top of page

AMD'nin Veri İhlalinin Mağduru Olduğu Bildirildi

AMD'nin bir dizi özel belge ve bilginin çalınmasına yol açabilecek bir veri ihlali yaşadığı iddia ediliyor. AMD, şirketin kolluk kuvvetlerinin yardımıyla konuyu araştırdığını resmen doğruladı.

İnternetteki veri ihlalleri ne yazık ki büyük şirketler için yaygın hale geldi. Yıllar geçtikçe, aralarında Nintendo, Insomniac, Sony ve Ubisoft'un da bulunduğu ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok oyun yayıncısı ve geliştiricisi saldırıya uğradı ve değerli verileri çalındı . Yalnız değiller çünkü Twitch ve Facebook gibi sosyal medya hizmetlerinin yanı sıra Humble Bundle gibi perakendeciler de son beş yılda darbe aldı. Bunun gibi veri ihlalleri genellikle geliştirme aşamasındaki projeler ve kaynak kodu sızıntısı gibi değerli dahili verilerin yanı sıra müşteriler ve çalışanlar için kişisel bilgilerle sonuçlanır.


Maalesef AMD'nin veri ihlaline maruz kalan en son şirketlerden biri olduğu iddia ediliyor. Bir bilgisayar korsanı, 17 Haziran'da satmayı planladıkları çok çeşitli AMD verilerine erişime sahip olduklarını iddia etti. Kişiye göre veriler arasında çalışan veritabanları, müşteri veritabanları, kaynak kodu, finansal bilgiler, aygıt yazılımı, teknik özellikler ve özellikler yer alıyor. Gelecekteki AMD ürünlerine ilişkin ayrıntılar . Çalındığı iddia edilen çalışan verileri tam adları, iş pozisyonlarını ve telefon numaralarını içeriyor ancak müşteri ihlalinin bu kadar kapsamlı veya daha fazla olup olmadığı belli değil.

AMD, Bloomberg'e yaptığı açıklamada şu anda iddiayı araştırdığını ve çalınan herhangi bir verinin (eğer varsa) gerçekten önemli olup olmadığını araştırdığını belirtti.

Ne yazık ki bu, AMD'nin bir veri ihlaliyle karşılaştığı ilk sefer değil; benzer bir olay 2022'de de yaşanmıştı. AMD çalışanlarının ve müşterilerinin gizliliği ve güvenliği önemli olsa da, bu sızıntı aynı zamanda şirketin geleceği için de kötü haber anlamına gelebilir. varolan ürünler. Özellikle kaynak kodu sızıntıları , kullanıcılar için risk oluşturabilecek açıkların keşfedilmesine yol açabilir. Ancak şu anda satıldığı iddia edilen verilerden herhangi birinin meşru olup olmadığı belli değil.


Veri Sızıntıları, Parola Güvenliğinden bağımsız Olarak Kullanıcıları Etkiler

Herhangi bir web sitesinin veya hizmetin kullanıcıları her zaman benzersiz ve karmaşık şifreler kullanmaya teşvik edilirken, bir şirketin kullandığı genel siber güvenlik veya şirketlerin karşılaşabileceği acımasız saldırılar konusunda bireylerin yapabileceği hiçbir şey yoktur . Bir sunucuya harici olarak izinsiz giriş yapılırsa veya birisi erişim sağlamak için çalınmış oturum açma bilgilerini kullanırsa, kullanıcı parolasının gücü ne olursa olsun kullanıcı hesabı verilerine potansiyel olarak erişilebilir. AMD müşterileri paniğe kapılmamalı ve sızdırılan veriler yasal çıkarsa şirket muhtemelen etkilenen tarafları bilgilendirecektir.

0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page