldı? " , belki de rastgele görünen doğası nedeniyle, sıklıkla konuşulan bir başka cümledir. Bu açıkça oyuncu karakterini küçümsemek anlamına geliyor, ancak bir tatlıdan söz edilmesi o kadar spesifik ki, repliği unutulmaz olacak kadar tuhaf kılıyor. Bu belki de Bethesda'nın oyunlarındaki Sweetroll ile ilgili diyalogların en tanınabilir parçasıdır, ancak tek diyalogdan çok uzaktır.


Bethesda RPG'lerinde Sweetroll Takıntısı VarThe Elder Scrolls ve Fallout'taki Sweetroll'lar


Skyrim'in tatlı meme'i, şehir muhafızlarının fırlattığı kafa karıştırıcı yumruklardan daha derinlere gidiyor. Jarl Balgruuf'un kızı Dagny'nin düzenli olarak Whiterun'un düşük kaliteli tatlılarından yakındığı bazı çocuk NPC'ler de tatlı tatlılara gönderme yapacak. Oyunun çeşitli noktalarında isimsiz çocukların da "Bana tatlılığımı geri ver" diye bağırdıkları duyuluyor. Daha incelikli ama bir o kadar da saçma derecede komik olan tatlı referanslardan biri Dragonborn genişleme paketinde ortaya çıkıyor; burada oyuncular hırsız Glover Mallory'nin bodrumunda bir miktar hamur işi bulabilirler.


Benzer tatlı referanslar ve komik şakalar Oblivion'da bulunabilir . Bir sarf malzemesi olarak mevcut oldukları ve Skingradlı fırıncı Salmo tarafından en büyük ürünü olarak övüldüğü için ikramlara yönelik yüzeysel düzeyde birkaç yorum ve selam var. Ancak belki de en ikonik referans, bir dizi farklı NPC tarafından söylenebilen, tatlı rulolarını taşırken haydutların saldırısına uğradıkları zamanı anlatan bir diyalog parçasıdır.


Tüm bu Sweetroll referanslarına bakıldığında bir kalıp oluşmaya başlıyor: Birçoğu, değerli tatlıyı çalan ya da çalmaya çalışan birinin etrafında dönüyor. Sweetroll çalma olgusu The Elder Scrolls ile sınırlı değil , çünkü birçok Fallout oyununda hamur işleri de yer alıyor ve Fallout 3, serinin en ikonik Sweetroll ile ilgili maskaralıklarına sahip. Fallout 3'ün başlarındaki bir görevde Lucy Palmer, oyuncu karakterine doğum günü hediyesi olarak bir tatlı rulo veriyor. Yerel tonoz zorbası Butch daha sonra kahramanı onlara tatlı ikramiye vermeye zorlayarak oyuncuların ya karşı koymasına ya da razı olmasına izin verir.


Kalıcı Sweetroll Meme'nin Kökenleri


Sweetroll'lar ilk olarak 1994 yapımı The Elder Scrolls: Arena'da ortaya çıktı . Oyuncular oyunun başında sınıflarını oluştururken, kendi yaşlarındaki üç çocuğun zorla şekerleme yapmaya çalıştığı varsayımsal bir senaryoyla nasıl başa çıkacakları sorulur. Bu senaryo Daggerfall ve Morrowind'de sınıf oluşturma sürecinde tekrar ortaya çıkıyor .


Oyuncunun verdiği cevap, başlangıçtaki beceri puanı dağılımını belirler.

Yani tatlı şakanın The Elder Scrolls'un kendisi kadar eski olduğu ortaya çıktı . Arena , Daggerfall ve Morrowind'de yer alan Sweetroll düşünce deneyi, pastanın neden hırsızlık ve çocuklarla ilişkilendirildiğini açıklıyor, ancak bir Sweetroll'un neden bu kadar çok hırsızlık ve şiddete konu olduğu bir sır olarak kalıyor. Belki tatlılar Bethesda'da uzun süredir devam eden bir şakaya dayanıyor olabilir veya belki de diğer birçok Elder Scrolls memine benziyor , çünkü hiçbir özel veya mantıksal neden olmaksızın sadece eğlenceli ve saçma.
0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page