top of page

Şirketlerin “Pahalı”, “İyi” Demekmiş Gibi Davranmayı Durdurması Gerekiyor

"Dörtlü A" oyunu olduğunu iddia etmek, bazı şirketlerin öyle olduğunu düşündüğü bir başarı işareti değildir.Skull & Bones'u geliştiren ekip için üzülüyorum . Her ne kadar eğlenceli olsa da, oyun sonsuza kadar cehennemde geliştirilme aşamasındaydı. Benim hatalı hesabıma göre, - bilmiyorum - üç bin farklı değişiklik, yeniden başlatma ve yinelemeden mi geçti? Ubisoft'un sonsuza kadar vaat ettiği ve kesinlikle çok para harcayarak kazandığı bir oyun . Bu ve devam eden işten çıkarmalar arasında Skull & Bones'u geliştirmenin kolay bir süreç olmasına imkan yok. Harika oyunlar yapan ancak nasıl para kazanılacağını ve hatta normal insanlarla nasıl ilişki kurulacağını bilmeyen yöneticileri olan bir şirket olan Ubisoft'tan bahsediyoruz.


Bunun bir örneği olarak, Ubisoft'un CEO'su Yves Guillemot geçtiğimiz günlerde Skull and Bones'un yüksek fiyatının bunun "dörtlü A" oyunu olmasından kaynaklandığını açıkladı . Sevgili Tanrım. Benimle dalga mı geçiyorsun? İşin eğlenceli yanı, aynı alıntıda Skull & Bones'un "tam teşekküllü bir oyun" ve "çok büyük bir oyun olduğunu ve insanların bu oyunun ne kadar geniş ve eksiksiz olduğunu gerçekten göreceklerini düşünüyoruz."


Bu çok tuhaf, değil mi? Hem "Bu oyun daha pahalı çünkü dörtlü A unvanına sahip, en iyinin iyisi" hem de "Merak etmeyin millet! Bu, bir kontrol cihazı tutmanıza ve bir şeyler yapmanıza olanak tanıyan gerçek bir yetişkin oyunudur! Mesela, eğer hala yapımı on yıldan fazla süren bir oyuna para harcamaya değer olduğunu kanıtlamaya çalışıyorsanız, başınız dertte olabilir.Ek not, burada Yves Guillemot'tan bahsediyoruz. Şirketin mali sorunlarının onların hatası olduğunu ve bunu düzeltmenin kendi sorumluluğunda olduğunu ima ettikten sonra kendi çalışanlarından özür dilemek zorunda kalan bir adamdan bahsediyoruz . Ancak endişelenmeyin; en azından Ubisoft, çalışanlarının yüzde 25'inin işyerinde suiistimallerle karşı karşıya kaldığını bildirdiği ve bazı eski yöneticilerin Fransa'da bir cinsel taciz soruşturmasının ardından kelimenin tam anlamıyla tutuklandığı bir şirket . Guillemot bunları yapmadı, ancak sorunun "kuşak farklılıklarından" kaynaklandığını söyleyerek sorunu klavye kedisiyle ortadan kaldırdı. Bunun makalelere çok fazla bağlantı olduğunu biliyorum, ama güvenin bana; zengin insanlar, kamuya açık olarak yaptıkları şeyleri tartıştığınızda bunu pek hoş karşılamıyorlar.


Mesele şu ki, görünüşte "Oyunumuz bu kadar iyi olduğu için daha fazla para harcayacaksınız!" diyen adam. aynı zamanda görünüşte "Liderliğin hatalarını düzeltmek çalışanlarımıza düşüyor" diyen adam. Bu yüzden onun iyi niyetle “dörtlü A” konusunda tartıştığını varsaymayalım. Önemli olan oyunun iyi olup olmadığı değil, Guillemot'un çalışanların ve tüketicilerin karşılaşabileceği sorunları göz ardı etmek için gerçekliği kendi iradesine göre eğme konusunda uzun bir geçmişi olması. Hatta değiştirmek için üzerlerine koyun.


Mesele şu ki, oyun yapmak pahalıdır. Bu yüzden oyunlar giderek daha pahalı hale geliyor. Evet, evet, evet, büyük şirketler mikro işlemler, ön sipariş bonusları ve yüzü gülen özel hayranlar için ücretli erken erişim konusunda daha açgözlü hale geliyor . Ancak bu, video oyunlarının, özellikle de büyük şirketlerin yaptığı büyük oyunların yapımının çok maliyetli olduğu gerçeğini göz ardı etmiyor. Ve daha da fazlası, defalarca yeniden başlatılan büyük oyun projeleri. Adil olmak gerekirse Ubisoft'un uzmanlık alanı bu. Beyond Good & Evil 2'yi yakın zamanda alabileceğimizi düşünmüyorum . Beyond Good & Evil'ı seviyorum, bu yüzden eğer Ubisoft önümüzdeki çeyrek yüzyılda yanıldığımı kanıtlarsa çok mutlu olurum. İyinin ve Kötünün Ötesinde'nin üzerinden 21 yıl geçti diyorum arkadaşlar.Firmaların müşterileriyle bu konuda dalga geçmeyi bırakması gerekiyor. Dürüst olun: Bir oyun yapmak için para gerekir. Oyunlar pahalıdır ve geliştiricilerin var olmaya devam etmek istiyorlarsa bireysel projelerdeki kayıplarını telafi etmeleri gerekir. İyi. Sadece şunu söyle. Ürünün o kadar harika olduğunu iddia ederek, tüketicinin daha fazla harcamak isteyeceğini iddia ederek herkese bir hizmet veriyormuşsunuz gibi davranmayı bırakın. Daha azı olsa onu çalmış gibi hissederlerdi! Sadece bir pırlanta kolyeyi hediye edemezsin! Bu aynı şey! Değer harcamadadır! Buna inanan var mı? HAYIR.


Genellikle dörtlü A oyunu yapmak, üçlü A filmi yapmaktan daha pahalıya mal olur ve bunlar da giderek daha pahalı hale gelir. Bilet fiyatlarının artmasının bir nedeni de bu. Bunun tek nedeni bu değil; kurumsal açgözlülük tam bir uyuşturucudur. Ancak hayranlara, satın aldıkları ürünün çok fazla kaynak tükettiğini kabul etmek yerine, daha fazla para harcamaktan mutlu olmaları gerektiğini söylemek, kurumsal açgözlülüğün başka bir biçimidir.


Bu, yöneticilerin şirketle ilgili herhangi bir sorundan kendi iş kararlarının sorumlu olduğunu söyleyememesidir. Ah, herhangi bir başarıya anında katkıda bulunacaklar! Ama zorluklar mı? Tartışmalar mı? Çalışanların daha iyisini denemesi ve müşterilerin susması gerekiyor.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page