top of page

Vakıf, Yüksek Konseptli Bilim Kurgu'yu Apple TV+'a Getiriyor

Apple TV+, Isaac Asimov'un ufuk açıcı Foundation romanlarını, izleyicilerine meydan okuyan ve onları içine çeken genişleyen, epik bir televizyon dizisine uyarlıyor.Apple TV+'s Foundation , yıllardır geliştirilmekte olan en iddialı ve merakla beklenen orijinal dizilerden biridir. Isaac Asimov'un aynı adlı bilimkurgu roman serisinden uyarlanan dizi, yüzyıllara yayılıyor ve farklı dünyalardaki medeniyetlerin yükselişi ve düşüşüne odaklanıyor. Uyarlamanın kapsamı kesinlikle yeni bir gösteriye gönülsüzce girmek isteyen bir izleyici için değil. Ancak göz kamaştırıcı prodüksiyonu ve etkileyici oyuncu kadrosuyla dizinin yaratıcıları David S. Goyer ve Josh Friedman, izleyicilerini ödüllendiren ve onlara meydan okuyan sürükleyici bir destan sundu.Galaktik İmparatorluk, milyonlarca gezegeni kapsayan bir krallıkta sayısız insanı yönetirken , bilim adamı Hari Seldon ve en son himayesi, İmparatorluğun felaketli bir çöküş için hızlı yolda olduğunu keşfeder. İmparatorluğun lideri Brother Day , Hari'nin iddialarına ikna olmamışken, bilim adamları bulguları için kendilerini çabucak sürgünde bulurlar. Medeniyeti yakın bir patlamadan kurtarmak için çabalarken, bir bin yılı kapsayan yıldızlararası bir çatışmada yönetici sınıfı dizlerinin üstüne çökertmek için daha patlayıcı tehditler hazırlanırken, İmparatorluğa açıkça meydan okuyorlar.


Asimov'un romanlarına kasten tamamen sadık olmamakla birlikte, Foundation'ın en büyük gücü, hikayeyi deneyimsizler için çok daha erişilebilir kılmak için kaynak materyalin dünya inşa etme taahhüdünün çoğunu kolaylaştırmasıdır. Bununla birlikte, Frank Herbert'in Dune'u da dahil olmak üzere edebi çağdaşların en iyi geleneğinde bu hala zor bir bilim kurgu . Bir Dune filmi çıkıyor ve her iki hikaye de saray entrikalarıyla dolu yıldızlararası imparatorlukları konu alıyor, onları karşılaştırmamak elde değil . Apple TV+ Vakfı , özellikle ilk sezon devam ettikçe bahisler ve kapsam artmaya devam ederken, tam dikkat ve belki de bölüm başına birden fazla görüntüleme talep ediyor.


Neyse ki, Jared Harris'in Hari Seldon ve Lee Pace'in Brother Day'in Galaktik İmparatorluğun kaderi üzerine fikir alışverişi yaptığı bu film, izleyicileri heyecanlandırmaya fazlasıyla yetiyor. Hari, kendisini bilime inanmamaya şartlanmış ve kendini gerçeklerden yenilmez olarak gören bir dünyaya karşı tartışan bir adamdır. Brother Day, dünyalarının seçkinci kibrinin kişileşmesidir ve Hari ile etkileşime girdiğinde ekran her zaman canlanır. Bununla birlikte, gösteri başladığında ağır işlerin çoğunu üstlenen, Hari'nin himayesindeki Gaael Dornick olarak nispeten yeni gelen Lou Llobell , deneyimli kadronun karşısında kendi başına tutmaktan daha fazlası.


Hiçbir Apple TV+ orijinal prodüksiyonu prodüksiyonda eksik olmadı ve bu özellikle burada geçerliliğini koruyor. Vakfın set ve kostüm tasarımları birçok uzun metrajlı film projesinden daha etkileyici. Bu, sınırsız hissettiren on bölümde anlatılan geniş bir bilim kurgu hikayesidir. Süslü ve imparatorluk iç mekanlarından İmparatorluğun gezegenler listesindeki çeşitli farklı dış mekanlara kadar, Foundation sadece görülmesi gereken güzel bir gösteri. Yapım tasarımı, özellikle sanat bölümü ve sinematografi açısından kapıdan sallanarak çıkıyor. Ve Foundation ve Dune birbirine bu kadar yakınken, televizyonda ve filmde epik, özür dilemeyen sert bilim kurgu hayranı olmak için harika bir zaman.


David S. Goyer ve Josh Friedman tarafından televizyon için geliştirilen Foundation, Cuma günleri yayınlanan yeni bölümleriyle şimdi Apple TV+'da yayınlanıyor.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page