top of page

8 Shonen Anime ve Manga Kahramanın Öldüğü Yer

Aşağıdaki shōnen manga ve anime kahramanları öldü veya öldürüldü, bu da çoğu zaman hikayenin yönünde bir değişikliğe yol açtı. • Goku ve Yusuke gibi karakterlerin defalarca hayata dönerek gösterdiği gibi, ölüm kurguda her zaman son değildir.

 • Summer Time Rendering'de ölüm , Groundhog Day'e benzer şekilde kahramanın ilerleyişini sıfırlayarak gizemli bir soruşturmaya yol açar.

 • Bazen Attack on Titan'daki Eren Yeager gibi kahramanlar kötü adamlara dönüşebilir ve sonuçta eylemleri trajik bir sonla karşı karşıya kalabilir.


Ölüm kurguda ön plandadır. Hikayenin ilerlemesini sağlayabilir, kahramanın intikamını alması veya düzeltmesi gereken bir olaya neden olabilir. Ya da bu onun sonu olabilir, hak ettikleri cezayı alırken düşmanın işini bitirebilir. Bununla birlikte, kahramanın toz yuttuğu bazı hikayeler vardır ki bu da göründüğü kadar nadir değildir.


Çizgi roman süper kahramanları defalarca öldü ve geri geldi. Birkaç film kahramanı başkalarını kurtarmak için kendilerini feda etti ve bazı kahramanlar daha baştan mahkum edildi. Bu shōnen manga ve anime kahramanları çeşitli şekillerde öldüğünden , anime ve manga farklı değildir .


8

Yaz Saati Oluşturma

Shinpei Ajiro • Anime Ölümleri: Bölüm 1: Goodbye, Summer Days, Bölüm 2: Shadows, Bölüm 5: Maelstrom, Bölüm 12: Bloody Night, Bölüm 13: Friends, Bölüm 14: Olmak/Olmamak, Bölüm 18: Yüz Yüze, Bölüm 20: Her Şey Kayıp Değil, Bölüm 22: Dönüş


Ölüm mutlaka bir hikayenin sonu değildir. Doğru olay örgüsünde bu sadece bir sıkıntı olabilir. Örneğin, Summer Time Rendering'de Shinpei, çocukluk arkadaşı Ushio'nun ölümünün yasını tutmak için eve döner. Boğulma nedeniyle öldüğü söylendi ancak vücudunun boynunda boğulma izleri olduğu duyuldu. Garip bir şeyler oluyor ve Ushio'nun hayaletinin yardımıyla Shinpei'nin bu işin temeline inmesi gerekiyor.


Shinpei'nin kendisi, başka bir Mio'yu rehin tutan Ushio'nun kız kardeşi Mio tarafından öldürüldüğünden, bu bir cinayet gizemi olmanın ötesine geçer. Ölmek yerine hikayenin başlangıcında yeniden uyanır. Köstebek Günü gibi , ölüm de ilerlemesini zaman içinde belirli bir noktaya sıfırlar. Gizem yoğunlaştıkça, kendisini ve başkalarını memleketinde saklanan gizemli katillerden kurtarmak için öyle ya da böyle döngüye girer (böylece ölür).


7

Ejder Topu Z

Goku • Manga Ölümleri: Bölüm 10: Sayonara Goku, Bölüm 141: Korkunç Mesaj (alt-zaman çizelgesi), Bölüm 218: Hücre Oyununun Sonu.

 • Anime Ölümleri: Bölüm 5: Goku Öldü! Yalnızca Son Bir Şans Var!, Bölüm 129: Süper Saiyan'a Yükseltme (alt zaman çizelgesi), Bölüm 188: Bir Kahramanın Vedası.


Ölümün bir rahatsızlık olduğundan bahsetmek. Goku, Krillin'i geri getirmek için cehennemden ve yüksek sulardan geçtiği için Dragon Ball'da ölmek tamamen kaygısız bir girişim değil. Ardından Dragon Ball Z, ilk birkaç bölümde Goku'yu öldürerek izleyicileri şok etti. Arkadaşları sonunda Dragon Balls'u kullanarak onu geri getireceklerdi, ancak daha önce güçlenmek için yeraltı dünyasında Kral Kai ile birlikte antrenman yapacaktı.


Gelecekteki hikayeler onun ölümüyle birkaç kez daha dalga geçecek, ya dişlerinin derisinden hayatta kalacak ya da Dragon Balls aracılığıyla ya da başka bir doğaüstü yöntemle geri dönecek. Takılan tek ölümler, Goku'nun Trunks'ın zaman çizelgesinde kalp virüsünden ölmesi veya Dragon Ball Super'de Zamasu tarafından bedeni değiştirilip öldürülmesi gibi alternatif evren ölümleriydi . Ama kanonik olarak Goku her zaman geri döner .


6

YuYu Hakusho

Yusuke Urameshi • Manga Death: Bölüm 1: Elveda, Maddi Dünya.

 • Anime Death: Bölüm 1: Öldüğüne Şaşırdım.


Ölüm bir insanın hikayesinin sonu değilse, başlangıcı olabilir mi? YuYu Hakusho'nun , ders çalışmaktan çok dövüşmekle ilgilenen bir lise suçlusu olan Yusuke'nin, sert dış görünüşünün altında altın bir kalbi var. Genç bir kızı karşıdan gelen bir arabadan kurtardığında öldürülür, ancak kendisine çarpılır. Eğer onun kaderi bu olsaydı, bu onun sonu olurdu. Ama değildi.


Aslında onun ölümü, yeraltı dünyasının vekil hükümdarı Koenma'nın işlerini alt üst etti. Yani eğer birkaç test denemesinde başarılı olursa, kendisine yaşayanlar diyarına dönme şansı verilecek. İlk başta ailesinin ve arkadaşlarının onu umursamadığını düşünerek geçip gitmekte sorun yoktu. Ancak kendi cenazesine katıldığında sandığından daha çok sevildiğini öğrenir. Denemelerde başarılı olur, yaşayanların dünyasına döner ve Yeraltı Dünyası Dedektifi olarak yeni bir hayata başlar.


5

Fullmetal Simyacı (2003)

Edward elric • Anime Death: Bölüm 50: Ölüm


Bir animenin bir mangayı uyarlaması, onu %100 doğru şekilde uyarlayacağı anlamına gelmez. Mesela Fullmetal Alchemist: Brotherhood'dan önce 2003 yapımı Fullmetal Alchemist serisi vardı . Animenin yakında bitmesi beklendiğinden ve manga o sırada hâlâ yayında olduğundan, yaratıcı Hiromu Arakawa, Bones'un olay örgüsünden sapmasına ve kendi değişikliklerini yapmasına izin verdi.


Örneğin Kral Bradley, Wrath yerine Pride homunculus oldu. Tembellik dev bir adam yerine metanetli bir kadındır. Daha sonra Edward Elric, Envy tarafından öldürülür, ancak Alphonse hayatını Edward'ınkiyle değiştirdiğinde yeniden canlanır. Buna karşılık Edward, Alphonse için kendini bir kez daha feda eder, ancak kendini 2. Dünya Savaşı öncesi Almanya'da bulur çünkü ana yazarı Shō Aikawa tuhaf bir adamdır . Kardeşlik için tanrılara şükürler olsun .


4

Jojo'nun Tuhaf Macerası: Hayalet Kan

Jonathan Joestar • Manga Ölüm: Bölüm 44: Ateş ve Buz, Jonathan ve Dio Bölüm 6.

 • Anime Death: Bölüm 9: Son Dalgalanma!


Hirohiko Araki'nin Jojo's Bizarre Adventure'ın oyuncu kadrosunu ve ayarlarını bölüm başına tamamen değiştirmesinin nedenlerinden biri de çabuk sıkılmasıydı. İlk çalışmalarında, birkaç ay sonra şeritleri bitirip yeni bir taneye başlayacağını gösterdi. Jojo'nun açılış kısmı Phantom Blood'da , kahramanı Jonathan Joestar'ı öldürerek büyük E ile bitirdi.


Karısı Erina ile birlikte gün batımına gitmesine izin verebilirdi. Bunun yerine, Dio ve yardakçılarının geri gelip Jonathan'ı birçok ölümcül yarayla ölümün eşiğinde bırakmasını sağladı. Ancak, bir kahraman gibi yola çıkıyor, Dio'nun tüm güçlerini yok etmek için gemiyi yok ediyor ve kötü üvey kardeşini de yanına alırken Erina , Bölüm 2: Battle Tendency'nin güvenliğine kaçıyor .


3

Jojo'nun Tuhaf Macerası: Taş Okyanus

Jolyne Cujoh • Manga Ölüm: Bölüm 155: Cennette Yapılmış, Bölüm 7.

 • Anime Ölümü: Bölüm 37: Made in Heaven, Bölüm 2.


Jonathan'ın kaderini telafi etmek için neredeyse her bölüm yüksek bir notla bitiyor. Battle Tendency'den Joseph kaderinden vazgeçer ve ileri yaşlara kadar yaşar. Diamond is Unbreakable'dan Josuke, memleketini bir seri katilden kurtarıyor ve Vento Aureo'dan Giorno'nun Gang Star olma hayali gerçekleşiyor. Ancak Stone Ocean'dan Jolyne Cujoh, Peder Pucci'nin Dio'nun ritüelini tamamlamasını ve tanrısal güçler kazanmasını engelleyemedi.


Zamanı hızlandıran yeni standı Made in Heaven ile Jolyne'in babası Jotaro da dahil olmak üzere arkadaşlarını öldürür ve ardından onu öldürür. Ancak arkadaşı Emporio'yu Pucci'nin yeni evrenine girebilmesi için kurtarmadan önce değil. Sonunda Pucci'yi durduracak ve arkadaşlarının geri döndüğü ve daha mutlu hayatlar yaşadığı değişmiş bir evrene varacaktı . Ama tanıdığı kişilerle aynı kişiler değiller. Jolyne, alternatif evrendeki benliği Irene'in yaşayabilmesi için öldü.


2

Titan'a Saldırı

Eren Yeager • Manga Death: Bölüm 138: Uzun Bir Rüya.

 • Anime Death: Bölüm 93: Uzun Bir Rüya.


Kahramanlar her zaman kahraman değildir. Attack on Titan'ın Eren Yeager'ı gibi bazıları sonunda kötü adam bile olabilir . İnsanların kendilerini insan yiyen devlerden korumak için duvarlarla çevrili şehirlere kapatıldığı bir dünyada, Eren ilk bakışta tipik bir shōnen kahramanı gibi görünüyor. Savaşı Titanlara taşıyarak annesinin ölümünün intikamını almak istiyordu.


Ancak hikaye ilerledikçe dünyanın en güçlü Titan'ı olana kadar giderek karanlık tarafa yönelir. Manganın sonunda, Eren'in çocukluk arkadaşı Mikasa onu sefaletinden kurtarıncaya kadar o ve Titanları dünya nüfusunun %80'ini yok etmişti. Onun çılgınlık yöntemi sonuçta Titanların sonunu getirdi, ancak bunun bedeli yüksek oldu.


1

Ölüm notu

Işık Yagami • Manga Death: Bölüm 107: Perde.

 • Anime Death: Bölüm 37: Yeni Dünya.


Bir anime doğru bir şekilde uyarlansa bile yine de bazı şeyleri değiştirebilir. Death Note'un animesi, FMA 2003'ün kaynak materyalinden çok farklı değildi , ancak sonları hâlâ farklı yerlerden geliyordu. Light'ın planları nihayet suya düştüğünde ve Ryuk, defterine adını imzalayarak ona merhamet ettiğinde, anime onu Tanrı'ya doğru yola çıkan bir melek gibi parlak ışıklar altında sakin bir şekilde yatarken gösteriyor.


Ancak Ohba ve Obata onu o şekilde görmüyorlardı. Manga Light, mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmak ve yavaşça güneş ışığına geçmek yerine ağlayarak ölür ve Ryuk'a kendisini kurtarması için yalvarır, ancak shinigami onu azarlar. Sırf Ryuk'un kitabına sahip olduğu için hikayenin çoğunu yeni bir dünyanın tanrısı olduğunu düşünerek geçirdi. Bunun yerine, müttefikleri tarafından reddedilerek, gerçekte olduğu gibi öldü; hırsları ulaşamayacağı kadar öteye giden bir zavallı .

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page