top of page

Baldur's Gate 3 Oynamadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Baldur's Gate 3, RPG tutkunları için tam bir zevktir ancak oynamadan önce bilmeleri gereken birkaç şey var.  • Baldur's Gate 3, Dungeons & Dragons evrenine harika bir giriş niteliğindedir ve yeni oyuncuların bu oyundan keyif almak için herhangi bir ön bilgi veya deneyime ihtiyacı yoktur.

  • Oyuncuların oyunun dünyasını ve karakterlerini yeni bir bakış açısıyla keşfetmesine olanak tanıdığından, ilk oyun için özel bir karakter oluşturulması önerilir.

  • Her biri benzersiz bir oyun deneyimi sunan birden fazla seçenek olduğundan, oyuncular oyun tarzlarına ve tercihlerine uygun bir sınıf seçmelidir.


Baldur's Gate 3 hem hayranlardan hem de eleştirmenlerden büyük beğeni topladı. Steam'de erken erişimde zaten popüler bir oyundu ve Divinity: Original Sin 2'nin ne kadar iyi karşılandığı göz önüne alındığında, aynı stüdyo olan Larian'ın ürettiği Baldur's Gate 3'ün fantastik bir RPG olması sürpriz olmamalıLarian'ın bu oyun için yaptığı çalışmalar, Steam'de büyük bir başarı elde etmesi ve 2023'ün en iyi oyunlarından biri olması nedeniyle karşılığını veriyor.


Baldur's Gate 3'ün güzelliği, Dungeons & Dragons evreninde geçmesine ve 5. Baskı Kurallarına bağlı kalmasına rağmen , D&D'yi hiçbir formatta deneyimlememiş oyuncuları hoş karşılıyor olmasıdır . Ancak Baldur's Gate 3'ün dünyası o kadar geniş ve açık ki hem yeni gelenler hem de RPG gazileri için korkutucu görünebilir. Yeni başlayanlara yönelik bu ipuçları, yeni oyuncuların Larain'in inşa ettiği karmaşık ve tepkisel dünyadan bunalmadan, yavaşça oyuna alışmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.


10

D&D Uzmanı Olmanıza Gerek YokBaldur's Gate 3, oyuncu seçimlerine göre tasarlanmış geniş bir deneyimdir. Zindanlar ve Ejderhalar diyarlarında geçiyor ve orada köklü hayranların aşina olacağı pek çok şey var. Ancak yeni oyuncuların neler olup bittiğini anlamak için serinin ilk iki oyununu oynamasına veya D&D ile ilgili herhangi bir şeye aşina olmasına gerek yok.


Baldur's Gate 3'ün evrene hoş bir giriş niteliğinde olduğunu ve bu hikayenin, kitapların, çizgi filmlerin, filmlerin ve masa üstü oyunların yeni hayranlarını yaratacağını söylemek yanlış olmaz .


9

İlk Oynatma İçin Özel Bir Karakter KullanınBaldur's Gate 3 bir oyuncunun evrenle tanışmasıysa, özel bir karakter yaratmak ve dünyasını yeni gözlerle keşfetmek, onun dünyasına ve karakterlerine alışmanın mükemmel bir yolu olabilir.


Hikaye boyunca oyuncuların seçebileceği, parti üyesi olan önceden belirlenmiş karakterler var. Ancak birden fazla sonu, seçeneği ve ara sahnesi olan Baldur's Gate 3'ün birden fazla kez oynanması amaçlanıyor. Yani hikayeyi önceden belirlenmiş karakterlerle yeniden deneyimlemek, daha da fazla karakter gelişimiyle yeni bir deneyim sunuyor.


8

Size Uygun Bir Ders SeçinOyuncular, karakter oluşturma menüsünde birden fazla sınıf, alt sınıf ve kişilik özelliği seçebilirler. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç kişi var: Rahipler, Druidler, Barbarlar, Keşişler, Sihirbazlar, Paladinler, Savaşçılar, Büyücüler, Ozanlar ve Korucular.


En iyi sınıflar oyuncunun tarzına ve tercihlerine bağlıdır, ancak seçmeden önce bunlara aşina olmak iyi bir fikirdir. Bir oyuncu ister Conan benzeri Barbar olmak ister Gandalf'a parasının karşılığını verecek bir büyücü yaratmak istiyor olsun, herkes için bir şeyler var.


7

Derslerle Denemeler Yapmak İçin Önsözü KullanınÖnsöz, bir karakterin görünümüne ve sınıfına alışmak için kısa bir eğitimdir. Oluşturulan karakterin oyunda nasıl görüneceğini gösteren, katılabileceğiniz bazı dövüşler var. Bazen yaratılmış bir karakter, yaratma menüsünde sadece Mind Flayer'lar kadar akşamdan kalmalıkla mücadele ediyormuş gibi harika görünebilir .


Ancak en önemlisi, seçilen sınıfın uygun olup olmadığını denemektir. Gemideki sahneler kısa ama oyuncunun karakterinin nasıl oynandığına dair fikir edinmesine yetecek kadar kapsamlı.


6

Daha Sonra Sınıfları DeğiştirebilirsinizBazen oyuncuların kendi özel karakterleri için farklı bir sınıf denemeyi dilemeleri Baldur's Gate 3'ün tanıtımından daha uzun sürebilir . Neyse ki oyuncular daha sonra fikirlerini değiştirebilirler. Ne yazık ki görünüşlerini, ırklarını, cinsiyetlerini veya isimlerini değiştirecek bir şey yok.


Ancak oyuncular başlangıçta seçtiklerinden pişman olurlarsa 100 Altın karşılığında yeni bir sınıf deneyebilirler. 1. Perde'de ekip, Withers adında bir karakterle karşılaşacak. Withers, karakterin sınıfını değiştirebilir ve kiralık kişileri yeni parti üyeleri olarak işe alabilir .


5

Dilediğiniz Gibi OynayınSınıfları deneme ve değiştirme seçenekleri sayesinde, doğru veya yanlış seçimlerin yapılıp yapılmadığını vurgulamamak daha iyidir. Oyuncular seviye atladıklarında çoklu sınıflara geçebilir ve her işte kazançlı çıkabilirler. Ancak bu, yüksek seviyeli karakterlerin bazı yüksek seviye büyü ve yeteneklerini kaçıracakları anlamına geliyor. Her iki durumda da, eğer bir Barbar ve bir Büyücü olmak istiyorsa bu gerçekten oyuncunun elindedir, bunu yapabilirler.


Bu, oyunun sunduğu her şeyi kapsar. Doğru seçimleri yapma konusunda çok fazla takılıp kalmamak daha iyidir. Dünya, oyuncunun kararları ve eylemleri etrafında organik olarak gelişiyor. Baldur's Gate 3 oyuncunun hikayesidir. Öyleyse onu yaşayın, tadını çıkarın ve kahramanın eylemlerine bağlı olarak sonuçlarla ve ödüllerle uğraşın.


4

Sık KaydetSık sık kaydetme, oyunu oynama ve sonuçlarını kabul etme fikrine aykırı olsa da, Baldur's Gate 3'ü oyuncunun istediği şekilde oynamak, oyunu kaydetme özelliğini de sık sık genişletebilir.


Bir zar atışının sonucundan memnun olmazlarsa veya kazara bir karakteri alt üst ederlerse, kayıtlarından birini yeniden yükleyebilir ve tekrar deneyebilirler. Üstelik bu, partinin geleceğini düşünmediği bir savaşa veya karşılaşmaya hazırlanmanın makul bir yoludur. Bir kurtarmayı yeniden yüklemek, gruplarını dinleyip toparlayabilecekleri ve onları doğru şekilde silahlandırabilecekleri anlamına gelir.


3

Gerçek Zamanlı Veya Sıra Tabanlı Kontrolü KullanabilirsinizBaldur's Gate 3'teki savaş sıra tabanlıdır. Larian, eski oyunlardaki gibi gerçek zamanlı bir duraklatma mekanizması ekleyebilir ancak bunu artık değiştirmenin bir yolu yok. Ancak oyunda, keşfederken açılabilen sıra tabanlı bir kontrol modu bulunuyor.


Dünya haritasını keşfederken kısıtlayıcıdır, ancak Goblin'in saklandığı yer gibi, tetiklendiğinde partiyi öldürebilecek tuzaklarla dolu zindanları keşfederken mükemmel bir araçtır.


2

Yeteneğe Göre Konuşma Seçimleri YapınBelirli geçmişlere ve sınıflara ait karakterler, Karizma ile ilgili belirli konuşma becerilerine sahiptir . Örneğin, Barbar iyi korkutma becerilerine sahipken, Ozanlar iyi performans becerilerine sahiptir.


Konuşmaların ne zaman gerçekleşebileceğini tahmin etmek zor olduğundan, yüksek sesli sohbetler yapan NPC'lerle sohbet etmeden önce kaydetmeniz önerilir. Bu konuşmalar yan görevlere, ödüllere ve daha fazlasına yol açabilir. Fiyatlarını düşürmek için yatırımcılarla konuşmadan önce en iyi konuşmacıyı kullanın.


1

Zar Atmada Başarısız Olursanız EndişelenmeyinBazen eski bir kaydetmeyi yeniden yükleyip tekrar denemek yerine zorlu bir zar atışında başarısız olduktan sonra devam etmek daha iyidir. Örneğin, Baldur's Gate 3'teki partiyi zar atışında 20 puanla tutuklamak isteyen bir gardiyanı ikna etmeye çalışmak muhtemelen başarısız olacaktır. Bu yüzden teslim olmak, partiyi hapse atıp kaçmak daha iyi.


Baldur's Gate 3'ün hikayelerinin, kahramanın etrafındaki dünyayı etkileyen seçimler, başarılar ve başarısızlıklarla ve insanların tepkileriyle benzersiz olması gerekiyor.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page