top of page

ABD Hükümeti ESRB'nin Yaş Tahmin Aracını Reddetti

Kamuoyunun mahremiyet kaygılarını yatıştırmak amacıyla ABD Hükümeti, ESRB destekli yüz yaşı tahmin aracını şimdilik geri çevirdi.

ABD Hükümeti , oyunlara yönelik yüz yaşı tahmin aracını geri çevirerek Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu'na ( ESRB ) darbe indirdi. Yeni bir duyuruda Federal Ticaret Komisyonu (FTC), ESRB destekli bu teknoloji için onay isteyen bir başvuruyu en azından şimdilik reddetti. Haziran 2023'te ESRB, yüz taramaları yoluyla ebeveyn iznini doğrulamak ve oyunlara izinsiz erişimi önlemek için yeni bir yaş tespit yöntemi önerdi. ABD merkezli derecelendirme kurulu, başvuruyu FTC'ye sunmak için dijital kimlik şirketi Yoti ve Epic Games'in sahibi olduğu gençlik pazarlama şirketi SuperAwesome ile güçlerini birleştirdi. Ayrıca başvuru sahipleri, teknolojinin ESRB derecelendirmelerini zorunlu kılmanın bir yolu olmadığını, ancak 13 yaşın altındaki kullanıcıların kişisel bilgilerinin toplanmasıyla ilgili federal bir yasa olan COPPA'nın herhangi bir şekilde ihlal edilmesini önlemenin bir yolu olduğunun altını çizdiler. Son gelişmede FTC , Gizlilik-Koruyucu Yüz Yaşı Tahmini teknolojisini kullanan ESRB destekli doğrulama yönteminin şimdilik komitenin oybirliğiyle aldığı kararla reddedildiğini duyurdu . Gönderiye bakıldığında, reddedilmenin, önerilen yöntemin ayrıntılı bir açıklamasının olmaması ve yöntemin, onay veren kişinin ebeveyni olmasını sağlayamaması nedeniyle geldiğini belirtmekte fayda var.

Ayrıca duyuruda, halkın yüz yaşı tahmin teknolojisinin kullanımına ilişkin endişelerinin, doğruluğu, gizlilik riskleri ve derin sahtekarlıklara karşı savunmasızlığı hakkındaki şüpheleri içerdiği vurgulandı . Ayrıca belgede, başvuru sahiplerinin iki uzatmaya rağmen bu endişeleri zamanında giderememesi sonrasında reddedildiği ortaya çıktı. Ayrıca ESRB ve taraflarca üçüncü bir uzatma talebinde bulunulduğu ancak reddedildiği belirtildi.

Ancak FTC mektubu, Yoti'nin yüz yaşı tahmin teknolojisini Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü ile paylaştığının farkında olduğunu ve bunun tüm paydaşların önerilen yöntemi daha iyi anlamalarına yardımcı olması gerektiğini kabul etti. FTC, bunu söyleyerek ESRB ve diğerlerinin gelecekte tekrar teklif sunmaları için kapıyı açık bıraktı.


Oyun Şirketlerinin Yaşa Bağlı Yasal Sorunları

Geçmişte Xbox'tan Epic Games'e kadar çok sayıda oyun şirketi yaşa bağlı davalara karışmıştı. Geçtiğimiz Haziran ayında Microsoft, COPPA kurallarını ihlal ettiği tespit edilmesinin ardından 20 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kalmıştı . Bundan bir yıl önce Epic Games, yaşla ilgili benzer yasaları ihlal ettiği için başını belaya sokmuş ve ceza olarak 500 milyon dolardan fazla para ödemişti. Anlaşılacağı gibi, ESRB'nin yüz taramasına dayalı yeni bir yaş doğrulama yöntemi önerisi, bu tür yasa ihlallerinin ileride gerçekleşmesini önlemenin bir yoludur.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page