top of page

Avatar'da Amon'un Bükme-Çıkarma Tekniği Aslında Nasıl Çalışıyor?

Amon Avatar, The Legend of Korra'da ruhlar sayesinde bükülmeyi ortadan kaldırabileceğini iddia etse de, bu bundan daha karmaşık.

Avatar, The Legend of Korra'dan önce , birinin bükülme yeteneğini ortadan kaldırdığı bilinen tek kişi, enerji bükmeyi kullanarak Ateş Lordu Ozai'nin ateş bükme yeteneğini ortadan kaldıran Avatar Aang'dı. Birinin birinin bükülmesini ortadan kaldırmanın tek yolunun bu olduğu varsayılıyordu, ancak Amon The Legend of Korra Birinci Kitapta birinin bükülmesini sonsuza dek durdurmanın başka bir yolu olduğunu kanıtladı.


Başlangıçta, Amon kendisini bükücü olmayan biri olarak sundu ve ruhların kendisine bir bükücünün bükülmeleriyle olan bağlantısını koparma yeteneği verdiğini iddia etti. Bunu, onları diz çökmeye zorlayarak ve parmağını alınlarına koyarak yapacaktı ve bükücü bir daha eğilemeyecekti. Bununla birlikte, Amon'un yeteneği aslında kan bükme ve chi engelleme ile bağlantılıydı.


1. Kitap ilerledikçe, Amon'un Kuzey Su Kabilesi'nde bir aile kuran kan bükücü bir suç patronu olan Yakone'nin oğlu Noatak adında bir Su Bükücü olduğu ortaya çıktı . Noatak ve diğer oğlu Tarrlok'a kan bükmeyi öğrenmeye hazır olana kadar su bükmeyi öğretti. Yakone daha sonra kardeşleri, gerçek kimliğini ve kan bükme yeteneğini ortaya çıkardığı bir "av" gezisine çıkaracaktı. Oradan çocuklar onun yöntemlerini öğrendiler, hatta Noatak Yakone'nin psişik kan bükme biçiminde ustalaştı.


Yakone kardeşlere birbirlerine karşı kan bükme emri verdiğinde, Noatak bunu yaptı ama Tarrlok yapamadı; ancak Noatak, kardeşinin savunmasına geldi ve kaçmadan önce babasını kana buladı. O zamandan Birinci Kitap'taki olaylar arasında, Noatak Amon olacak, Eşitlikçileri başlatacak ve birinin bükülmesini sonsuza kadar engellemek için kan bükmeyi nasıl kullanacağını öğrenecekti.


Bunu yapmak kan bükmeyi gerektirse de Amon'un yeteneği, hayranların ilk kez Avatar: Son Hava Bükücü'den Ty Lee ile tanıştığı daha gelişmiş bir chi engelleme anlayışını da uygular . Ty Lee'de görüldüğü gibi, chi blokajı bir bükücünün bükülmesini kullanmasını geçici olarak engelleyebilir ve herhangi birinin kaslarını belirli bir süre için işe yaramaz hale getirebilir. Herkes chi engellemeyi öğrenebilir ve Equalists'in Korra'ya karşı birden fazla kez chi engelleme kullanan birkaç üyesi vardır.

Eşitlikçiler ve Amon'un bazı saldırıları için chi engellemeye güvenmeleri göz önüne alındığında, Noatak'ın aynı mantığı kan bükmeye de uygulaması şaşırtıcı değil. Amon, vücutlarından akan chi'yi bozarak bir bükücünün bükülmesini ortadan kaldırmanın bir yolunu yarattı ve bu muhtemelen chi bloke etme bilgisi ve kan bükme yeteneği sayesinde. Bu o kadar etkilidir ki, en iyi şifacılardan biri ve kan bükmeyi ilk kan bükücüden isteksizce öğrenen bir su bükücü olan Katara bile, daha önce Ty Lee'nin chi engellemesinin etkilerini tedavi edebilmesine rağmen, bir bükücünün bükülmesini geri getiremedi.


Sonunda Korra, geçmiş yaşamları sayesinde Amon'un kendisine ve diğer bükücülere yaptıklarını nasıl geri alacağını öğrendi. Aang, Korra'yı en alçak noktalarından birinde ziyaret etti ve Noatak'ın yaptığı gibi alnına dokundu, ancak bu sefer Aang ve geçmiş yaşamları, Korra'nın eğilmesine geri döndü ve ona Amon'un kurbanı olan diğer bükücüler için aynısını nasıl yapacağını öğretti.


Bunu geri alabilecek bilinen tek kişi Korra olduğundan, Amon'un benzersiz kan bükme biçimi Avatar serisindeki en tehlikeli yeteneklerden biri olmaya devam ediyor . Artı, Yakone her iki oğluna da kendisi gibi kan bükmeyi öğretirken, sadece Noatak bu bükmeyi başka bir bükücünün chi'sini bozacak kadar geliştirmeyi biliyordu.


Başka bir Su Bükücünün bunu yapmayı öğrenmesi mümkündür, ancak bu, inanılmaz derecede nadir bir teknik olan kan bükmeyi öğrenmeleri gerektiği anlamına gelir ve bu noktada çizgi filmlerde onu nasıl kullanacağını bilen yaşayan tek karakter Katara'dır . Ayrıca chi engellemenin arkasındaki mantığı da öğrenmeleri gerekir. Bu teknik, Ty Lee sayesinde daha yaygın hale gelse de, hala ustalaşması gereken eşsiz bir beceridir. Bu nedenle, Amon'un birinin bükülmesini engelleme yeteneği, görünüşe göre onunla birlikte ölüyor.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page