top of page

Apple, iPhone Kullanıcılarına Ciddi Uyarıda Bulundu

Dünyanın dört bir yanındaki bazı iPhone sahipleri, Apple'dan endişe verici sorunun nasıl azaltılacağına dair bilgiler içeren rahatsız edici bir uyarı alıyor.

Apple , 92 farklı ülkedeki iPhone sahiplerine "paralı casus yazılım saldırısı"nın hedefi oldukları konusunda uyarıda bulundu. Apple, bu saldırıların standart kötü amaçlı yazılımlardan veya siber suç faaliyetlerinden "çok daha karmaşık" olduğunu açıkladı.

Çoğu oyun hayranı muhtemelen siber saldırılara aşinadır. Gelişmiş olanlar bireylerin ötesine uzanabilir ve 2022'de Nvidia'yı tehlikeye atan saldırı gibi tüm şirketleri hedef alabilir . Kimi zaman devlet destekli gruplar tarafından gerçekleştirilen bu saldırılar genellikle şirketin teknolojisi ya da iç sistemleriyle ilgili bilgilerin peşindeyken, kimisi de çalışanlar ya da müşteriler hakkında bilgi toplamayı amaçlıyor. En son siber saldırılardan birinin belirli bireyleri hedef almış olabileceği görülüyor. Bazı iPhone kullanıcıları, Nisan 2024'te saldırganların "iPhone'larının güvenliğini uzaktan ihlal etmeye" çalıştıklarını belirten bir mesaj aldı. Apple ayrıca saldırının muhtemelen "kim olduğunuz veya ne yaptığınız" nedeniyle belirli iPhone sahiplerini hedef aldığını açıkladı. Bu konuyu ele alan bir Apple destek sayfası , aktivistlerin, politikacıların, gazetecilerin ve diplomatların, muhtemelen çeşitli ülkelerde kontrolü sürdürmek veya muhalefeti ezmek için kullanılabilecek değerli bilgiler elde etmek amacıyla bu saldırılara sıklıkla maruz kaldığını açıklıyor. Apple, 2021'den bu yana bu uyarılardan 150'den fazlasını gönderdi; ancak bu sefer Apple, "devlet destekli casus yazılım saldırısı" konusundaki olağan uyarısını "paralı casus yazılım saldırısı" ile değiştirmeyi seçti; bunun nedeni, muhtemelen bazı hükümetlerin, Apple'ın dolaylı ve adil olmayan bir şekilde onları olumsuz bir şekilde resmettiği yönündeki son şikayetleriydi. bir Reuters kaynağı.


iPhone Sahipleri Gelişmiş Siber Saldırının Hedefinde


pple'ın uyarı mesajını kaç kişinin aldığı belli değil ancak mesaj 92 farklı ülkedeki kişilere gönderildi. Görünüşe göre son saldırı kullanıcı ve konum verilerini gözetlemeyi amaçlıyordu. Apple, etkilenen kullanıcıların kar amacı gütmeyen Access Now tarafından sağlanan 7/24 Dijital Güvenlik Yardım Hattı gibi profesyonel yardım almalarını önerir. Bu ihlaller , kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamadan kullanıcının iPhone veya Android cihazına uzaktan yüklenebilen yeni yazılımlar nedeniyle son yıllarda giderek daha yaygın hale geldi . Son on yılda toplamda kaç kişinin bu manipülatif araçlardan etkilendiği bilinmiyor.

Oyun hayranları muhtemelen şirket odaklı siber saldırıları duymaya daha alışkındır. Bu yılın başlarında Microsoft, Rus hükümeti destekli bir bilgisayar korsanlığı grubundan kaynaklandığını iddia ettiği bir ihlalin kurbanı olduğunu itiraf etti . Bilgisayar korsanlarının Microsoft'un kaynak koduna ve dahili sistemlerine erişim sağladığı anlaşılıyor.

2023'te Riot Games'in dahili sistemleri de , muhtemelen Microsoft veya son Apple ihlalinden daha az karmaşık olan bir sosyal mühendislik saldırısı nedeniyle tehlikeye girdi. Hiçbir kullanıcı verisi riske atılmazken saldırı, çeşitli oyunlarda güncellemelerin gecikmesine neden oldu.

9 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page