top of page

Apple, Avrupa Komisyonu'ndan Suçlamayla Karşılaştı

Teknoloji holdingi Apple, iPhone'un yaratıcısı Dijital Piyasalar Yasası'nı (DMA) ihlal ettiği için Avrupa Komisyonu tarafından suçlanan ilk teknoloji şirketi olurken bir kez daha yasal sorunlarla karşı karşıya kaldı. Apple, son aylarda bir dizi hukuki mücadeleye karıştı ve EC'nin bu son darbesi, güçlü şirketin uygulamalarına ilişkin tartışmayı bir kez daha ateşledi.

Dünyanın en büyük ve en kârlı markalarından biri olan Apple, yıllar boyunca inceleme konusu oldu ve holdinge karşı son zamanlarda açılan davalar şüphe uyandırmaya devam ediyor. 2023'te Epic Games'e karşı Apple lehine bir karara rağmen teknoloji devi, daha büyük kuruluşlardan gelen yeni sorunlarla karşılaşmaya devam ediyor.


24 Haziran'da Avrupa Komisyonu, DMA ihlallerini değerlendiren bir soruşturmayla ilgili ön bulguları Apple'a gönderdiğini belirten bir açıklama yayınladı. Avrupa Komisyonu, ön incelemesinde, App Store iş uygulamalarının DMA'nın 5(4) maddesini ihlal ettiğini belirledi. İhlal edildiği tespit edilen üç temel iş şartı, tüketicilerin yeniden yönlendirilmesine ilişkin sınırlamaları, yalnızca tüketicilere satın alma ayrıntılarını sağlamak için bir bağlantı çıkarma işlemine izin verilmesini ve aşırı olduğu belirlenen ücretleri içeriyordu. Avrupa Komisyonu şu anda bir uyumsuzluk soruşturmasını sürdürdüğü için Apple bu bulgulara itiraz edebilir. DMA'yı ihlal ettiği tespit edilirse Apple, bu ihlallerden dünya çapındaki toplam kazancının %10'una kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.


Apple, birçok büyük ismin benzer savaşlarla karşı karşıya olduğu, kendisini yasal sorunların ortasında bulan birçok büyük teknoloji şirketinden sadece biri. Küresel şirketler grubu Google'a son birkaç yılda, ABD'nin 36 farklı eyaletinden gelen davalar ve Epic Games'in açtığı büyük bir antitröst davası da dahil olmak üzere çok sayıda başvuru geldi ; bunlardan sonuncusu Google'a karşı bir kararla sonuçlandı. Epic Games'in kendisi yakın zamanda Hollanda'da Epic Games Store'da çocuk güvenliği ihlalleri nedeniyle 1 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve Sony, Mart 2024'te Orijinal Etkinleştirme Teknolojisine karşı yedi yıllık mücadelesinde olumlu bir karar aldı. Teknoloji endüstrisindeki AAA işletmeleri eleştirel bir mercek altına alınmaya devam ederken, izleyiciler Apple'ın ve diğer büyük oyuncuların bazen sorgulanabilir uygulamalarını eleştirmeye devam ediyor.

Apple ve Microsoft gibi büyük şirketlerin piyasa değeri trilyonlara ulaşırken , tüketiciler bu tür başarılara ulaşmak için kullanılan taktikleri sorgulamaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri FTC ve Avrupa Komisyonu gibi büyük kuruluşlar, bu güç merkezlerini eleştirel bir yasal mercek altına almakta hızlı davrandılar; bu, bunun Apple ve diğerlerinin karşılaştığı devam eden sorunların sonuncusu olmayabileceği anlamına geliyor .

0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page