top of page

Dune Evreni Hakkında Her Şey

dune.jpg

Unutulmaz bilimkurgu eserlerinin tamamı da, aynı zamanda yarattıkları derin kurgusal yapıları, ustaca hazırlanmış kurgu çizgileri, ayrıntılarıyla işlenmiş benzersiz karakterleri, kültürleri ve toplum yapılarıyla öne çıkarlar. 

Anlatılması istenen evrene özgü kurgulanmış bu incelikli yapı, hem yapıtın ciddi oluşunu hem de okurun içine çekilebilecek bir yapı için son derece önemlidir. Sayılan tüm bu unsurlar, ölümsüz bir bilimkurgu yazarı olan Frank Herbert'in efsanevi Dune serisine layık olduğuyla eşdeğerdir. 

Romanları okumaya başlayan birisi için kendisini o kadar farklı bir terminoloji içine girmiş buluyor ki, bu yeni terminoloji öğrenmeniz uzun zaman alabiliyor. Eğer bir terminolojiyi tam olarak anlamak istiyorsanız bolca da zamanıız olduğunu düşünüyorsanız, 1983 yılında Dr.Willis E.McNelly tarafından hazırlanmış olan Dune Ansiklopedisini okuyabilirsiniz. 

Romanları okumaya başladığınızda kendinizi o kadar farklı bir terminoloji içinde buluyorsunuz ki, bu yeni terminolojiyi öğrenmeniz uzun zaman alabiliyor. Eğer bu terminolojiyi tam olarak anlamak istiyor ve bolca da zamanınız olduğunu düşünüyorsanız, 1983 yılında Dr. Willis E. McNelly tarafından hazırlanmış olan Dune Ansiklopedisi’ni okuyabilirsiniz. Bu ansiklopedi, Dune evreni içinde yer alan ve bize yabancı diyebileceğimiz tüm terimleri tek tek açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda genel hatlarıyla Dune Evreni’nin detaylı bir zaman çizgisini de barındırıyor. Bu zaman çizgisini, Dune evreninin kavranması açısından oldukça bilgilendirici bulduğumuzdan ötürü, sizler için bir çevirisini hazırlama gereği duyduk.

Bu ansiklopedi, Dune evreni içinde yer alan ve bize yabancı diyebileceğimiz tüm terimleri tek tek açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda genel hatlarıyla Dune Evreni’nin detaylı bir zaman çizgisini de barındırıyor. Bu zaman çizgisini, Dune evreninin kavranması açısından oldukça bilgilendirici bulduğumuzdan ötürü, sizler için bir çevirisini hazırlama gereği duyduk.

Dune Evreni         Tarihçesi

     HAKKINDA
 

  • Dune

  • Dune'a Giden Yol

  • Dune Mesih

  • Dune'un Çocukları

  • Dune Tanrı İmparatoru

  • Dune Kafirleri

     

bottom of page