top of page

Baldur's Gate 3 Sizi Nasıl Daha İyi Bir DM Yapabilir?

Baldur's Gate 3 oyun dünyasını kasıp kavurdu. Aynı zamanda Dungeon Masters'a etkili bir şekilde dünya inşa etme konusunda öğretecek çok şey var.Baldur's Gate III oyun dünyasını zor durumda bırakıyor. Altın Joystick Ödülleri'nde büyük beğeni toplamayı başardı ve hatta The Game Awards'ta gıpta edilen Yılın Oyunu unvanını bile garantiledi. Bunun nedeni de bir sır değil; oyun haklı olarak bir başyapıt olarak övüldü. Baldur's Gate III yalnızca son derece işlevsel ve mikro dönüşümler olmadan ortaya çıkmakla kalmadı,aynı zamanda oyuncuların tanıması ve keyif alması için inanılmaz derecede iyi hazırlanmış bir hikayeye ve derin karakterlere de sahip. Bunların ikisi de son zamanlarda oyun dünyasında olması gerektiği kadar yaygın değil, bu yüzden Baldur's Gate III bir nefes taze hava gibi geldi.


Oyunun en güçlü yönlerinden biri, Dungeons & Dragons oynamak için oyun masasında oturma hissini nasıl yansıttığıdır . Birçok D&D RPG'si mevcut olsa da, anlatıcı nadiren bir Zindan Ustası ile aynı rolü doğal hissettirecek bir şekilde yerine getirir. Amelia Tyler'ın muhteşem ses performansı kesinlikle bu kadar iyi çalışmasının bir parçası. Yazı aynı zamanda oyuncuya çoğu Zindan Ustasının yaptığı gibi anlatıcının onlarla doğrudan etkileşime girdiğini hissettirecek şekilde hazırlanmış. Nasıl büyük bir Zindan Ustası olunacağını öğrenmenin belirli bir yolu yoktur, çünkü bunu yapmanın tek bir yolu yoktur, ancak her zaman kişinin öğrenebileceği yollar vardır. Pek çok açıdan, tüm beceri seviyelerindeki Zindan Ustaları öğrenebilir. kampanyalarını nasıl geliştirebilecekleri konusunda bu oyundan yararlanın.


Zindan Ustası Olmak, Usta Zanaatkar Olmak DemektirBaldur's Gate III'ün anlatıcısı, Hades II , Divinity: Original Sin II ve Pathfinder: Kingmaker filmlerindeki ses çalışmalarıyla da tanınan Amelia Tyler tarafından seslendiriliyor .

Tyler, oyuncu karakterin seçimlerine ve eylemlerine bağlı olarak oyunda toplam 17 farklı anlatım veya ses türü kullandı.

Tyler, Anlatıcı rolüyle En İyi Yardımcı Performansçı olarak Altın Joystick Ödülü'ne aday gösterildi.


Zindan Ustası , Zindanlar ve Ejderhalar'da oynanması en zorlu rollerden biridir . Oyuncu eylemleri dışında masadaki hemen hemen her şeyden sorumludurlar. Senaryoyu kuruyorlar, NPC'lere hayat veriyorlar, en çok zarı atıyorlar ve eldeki oyuncular için ilginç bir deneyim yaratmak için çalışıyorlar. Gerçek organize etme ve liderlik etme eyleminin ötesinde, Dungeon Masters, oyunları eğlenceli ve ilgi çekici hale getirme ve aynı zamanda anlatımları sırasında çok fazla bilgi vermeme konusunda zorlu bir mücadele ile görevlendirildi. Dengeleme eylemi, Dungeon Masters'ın Baldur's Gate III'ten alabileceği ilk şeylerden biridir .


BG3'teki anlatıcı kelime seçimleri konusunda çok nettir ve oyuncuyu daha fazla bilgi edinmek için keşfetmeye devam etmeye teşvik etmek amacıyla her açıklamada her zaman biraz gizem bırakır. Çoğu zaman, Dungeon Masters da oyun hikayesinin heyecanına oyuncular kadar kapılabilirler , ancak bu onların çok fazla bilgiyi çok hızlı bir şekilde vermelerine ve oyuncunun rolünü ortadan kaldırmalarına neden olabilir. Anlatıcının yaptığı şey, oyuncuları daha fazla soru sormaya ve daha fazla bilgiyi doğal bir şekilde özümsemeye yönlendirirken neredeyse çekingen ve arsız. Zindan Ustalarının açıklama yapması gereken pek çok yer var, ancak her zaman çok fazla açıklama yapma eğilimi vardır. Bu, Zindan Ustalarının bir senaryoyu kolaylaştırmak yerine hikayelere daha fazla kapılması gibi daha büyük bir sorunla bağlantılıdır.

DM'nin coşkusu oyunu masadaki herkes için daha eğlenceli hale getirirken, yeni Dungeon Master'lar bazen fikirlerine o kadar bağlanabiliyorlar ki esnekliğe pek yer bırakmıyorlar. Gerçek şu ki, bu tür bir düşünce tarzı Zindanlar ve Ejderhalar'ın gerçekte neyle ilgili olduğu konusunda pek işe yaramıyor. Bu bir grup projesi, solo bir albüm değil. Baldur's Gate III'ün anlatıcısı, oyunun bazı yönlerini nasıl etkili bir şekilde ifade edebileceğini göstermeyi başarıyor, böylece oyun hala açık uçlu hissettiriyor, bu bir video oyunu için etkileyici bir başarı. Her zaman genel bir hedef ve üzerinde çalışılması gereken bir şey vardır, ancak oyuncunun oraya ulaşma şekli tamamen onlara bağlıdır.


Bir video oyununda elbette sınırlar vardır, ancak bu sınırlar asla kısıtlayıcı veya doğal değildir. Bu kesinlikle Zindan Ustalarının alması gereken iyi bir ders. Oyuncuları raylar üzerinde oyun oynuyormuş gibi hissettirmeden doğru yöne itmenin yolları var. Anlatıcı bunu, oyunculara karakterlerinin belirli anlarda ne hissettiğine dair iyi bir fikir vererek ve zar atışlarının nasıl düştüğüne bağlı olarak son derece doğal yollarla yeni küçük kancalar sunarak yapıyor. Bu, oyuncuların yaratılmasına yardımcı oldukları herhangi bir anlatıya tüm yaratıcılıklarını doğal bir şekilde nasıl aktaracaklarını öğrenen ilk Zindan Ustalarının çoğu için harika bir ipucu. Tasmaya ihtiyaçları yok, çoğu zaman onları doğru yola sokmak için biraz itmek yeterli.

Baldur's Gate III, mükemmel yazım ve Dungeons & Dragons'ı oynamayı gerçekten eğlenceli kılan şeyin ne olduğunu anlama kombinasyonu sayesinde son derece yetenekli bir Zindan Ustasına sahip olma deneyimini yeniden yaratmayı başarıyor . Anlatıcı çok daha sinir bozucu ya da daha çok video oyunu havasında olabilirdi, ama sanki tam yerine uyuyormuş gibi konuşuyor. Başarısızlık anlarında bile oyuncuların kendilerini önemli hissetmelerini sağlama konusunda özellikle başarılı.


Kazanmak Odaklanmamalıİlk kez Zindan Ustalığı yapanların çoğu, kendilerini oyuncuları için düşman bir güç olarak görme tuzağına düşebilir . Odak noktası oyun içi engeller yerine, Zindan Ustası bunu partiye karşı oynarken görebilir. Bu fikri dengelemenin pek çok yolu var. Dünyanın kendisi düşmanlık yarattığında ya da bu durum karakterlerin içinden geldiğinde Zindan Ustası'nın düşman olması gerekmez. Diğer Zindan Ustaları çok iyi olabilir ve hikayenin herhangi bir ağırlık veya sonuç taşımaması için kurallarda çok fazla değişiklik yapılmasına izin verebilir. Baldur's Gate III'teki anlatıcı, sadece ses tonunu kullanarak ikisini evlendirme konusunda başarılıdır. Duruma bağlı olarak iyilikseverden tamamen korkutucuya geçiş yapıyor ve kelime seçimlerini herhangi bir anın genel tehdidini veya sevincini vurgulamak için kullanıyor.


Baldur's Gate III'ün Dark Urge oynanışı sırasında anlatıcı bunu zekice göstermeyi başarıyor. Söz konusu karakter, kendi korkunç öldürme ve sakatlama dürtülerine karşı mücadele ediyor. Dürtüyle her karşılaştıklarında anlatıcı, karakterin onu nasıl gördüğü ve oyuncunun pes edip etmemesine bağlı olarak nasıl hissettiği hakkında ayrıntılı ayrıntılara giriyor. Direnen oyuncu kendi aklıyla dehşet içinde kalırken, pes eden bir oyuncu için belli bir psikotik coşku vardır. Anlatıcı, bazı oyuncular için oynadığı karaktere başlı başına bir düşman olan bir iç dünya kurar. Dungeon Masters bunu, oyuncuların kendilerine verdiği hikayeleri gerçek duygusal ritimler ve üstesinden gelinecek anlar yaratmak için nasıl kullanacaklarına dair harika bir örnek olarak alabilir.


Anlatıcı aynı zamanda oyuncuyu diğer karakterler hakkında dengeli bir şekilde bilgilendirmeyi de başarıyor. Masadaki başka bir oyuncunun aniden başka bir karakterin tüm yaşam geçmişini veya arka planını tek bir atıştan alması hiç de eğlenceli değil. Anlatıcı her zaman oyuncu karakterinin bir şeylerin yolunda gitmediğinin veya yolunda gitmediğinin farkında olmasını sağlar ve başarılı atışlar oyuncunun daha derinlere inmesi için küçük ipuçları verir. Oyuncu o tarafı hemen bilmiyor olsa bile, her karakterin bir şekilde kendi anlatımı vardır.

Diğer ilginç şey ise başarısız atışların nasıl sonuçlanabileceğidir. Çoğu zaman onu geçip gittiğini görmezden gelmek cazip gelebilir. Ancak buradaki anlatıcı, bu başarısızlıkların başka sonuçlar doğurmasına ve komik olmasına izin veriyor, hatta bazıları farklı diyalog yolları ve fikirleri açıyor. Kabul edelim ki, Baldur's Gate III, çoğu RPG'de olduğu gibi, pislikleri kurtarmak için inanılmaz derecede dost canlısıdır, ancak bazı başarısızlıkları, kaymalarına izin vermek yerine, tamamen oynamak çok daha eğlencelidir. Anlatıcı her şeyi, hatta başarısızlıkları bile değerli ve ilginç hissettiriyor.


Zindan Ustası olmak bazen inanılmaz derecede yorucu ve streslidir. Kedileri gütmek gibi bir his olabilir ve herkesin bir maceranın nasıl ilerlemesi gerektiğine dair her zaman bir fikri vardır. Aynı zamanda inanılmaz derecede ödüllendirici ve eğlencelidir ve nasıl geliştirileceğini öğrenmek için her zaman yer vardır. Baldur's Gate III, yakın bir grup insanla bir Dungeons & Dragons oyunu oynamanın ve onu dümende gerçekten harika bir Zindan Ustası ile birlikte inşa etmenin enerjisini alan bir oyundur . Oyuncuların birlikte eğlenebileceği yeni bir dünya inşa etme konusunda ustalık sınıfıdır.

Comments


bottom of page